Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
1,053 okunma

Her Yiğidin SEO Projesi Farklıdır

Bir SEO Projesine başladığınızda, “Yapılması gerekenler” ve “Yapılmaması gerekenler” listesini gözünüzde canlandırabilirsiniz. Biz de bu yazımızda bir SEO projesi için “abartılmaması gerekenler” listesinden bahsettik.

SEO arama motoru optimizasyonu

Web sitenizi yayıma almaya hazırlanırken ya da mevcut sitenizi yeniden dizayn ederken, neler yapılması ve neler yapılmaması gerektiğini az çok biliriz. Temel SEO kurallarının yanı sıra sunucu seçimi, tasarım detayları, kullanıcı deneyimi gibi dikkat edilmesi gereken faktörler de vardır. Web sitenizin geleceğini belirleyecek olan dijital stratejinizi belirlerken, aşağıda bahsedeceğimiz “abartılmaması gerekenler” listesine göz atmanızda büyük fayda olduğunu düşünmekteyiz.

SEO Çalışması Herkes İçin Faydalı Olmayabilir

Bu başlığı attığımızda “nasıl yani?” diye sormuş olabilirsiniz. Muhtemelen SEO çalışmasının içerdiği her detayı sitenizde uygulamaya çalışıyorsunuz ve “bu sizin için faydalı olmayabilir!” dediğimizde şaşırıyor olabilirsiniz. Bazen üzerine fazla düşülen öğeler, başka bir öğenin arka planda kalmasına sebep olabilir ve sizi hedeflediğiniz noktadan uzaklaştırabilir. Özellikle, SEO çalışmanız için planladığınız zamanın gereğinden fazla uzun olması, sitenizin diğer kısımlarına ayırmanız gereken zamandan kullanmanıza ve genel planın gerisinde kalmanıza sebep olabilir. SEO çalışması kademeli olarak yürütülmeli ve gereğinden fazla zaman ayrılmaması gereken bir noktada olmalıdır.

Hedefiniz sadece site trafiğini artırmak mı? Yoksa sadece ziyaretçi kalitesine mi odaklanıyorsunuz? Bize sorarsanız, her ikisine de aynı anda odaklanmanız gerekmektedir. Sadece trafik artışına odaklanmak hızlıca doyuma ulaşmanıza ve artık artmayan ziyaretçi sayılarına sebep olur. Ya da sadece kaliteli ziyaretçi profiline odaklanmanız, içeriğinizin kısıtlı kitleler dışında kimseye hitap edememesine sebep olur. Bu sebeple Web sitenizin teknik yapısı, tasarımı ve içerik yönetimi her noktada eşit hedefe sahip olmalı, hem site trafiğini artırmaya hem de ziyaretçi profilini genişletmeye yardımcı olmalıdır.

Bu yüzden SEO çalışmanızda özellikle üzerine düştüğünüz bazı faktörler Web site istatistiklerinizin tatmin etmeyecek düzeyde düşük olmasına sebep olabilir. Aşağıda birkaç örneğini vereceğimiz faktörler üzerinde düzenlemeler yaparak site trafiğinizi daha etkin şekilde takip etmenizi öneririz:

Firma / Site Kısayollarının Arama Sonuçlarında Yer Alması

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) yer alan kısayollar ve özellikler, kullanıcıların hızlı erişim sağlayabileceği bilgiler içermektedir. Özellikle Google arama sonuç sayfasında görebileceğimiz bu detaylar, Google My Business ve Google Plus sayfalarında yapılan ayarlamalarla kullanıcıların karşısına çıkabilir. Daha önce Google Lokal ( Yerel ) SEO Rehberi yazımızda yer verdiğimiz detayların hepsini düzenlediyseniz, firmanızla / hizmetinizle / ürününüzle ilgili bir arama yapıldığında bu öğeler arama sonuçlarında listelenecektir. Bir örnekle daha açık görmeye çalışalım:

Google arama motoru sonuç sayfası

Google’da “Stradiji” araması yaptığımızda, adres, telefon, çalışma saatleri, yol tarifi gibi bölümleri görebilmekteyiz, siz de Web siteniz için böyle bir düzenleme yapmış olabilirsiniz. Bir kullanıcı bu bölümlerde yer alan öğelerden ihtiyacı olanı alıp sitenizi ziyaret etmiyorsa; örneğin sadece telefon numarasına ya da adrese bakıyorsa fakat sitenizi ziyaret etmiyorsa trafik kaybı yaşamanız muhtemeldir.

Önemli: Hizmet verdiğiniz alan veya sektörde, telefon numarası, adres ve benzeri öğelerin hızlı erişimine ihtiyaç yoksa, bu öğelerde değişiklik yapmayabilirsiniz. Ancak kullanıcının bu detayları özellikle Web sitenize erişerek görmesini istiyorsanız, yukarıdaki öğelerin arama sonuç sayfalarında görünmesini engelleyebilirsiniz. Bu tercih tamamen size kalmıştır.

Kullanıcı ihtiyacı olan bilgiyi Web sitenize girerek aldığında ne değişiyor? Normalde Arama sonuç sayfasında görüntülenebilen bu öğeleri Web siteniz içerisinde gösterebilirsiniz ve bununla beraber kullanıcının ilgisini çekebilecek ya da faydalanabileceği diğer içerikleri; örneğin kampanyaları, indirimleri, görsel iletişim sağlayabileceği öğeleri de bulundurabilirsiniz. Özellikle yukarıda gördüğümüz öğeleri “İletişim” sayfanızda bulundurduğunuzu varsayarak, iletişim sayfanızı kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde düzenleyebilir ve ekstra trafik elde etmeyi deneyebilirsiniz.

