Google Sağ Sütundaki Reklamları Kaldırıyor

Google’ın uzun süredir yaptığı AdWords metin reklam gösterim testlerinde kritik bir aşamaya gelindi. Bilgisayarlar ile yapılan aramalar neticesinde Google sonuçlarında sağ sütunda listelenen Google Adwords reklamları artık gösterilmeyecek. Üst bölümde yer alan reklamların sayısı ise üçten dörde çıktı.

google sağ sütundaki reklamları kaldırıyor

Google’ın aldığı bu kararın hem SEO hem de dijital reklamcılık açısından önemli sonuçları olacağa benziyor . Peki nasıl değişiklikler olacak? SEO projeleri ve Google Adwords reklam kampanyaları bu değişiklikten nasıl etkilenecekler? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Eski Google AdWords Yerleşimi

Öncelikle değişimden önce Google arama sonuç ekranı nasıl görünüyordu, hızlıca hatırlayalım; bir arama yaptığınızda ilgili reklamlar hem arama sonuç sayfasının altında hem de sağ tarafında gösteriliyordu. Reklamın konusuna göre toplamda bazen dört, bazen de on beş adet reklam görebiliyorduk. Bu rakamın artması, AdWords reklam yöneticileri için reklamın kalitesi ve bütçesi konusunda daha esnek ve rahat bir çalışma imkanı sunuyordu:

adwords reklamlari eski versiyon

Bir Google Partners üyesinin paylaştığı bu örnekte, arama sonuç ekranı altında yer alan üç sonuçla, sağ sütunda yer alan altı sonucun reklamdan oluştuğunu görmekteyiz. Örnekte yer alan dokuz farklı reklam verenin hepsi farklı bütçelerle, farklı anahtar kelime kombinasyonuyla, farklı hedef kitlelere yönelik reklamlar oluşturmuş olabilirler ancak görüntülenme ve tıklanma ihtimalleri daha yüksekti. Daha önce de örneklerine yer verdiğimiz, kullanıcıların arama sonuçlarında hangi bölgelere daha çok tıkladığını gösteren ısı haritasına baktığımızda belki sağ sütunda yer alan reklamlara daha az tıklanıyor gibi görünse de, yine de bir şans olduğu için bu bölümde yer almak da avantajlıydı.

mediative google arama sonuç değişimi

Reklamların kalitesi kadar, kullanıcıların reklamlara gösterdiği reaksiyon da ayrı bir kalite göstergesi ve reklamın hazırlanış şekliyle ilgili kullanıcı davranışlarının yansıması ayrı bir kalite kriteri olarak ele alınabilir. Kullanıcı reaksiyonlarını tahmin edebildiğimiz kadarıyla sıralamak gerekirse;

 • Kullanıcıların bir kısmı arama sonuçlarında yer alan ilk sonuca, reklam olduğunu fark etmeden tıklıyor
 • Kullanıcıların bir kısmı reklamlara hiçbir zaman tıklamıyor
 • Kullanıcılar ilgisini çeken bir kampanya ya da indirim varsa reklamlara tıklamayı tercih edebiliyor
 • Küçük bir grup olsalar da hatrı sayılır miktarda kullanıcı reklam önleyici eklenti kullandığı için reklamları görmüyor
 • Bir miktar kullanıcı reklamlara reklam olduğunu bilmeden, yanlışlıkla tıklıyor
 • Bir miktar kullanıcı reklamlara reklam olduğun bilerek tıklıyor

Davranış şekillerini çoğaltmak mümkün, ancak bir çoğunun belli sebepleri var. Özellikle AdWords tarafında bu davranışların sebeplerinin tespit edilmesi için detaylı araştırmalar ve incelemeler yapılıyor, eğer problem reklamın kendisinden kaynaklanıyorsa, çok farklı şeyler oluyor. Bunlara yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı olarak değineceğiz.

