Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
957 okunma

Google SEO Sertifikası Vermeyecek

SEO projenizin Google’ın onayladığı sertifikalı bir SEO uzmanı tarafından yönetilmesini ister miydiniz? Maalesef Google’ın böyle bir sertifikası ya da sertifika programı yok.

google seo sertifikası

Google’dan Garry Illyes’in açıklamasına göre ise hiçbir zaman Google’ın SEO sertifika programı açması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Gelip hep birlikte Google’ın neden bu şekilde bir karar aldığına göz atalım.

SEO ile ilgilenen insanların yakından takip ettiği Search Engine Roundtable‘da yapılan bir ankete cevap veren katılımcıların %55’i Google’ın bir SEO Sertifikasyon programı hazırlaması gerektiğini düşündüğünü ifade etmiş. Ayrıca Google’ın bu konuda ne düşündüğüyle ilgili gelen bir soru üzerine Google’dan Gary Illyes konuyu şöyle açıklıyor:

“Bu konuda oldukça etraflı düşündük ve konu her gündeme geldiğinde bunu yapmamamız gerektiği sonucuna vardık. Bir SEO Sertifikasyon programı  hazırlamak için iyi sebeplere sahibiz ancak hazırlamamak için çok daha fazla ve büyük sebeplere de sahibiz. Bir ya da birden fazla SEO uzmanını sertifika ile desteklemek demek öncelikle onları eğitmemiz gerektiği anlamına geliyor ki, bu biraz anlamsız olur. Çünkü SEO herkesin aynı düzeyde öğrenebileceği bir konu değil. Ayrıca bu yola koyulmak istersek daha fazla insanı çalıştırmamız gerekecek ve ayıracağımız bütçeyi kazanmak için bir şeyleri paralı hale getirmemiz gerekecek, ki bunu yapmak istemiyoruz. Toparlamak gerekirse bu fikrin karşısında durak oldukça büyük ve önemli sebepler var. O yüzden kısaca, hayır diyorum.”

Gary Illyes’in yaptığı konuşmayı aşağıdaki Hangouts görüşme videosunda bulabilirsiniz:

“Google ve Sertifika” kelimeleri yan yana geldiğinde ilk akla gelen şey Google’ın AdWords programı için verdiği Google AdWords sertifikası. Google AdWords Sertifikası hakkında detaylı bilgi almak için “AdWords sertifikasyonu hakkında” sayfasını ziyaret edebilirsiniz. SEO ile ilgili ilgili şehir efsanelerine göz atmak için “Web Trafiğinizin Kalitesini Arttıran SEO Pratikleri” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz!

Bize göre Google’ın SEO sertifikası sunması eşyanın tabiatına aykırı olurdu. Zira bu Google’ın arama motoru sonuçlarında sergilemeye çalıştığı adil ve eşitlikçi yaklaşıma ters bir duruş olurdu. Büyük kurumların maddi güçlerini de kullanarak bünyelerine bu tür onlarca uzman kattığını ve rekabet avantajı sağladığını bir düşünsenize. Bize göre de Google bu şekilde bir karar alarak şimdiye kadarki duruşunu bozmamış oldu.

Siz siz olun piyasada iş kapmak için Google sertifikalı SEO uzmanı olduğunu iddia edenlerin oyununa düşmeyin. Bir SEO ile çalışmak üzereyseniz yetkinliğini sınamak için Google’ın Bir SEO’ya ihtiyacınız var mı? rehberine göz atabilirsiniz.

 

Paylaş!