SEO da kullanıcı puanlaması

Kullanıcı Yorumları ve Puanlama

Kullanıcı yorumları ve firmanıza / hizmetinize / ürününüze verilen puanlar, güvenilirliğinizi ve iş kalitenizi diğer kullanıcılara anlatabilecek öğelerdir. Moz’un yaptığı araştırmada, kullanıcıların %67’si tercihlerini yaparken diğer kullanıcıların yorumlarından ve puanlarından etkilenmekte:

kullanıcı yorumlarının önemi

Arama sonuçlarında ve sayfalarınızın alt kısmında yer alan kullanıcı yorumları bölümünde yer alan yorumlar, ürün veya hizmetiniz konusunda büyük bir kesime fikir verecektir. Her türlü yoruma açık olmanızı ve olumlu – olumsuz yorumların görünür halde olduğundan emin olmanızı tavsiye ederiz. Kullanıcı yorumlarında herhangi bir yorum olmaması veya tek yönlü -sadece olumlu- yorumların yer alması, kullanıcının dikkatini çekebilir ve kullanıcı firmanızı tercih etmeyebilir. Ayrıca kullanıcıların Web siteniz dışında firmanızdan bahsedebileceği birçok platform varken, Web sitenizde sadece tek yönlü kullanıcı yorumu bulundurmanız güvenilirlik problemi yaşatabilir.

Mobil Uygulamanızın Arama Sonuçlarında Görüntülenmesi

Bir süre önce devreye giren yeni özelliklerle birlikte, bir mobil uygulama Arama Sonuç sayfasında yer alabilmektedir. -eğer varsa- Mobil uygulamanız arama sonuçlarında yer alıyor mu? Eğer cevabınız evet ise, kullanıcılarınızın önceliğini tespit etmenizi öneririz. Eğer kullanıcı Web sitenizden çok uygulama linkine tıklıyor ve uygulamanızın indirme sayfasına gidiyorsa, Web sitenizde görmeyi beklediğiniz trafiğin azalması söz konusu olabilir. Mobil Uygulamanızı Google’da İndeksletin başlıklı yazımızda değindiğimiz gibi, kullanıcılar arama sonuçlarında mobil uygulamanızı görebilir ve indirme sayfasına gidebilir. Eğer önceliğiniz mobil uygulama değilse, indirme bağlantısını arama sonuç sayfasında göstermemeyi tercih edebilirsiniz. Doğrudan Web siteniz içerisinde yer alan indirme bağlantısı aracılığıyla kullanıcıları indirme sayfasına yönlendirebilirsiniz.

Satış ve Fiyatlandırma Konusunda Rekabetçi Olmak

Google alışveriş

Bazı ürün ve hizmetler, farklı firmalarda farklı fiyatlara sunuluyor olabilir. Satışını yaptığınız ürün veya sunduğunuz hizmet, rakip firmalarınıza göre ne düzeyde? Buna ilk karar verecek olan sizsiniz ancak bazı noktalarda rakiplerinize de göz atmanız gerekmekte. Emin olun, kullanıcılar da diğer firmaların sunduğu fiyatları detaylıca araştırmaktalar.

Bu açıdan baktığımızda, çok sayıda değişkenle karşılaşıyoruz. Ürün veya hizmetinizin fiyatlandırılması ve satışıyla ilgili karşılaştığımız değişkenler hakkında söylenebilecek çok fazla şey olsa da, biz sadece bir noktaya değinmek istiyoruz:

Google, en popüler arama motoru olarak “Google Shopping” ve “Google Buy Now” özelliğini devreye alarak online satışı yapılan ürünlerin fiyatlarını karşılaştırmak konusunda çok daha fazla seçenek sağladı. Böylece kullanıcılar Web sitenize giriş yapmadan bir ürünü satın alabiliyorlar. Bu bölümde yer alan fiyatlar, birçok satıcının belirlediği farklı fiyatlardan oluşmakta ve çoğunlukla kullanıcı ya en çok güvendiği satıcıyı ya da en uygun fiyatı tercih etmekte.
Ürünlerin satışı Google Alışveriş Kampanyalarıyla mümkün olduğu için, Web sitenizden yapılan satın almaları ön plana çıkarmak istiyorsanız, bir alışveriş kampanyası yapmaktan vaz geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarının Etkinlik Oranı

sosyal medya seçenekleri

Sosyal Medya Performansının SEO’ya Etkisi başlıklı yazımızda, Sosyal Medyanın SEO için öneminden bahsetmiştik. Peki Sosyal Medya etkinlikleriniz Web sitenizin ötesine geçiyorsa, ne yapmalısınız? Özellikle arama sonuçlarında Web sitenizin üzerinde listelenen sosyal medya hesaplarınız varsa, Web sitenize gelmesi beklenen trafikte düşüş yaşanabilir. Sosyal Medya hesaplarınızdaki etkinliği Web site içeriğinizle dengeleyerek bu durumun önüne geçmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle Twitter ve Facebook gibi popüler Sosyal Medya sitelerinin çoğu arama sonucunda üst sıralarda çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünürsek, bu durumla karşılaşma ihtimalinizin fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Toparlamak Gerekirse

Eğer hedefiniz Web sitenizin trafiğini artırmak ve ziyaretçi profilini daha kaliteli hale getirmekse, bazı şeylerden fedakarlık etmeniz gerekebilir. Özellikle SEO açısından büyük fayda sağlayacağını düşündüğünüz faktörler, Web sitenizin trafiğini doğrudan olumsuz etkileyerek ziyaretçi kaybı yaşatabilir.

Bir SEO projesinin “yapılması gerekenler” ve “yapılmaması gerekenler” listesine ekleyeceğiniz “abartılmaması gerekenler” listesiyle, potansiyel ziyaretçilerinizi kaybetme riskini en aza indirebilirsiniz.

Paylaş!