Yeni Google AdWords Yerleşimi

Yeni değişiklikle birlikte reklamlar artık aşağıdaki gibi görünmekte:

adwords reklamlari yeni versiyon

Arama sonuçlarının yeni haline baktığımızda, sadece 4 tane AdWords reklamı olduğunu görmekteyiz. Masaüstü kullanıcıları için çok fazla değişen bir şey olmayacak ancak mobil İnternet kullanıcıları için belirleyici olan ilk nokta; arama yaptıktan sonra kullanıcının karşısına çıkan ilk sonuçların hepsinin reklamlardan oluşması. Cihaz çözünürlüğü veya metin boyutu seçimi fark etmeksizin, mobil cihazlarda yapılan aramalarda eğer sadece reklamlar görünüyorsa, organik aramalara ilk ekranda ulaşmak mümkün değil. Bu da kullanıcıların çoğunun sayfayı aşağı doğru kaydırıp organik aramalara tıklama eğilimine sahip olmak gibi bir davranış geliştirmesine sebep olabilir.

mobil reklam arama sonuclari

Mobil İnternet Kullanımının Artması

Bu durumun gerçekleşmesine en çok etki eden şey de, mobil İnternet kullanımının artarak çoğalması. Yukarıdaki ekran görüntüleriyle birlikte bir mobil cihazda yaptığınız aramanın görünümünü karşılaştırdığınızda benzer bir yerleşim olduğunu göreceksiniz. Böylece AdWords reklam yöneticilerinin reklamlarını daha çok mobil cihaz kullanıcılarına yönelik olarak tasarlamaları ve optimize etmeleri, performans göstermelerini sağlayabilecek en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada mobil uyumluluk çok daha büyük bir önem kazanıyor ve eğer siteniz mobil uyumlu değilse, hem ziyaretçi trafiğinden mahrum kalıyorsunuz hem de reklamlara ayırdığınız bütçe boşa gidiyor.

Ayrıca Google’ın bu değişiklikle hem kullanıcıların dikkatini çok fazla dağıtmamayı amaçladığını hem de sayısı gittikçe artan reklam verenler arasındaki kaliteyi ve rekabeti artıracak bir yöne doğru gittiğini düşünüyoruz. En çok sorulan soru da tıklama başına maliyetin (CPC) artıp artmayacağı. İlk tahminler tıklama başına maliyetin artacağı yönünde, ancak bunu söylemek için henüz erken. Doğal olarak rekabet oldukça artacak, bilgisayar platformunda sadece dört reklamın görüntüleneceğini düşündüğümüzde dijital reklam yöneticileri reklamlarının yayınlanması için yoğun bir çaba içerisine girecekler. Hem bütçelerini yükseltmek hem daha etkili reklamlar oluşturmak hem de daha kaliteli iniş sayfaları hazırlamak zorunda kalacaklar.

adwords reklam kriterleri

AdWords reklamlarının kalite puanları birçok farklı kriter baz alınarak belirlenmekte, bunların dışında reklamın amacına yönelik çalışmalar da yapılmakta. Google AdWords ekibinin, “2015 yılında kötü reklamlarla nası mücadele ettik?” temalı makalesinde, yanıltıcı ve iyi amaçlar taşımayan reklamlarla nasıl mücadele ettiğini anlatmakta. Yapılan bu değişikliğin özellikle düşük kaliteli ve doğru amaçlara hizmet etmeyen reklamları arka plana itmek için gerçekleştiğini de düşünmekteyiz.

Makalede, “hızlı kilo vermenin yöntemleri” temalı, sağlığa zararlı ve insanları yanlış yönlendiren reklamlar ve benzeri konular ele alınıyor. Bu konulardan birkaçına hızlıca göz atalım;

 • Taklitçiler: Orijinal markaları taklit eden, yetkili veya distribütör olmadığı halde ürün satışı yapan sitelerin reklamları
  • 10.000 site ve 18.000 hesap
 • Zararlı sağlık ürünleri satmaya çalışanlar: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, “hızlı kilo vermenin yöntemleri” ve benzeri sloganlarla otoritelerce onaylanmamış tıbbi ilaç veya alternatif tıp ürünü satışı yapmaya çalışan sitelerin reklamları
  • 12.500.000 reklam ve 38.000 site
 • Kimlik avcıları: Sürekli girdiğiniz bir Web sitesini taklit eden bir görünüme sahip (örneğin Facebook’un ya da Gmail’in giriş sayfası) başka bir Web sitesine yönlendiren ve kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan hesaplar
  • 7.000 site
 • İstenmeyen yazılım yüklemeye çalışanlar: Bilgisayarınıza, tabletinize ya da mobil cihazınıza zarar veren, içerisindeki bilgileri ele geçirmeye yarayan ya da klavye hareketlerinizi izleyerek şifrelerinizi çalmaya çalışan reklamlar oluşturan hesaplar
  • 17.000.000 reklam ve 10.000 site

Gördüğünüz gibi, kullanıcıları aldatmaya yönelik içeriklere sahip reklamlar ve Web siteleri de Google’ın savaştığı bir başka alanı oluşturuyor. Diğer tarafta da daha iyi reklamlar göstermek, özenle hazırlanmış reklamların doğru kullanıcılarla buluşması ve herkesin memnun olması, Google’ın AdWords tarafında gerçekleştirmeye çalıştığı bir amaç.

Bundan sonra ne olacağını söylemek veya tahmin etmek mümkün olmasa da, bu değişikliğin etkilerini zamanla görebiliriz. Ancak ilk olarak şunlara dikkat etmekte fayda var:

 • Reklamlarınızın kalite puanı: Google AdWords Kalite puanlama sistemi birçok farklı kritere dayanmakta ve her metin reklam 10 üzerinden puanlandırılmakta. Reklamlarınız 6’dan yüksek puan alamıyorsa, zamanla performans düşüklüğü yaşanabilir.
 • Reklamın yönlendirildiği sayfanın mobil uyumlu olması: Özellikle kalite puanını etkileyen faktörlerden biri olan mobil uyumluluk, sadece reklamlar için değil, organik trafik için de büyük önem taşıyor. Ancak tek başına AdWords Reklamları için bile bir kalite göstergesi olarak ele alınabilir.
 • Reklamların mobil cihazları hedeflemesi: Bilgisayar platformlarında gösterilen reklam sayısının dörde düşmesiyle, mobil cihazlara daha fazla ağırlık verilmesinde büyük fayda var.
 • Bütçelerin ayarlanması: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu değişiklikle birlikte AdWords reklamlarına ayrılması gereken bütçenin değişip değişmeyeceği büyük bir soru işareti. Şimdiden hazırlıklı olmakta ve bütçeyi makul şekilde kullanmakta büyük fayda var.

Sonuç Olarak

Google arama sonuç ekranında görüntülenen reklamların yerleşimi ve sayısıyla ilgili yaptığı bu değişiklikle, kullanıcı deneyimini farklı boyutlara taşımak ve mobil İnternet kullanımına daha uygun bir görünüm kazandırmayı amaçlıyor. Uzun vadede daha etkin ve kaliteli reklam gösteriminin de hedeflenmesi, şu an belirsiz olan bazı noktaların yavaş yavaş belirgin hale gelmesiyle birlikte Google’ın verdiği bir mücadele haline gelebilir. Rekabet sadece AdWords reklam verenleri açısından değil, dijital reklam verilebilen platformlar arasında da artmış durumda. Google tek başına dijital reklamcılıktan büyük bir pay alıyor olsa da, bu kadarının yeterli olmayacağını düşünerek benzer adımlar atmaya devam edebilir.

İçerik stratejinizi ve reklam profilinizi gelecekte gerçekleşebilecek bu ve buna benzer değişikliklere hazır olacak şekilde hazırlamanız, herhangi bir kayıp yaşama riskinizi en aza indirecektir. Sayfalarınızı SEO ve Mobil uyumlu hale getirmeniz, Google AdWords reklamlarında yüksek performans elde etmenize ve yüksek kalite puanı almanıza yardımcı olabilir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir