İzleme Süresi Google Sıralama Kriteri Oldu

Google, “izleme süresi”ni bir sıralama kriteri olarak ilan etti. Özellikle YouTube videoları için geçerli olan faktör, patentlenerek resmiyet kazanmış oldu. Yazımızda bu faktörün detaylarını ve dijital pazarlama açısından yaratacağı fırsatları inceledik.

Youtube İzleme Süresi

Söz konusu kriter, çok basit bir sonucu hedeflemekte. YouTube’da yer alan videoların zenginleştirilmiş içerikle birlikte, kullanıcıların videoyu daha fazla izlemesini sağlamayı teşvik etmek. Kullanıcıların doğrudan etkilediği bu faktör, videoların YouTube aramalarında ön plana çıkmasında ya da geride kalmasında etkili olacak. Örnek olarak,  kullanıcıların arama yaptıktan sonra tıkladıkları bir videonun tamamın ya da büyük bir bölümünün izlenmesi, o videonun arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma ihtimalini arttıracak. Patent açıklamasında da yer verilen bu durumu şu şekilde özetleyebiliriz:

“Kullanıcıların bir videoyu izlerken geçirdiği zaman, arama sonucuna doğrudan yansımakta. Videonun kullanıcıyı içeriğe çekme konusundaki yeterliliği hem izlenme süresini hem de sıralamadaki değişkenliği doğrudan etkilemekte. Eğer kullanıcılar bir videoyu uzun süre izliyorlarsa (videonun uzunluğuna göre orantılı olarak), sistem videonun arama sonucundaki yerini yükseltmekte, tam tersi durumda ise düşürmektedir.”

İzleme süresi hali hazırda kullanılan ve bilinen bir sıralama algoritmasıydı, ancak yapılan iyileştirme hem bu durumu resmileştirdi, hem de algoritmanın daha efektif çalışmasını sağlayacak. Aynı zamanda algoritmanın desteklediği videoların daha fazla tıklama almasını sağlamayı da hedefliyor.

Bizim açımızdan ilginç olan durum ise şu; söz konusu algoritmanın sadece YouTube sıralamalarında değil, Google Arama’da yer alan “Videolar” sekmesinde de geçerli olacağını tahmin etmekteyiz.

Google video tab

Google Youtube Destek Sayfasında bu algoritmanın gereklerini yerine getirmenizi sağlayabilecek bir rehber yayınlamış. Rehberin dikkat çektiği noktalardan biri Youtube Analytics. YouTube Analytics, videolarınızın izlenme durumu hakkında detaylı bilgiler vermekte. Bir videonun ortalama kaç saniye ya da kaç dakika izlendiği, ne kadar beğenildiği ya da beğenilmediği gibi detayları bir arada bulabileceğiniz analiz aracını dikkatli şekilde incelemeniz faydalıdır. Ayrıca Kitleyi elde tutma raporu ve Görüntüleme raporu da izleyicileriniz hakkında detaylı bilgi almanızı sağlayabilir.

YouTube Destek Sayfasında dikkat çekilen diğer noktalar da, bir videonun izleyicileri kendine çekmesi ve izleyicilerin videoyu izlemeye devam etmesi için neler yapılabileceği. Ayrıca kanal ve video içi düzenleme ipuçları da yer almakta. Biz de bu konuda daha önce iki rehber yayınlamıştık;

YouTube Yardım – İzleme Süresi Optimizasyon İpuçları:

  • Videonuz önerildiğinde izleyicinin ilk gördüğü şey videonuzun küçük resmi ve başlığıdır. Videolarınız için içeriği doğru biçimde temsil eden merak uyandıran başlıkların yanı sıra, açıklayıcı ve etkili küçük resimler oluştur Yanıltıcı küçük resimler ve/veya başlıklar kullanmayın.
  • Etkili bir editör olun: Videolarınız için merak uyandıran bir başlangıç hazırlayın, ardından videonuz süresince ilgiyi sürdürmek ve kurmak programlama, markalama ve paketleme tekniklerini kullanın.
  • İzleyicileri daha fazla içerik izlemeleri konusunda yönlendirin: İzleyicilerin videoları izlemeye devam etmesini kolaylaştırmak için videoda ek açıklamalar ve açıklamanızda bağlantılar kullanın. Ayrıca, izleyicilerinizi diğer web sitelerine tıklamaya yönlendirmekten kaçının.
  • Abone tabanınızı oluşturun: Aboneler en sadık hayranlarınızdır ve izlenecek yeni videolar ve oynatma listelerinden haberdar edilirler. Kitlenizi videolarınıza dahil edin, yorum yapmaya teşvik edin ve içeriğin bir parçası olarak izleyicilerinizle etkileşimde bulunun.

Bu rehberler içerisinde yer alan detayları kanalınıza uygulayarak kullanıcıların en üst seviyede deneyime sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Dünyanın ikinci büyük arama motoru olan YouTube, markaların görsel ve işitsel iletişimleri açısından çok büyük bir önem taşımakta. Bu güncellemenin video sıralamalarında büyük rol oynayacağını düşünürsek, kanalınızı ve videolarınızı optimize ederek bu durumu bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner