İçerik Okunabilirliği Nedir ve Neden Önemlidir?

Okunmayan içerik işe yaramaz. Hedef kitlenizin sadece göz gezdirmekle kalmayıp okuyacağı içerikleri nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

İnternet üzerinde başarılı bir içerik stratejisi oluşturmanın anahtarlarından biri, içeriğinizin okunabilir olmasıdır. Peki, içerik okunabilirliği (content readability) nedir ve neden önemlidir?

İçerik okunabilirliği, içeriğinizin hedef kitleniz tarafından ne kadar kolay okunabileceğini ölçer. Okunabilir bir içerik, açık, anlaşılır ve göz gezdirilmesi kolaydır. Okuması zor olan içerik ise belirsiz ve anlaşılması zor olacaktır. İyi bir içerik, okuyucunun yeni bir şeyler öğrenmesine, bir keşif yapmasına veya bir problemi çözmesine yardımcı olur​.

İçerik okunabilirliğini ölçmek için birçok yöntem vardır. Bu yöntemler hem bireyin okuma seviyesi ve zekasına bağlıdır, hem de içeriğinizde kullanılan kelime seçimleri, sıklıkla kullanılan ve nadiren kullanılan kelimelerin ne kadar sıklıkla kullanıldığı ve cümlelerinizin ve paragraflarınızın yapısı ve uzunluğu gibi objektif faktörleri temel alır.

İçerik Okunabilirliği Nasıl Ölçülür?

İçerik okunabilirliğini ölçmek için birçok yöntem vardır. Bu yöntemler hem bireyin okuma seviyesi ve zekasına bağlıdır, hem de içeriğinizde kullanılan kelime seçimleri, sıklıkla kullanılan ve nadiren kullanılan kelimelerin ne kadar sıklıkla kullanıldığı ve cümlelerinizin ve paragraflarınızın yapısı ve uzunluğu gibi objektif faktörleri temel alır.

İçeriğinizi daha okunabilir Hale Getirmek İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İşte bu konuda dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları:

1. Cümlelerinizi Kısaltın: Uzun cümleler genellikle birden çok düşünce veya fikir içerir ve okuyucu için bunları çözmek zor olabilir. Bu nedenle, cümlelerinizi kısaltmaya çalışın.

2. Paragraflarınızı Bölün ve Kısaltın: Online içerik için paragraflarınız genellikle en fazla 2–3 cümle içermelidir. Tek bir düşünceyi veya fikri ifade eden paragraflar, içeriğinizi daha okunabilir kılar.

3. Aktif Ses Kullanın: Aktif ses (active voice), cümleyi daha net ve anlaşılır kılar. Bu özellikle İngilizce içeriklerde çok ama çok önemlidir.

4. Farklı Kelimeler Kullanın: Aynı kelimeleri sürekli tekrarlamak, içeriğinizi sıkıcı hale getirebilir. Bu aynı zamanda anahtar kelime doldurma olarak da algılanabilir, bu da SEO açısından olumsuz etkileri olabilir.

5. Jargon Kullanmaktan Kaçının: Jargon ve karmaşık ifadeler kullanmak, içeriğinizi daha zor okunabilir hale getirir. Bunların yerine daha yaygın veya daha iyi bilinen bir terim veya açıklama kullanmayı düşünün.

6. Listeleme Yapın: Listeler, göz gezdiren bir okuyucunun en iyi arkadaşıdır. İçeriğinizin gözden geçirilmesi kolaysa okunması da kolay olur. Bu nedenle, virgüllerle ayrılmış uzun bir liste yazmak istediğinizde, bunu numaralandırılmış veya madde işaretli bir listeye dönüştürün.

Aynı tekniği aşağıdakiler için de uygulayabilirsiniz:

  • Bir dizideki adımlar.
  • Birbiriyle ilişkili öğeler, fikirler veya kavramlar grubu.
  • Uzun bir paragraftaki noktalar.
  • Vurgulamak veya ana metinden ayırmak istediğiniz diğer bilgiler.

7. Faydalı İçerik Oluşturun: Yazmış olmak için içerik yazmak kadar sitenize zarar veren bir başka konu yoktur. Özellikle Google’un Faydalı İçerik sisteminden sonra, kullanıcı beklentilerini ve sorularını cevaplamayan içeriklerin Google tarafından indekslenmediğine dahi şahit olmaktayım. O yüzden içerik üretmek kaygısıyla anlamsız içerikler üretmeyin.

8. Giriş Paragrafına Önem Verin: Giriş paragrafı alt bölümde etraflıca açıklayacağınız konuyu kısaca özetlemeli ve o bölüme pas atmalı. Bu bölümde yazacağınız konu ile alakasız konulara yer vermemelisiniz ve yazınız bir bütün olarak aynı konu etrafında yazılmış olmalı.

İçeriğin okunabilirliği önemli bir konudur.

İçeriğiniz hedef kitleniz için okunabilir olduğunda, bu içerikten değer elde etmeleri daha kolay olacaktır. İçerikten bir şeyler öğrenecek, yeni bir şeyler çıkaracak veya aradıkları yanıtı bulacaklardır.

Öte yandan, okunması zor bir içerik yukarıdakilerden herhangi birini yapmalarını engelleyecektir. Onları sıkacak veya hayal kırıklığına uğratacaktır.

Ve sıkılmış, hayal kırıklığına uğramış bir kitle sitenizi vakit harcamaya değer bulmayacaktır. Bu, içerik pazarlamasının antitezidir.

Okunabilirliğiniz üzerinde çalışın, daha iyi sonuçlar elde ettiğinizi göreceksiniz.

Search Engine Land tarafından hazırlanan yazıda İngilizce içerikler için içerik okunabilirliği ile ilgili bir takım öneriler bulabilirsiniz. İngilizce siteleriniz varsa, okumanızı önemle tavsiye ederim.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner