Google Data Studio: Search Console Rapor Şablonu

Google Data Studio, raporlama ve verileri görselleştirme konusunda sıkıntı yaşayan kullanıcılara yönelik fonksiyonel bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle herhangi bir sitenin Search Console hesabından elde edilen Performans verilerinin analizi söz konusu olduğunda, Data Studio size farklı bir bakış açısı getirebilir.

google-data-studio-search-console

Rutin SEO çalışmalarınızda işinize yarayabilecek, Search Console hesabınıza bağlayabileceğiniz bir Data Studio şablonu paylaştık ve sitenize nasıl uyarlayabileceğinizi anlattık.

Yeni Search Console sahip olduğu performans raporuyla Google’ın yaptığı güncelleme ve değişikliklere dair en güvenilir bilgileri sunmaktadır. Özellikle geçtiğimiz Ağustos ayı başında gerçekleşen güncelleme sonrası birçok sitede gözle görülür düzeyde sıralama değişikliği yaşandı, bu verilere göz atmak ve düşüşün sebeplerini araştırmak adına Search Console kullanmak faydalı bir seçim olacaktır.

Bununla birlikte yeni görünümüyle, farklı zaman aralıkları arasındaki sorguları ve sayfalarla ilgili metrikleri karşılaştırmak mümkün olduğu için kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bir önceki Search Console’a göre verileri daha geniş bir zaman aralığında tutuyor olması da çok büyük avantaj. Uzun bir süre boyunca sadece 90 günlük veriyi saklamaya çalışarak kullandığımız Search Console artık 16 aydan başlayan sürelerle veriyi maksimum düzeyde tutmayı sağlıyor. Henüz bazı özellikleri kullanılabilir durumda olmasa bile temel içeriği uzun bir zaman dilimi içinde alabiliyor olmak hepimiz için olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmelidir.

Bu veriyi görselleştirerek daha iyi raporlar hazırlamak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir çözüm var: Google Data Studio. Google Search Console Connector kullanarak bu iki ürünü birbirine bağlamanız mümkün. Böylece Search Console hesaplarınız arasından seçeceğiniz bir site veya uygulama ile ilgili tüm verileri kullanarak görselleştirilmiş raporlar hazırlayabilirsiniz. Oluşturacağınız raporda fırsatları ve sorunları açık bir şekilde görüntüleyerek projenize yeni bir yön verebileceğinizi söyleyebiliriz.

Google Search Console ve Google Data Studio, anlaşılır olması açısından bir şablon  rapor hazırlanmış. Raporu Aleyda Solis’in  Using Google Data Studio for a more actionable Google Search Console Performance Dashboard başlıklı yazısı ile keşfettik. Ülkemizde bayram tatili dönemine denk geldiği için gözlerden kaçmış olabileceği düşüncesiyle bir blog yazısı yazmanın uygun olacağına karar verdik.

Data Studio Raporunun Kullanım Amaçları:

Öncelikle daha önce Data Studio ile hiç tanışmamış olan ziyaretçilerimizi şuraya alalım: Google Data Studio Nedir?

Bu taslak rapora göz atarak Data Studio’nun çalışma mantığını anlayabilir ve kendi uygulamanızda bu mantığı kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, linke tıkladıktan sonra açılan pencerede sağ üstteki “Şablon Kullan” butonuna tıklamak, “Rapor Oluştur” seçimini yapmak ve rapor içindeki tabloları incelemek. Yeni bir rapor oluştururken bu tablolardan yararlanabilirsiniz. Böyle bir fonksiyon ile Google Search Console arayüzü ile elde ettiğiniz verileri daha kolay analiz edebilir ve raporlayabilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki gibi; arama sonuç sayfasından sitenize doğru gerçekleşen tıklamalar ile bir önceki ayın tıklama sayısını karşılaştıran bir grafik, masaüstü, mobil ve tablet tıklama / gösterim performansı, sayfa başına gösterim, tıklama ve tıklama ortalaması performansı ve son olarak da sitenizle ilgili sorguların bir arada göründüğü oldukça net bir tabloyu görmeniz mümkün:

google-data-studio-queries-and-landing-page

Search Console’da farklı yerlerde bulunan bu öğeleri bir arada tutarak Data Studio raporunuza eşi benzeri olmayan bir fonksiyonellik ve görsellik katabilirsiniz. Örneğin raporun size sunmuş olduğu tek bir arama sorgusu ile hangi sayfaların aynı anda sıralamaya girdiğini görme imkanı sayesinde, SEO çalışmalarında Cannibalization olarak tanımladığımız sorunu erken bir aşamada tespit etmeniz mümkün olacaktır. Dolayısıyla aracı düzenli kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Google Data Studio Şablonunu Kullanın

Denemek isterseniz, örnek rapor şablonunu kullanarak, sağ üstteki “bu raporun bir kopyasını oluşturun” seçeneğini kullanabilir ve kendi raporunuzu oluşturabilirsiniz. Raporu kopyalarken yeni bir veri kaynağı oluşturarak kendi Search Console hesabınıza bağlı olan hesap görünümlerini de seçebilirsiniz.

google-data-studio-yeni-bir-rapor-olustur

Kendinize Özel Görünümler ve Raporlar Oluşturun

Daha sofistike, kurumsal odaklı bir çözüm istiyorsanız, filtrelenmesi daha kolay ve daha kullanıcı dostu raporlar oluşturmayı deneyebilirsiniz. Google Data Studio raporlarına istediğiniz veri kaynağını, istediğiniz şekilde eklemeniz mümkün. Yaptığınız eklemeler veya diğer düzenlemeler, Search Console hesabınızda herhangi bir soruna yol açmayacaktır, yani istediğiniz gibi görünüm ve tablo oluşturabilirsiniz. Data Studio içerisine sadece Search Console değil, diğer Google ürünlerini de ekleyebilirsiniz, incelemekten ve kurcalamaktan çekinmeyin!

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir