Dijital Pazarlama Notları – 1 Mayıs 2020

Her hafta Cuma günü haftanın önemli dijital pazarlama notlarını içinde bir YouTube videosu bulunan blog yazısı ile paylaşıyorum.

dijital pazarlama notları

SEO, Inbound Marketing, Dönüşüm Optimizasyonu, uzaktan çalışma ipuçlarını ve kitap tavsiyelerini her hafta Cuma günü Dijital Pazarlama Notları ile bulabilirsiniz.

https://youtu.be/1JvrnwbmtlY
Dijital Pazarlama Notları – 1 Mayıs 2020

Video Açıklaması

Sosyal Medya da sürekli takipte olduğum isimlerin bu hafta not aldığım önemli paylaşımlarını göstermek istiyorum. Bu isimlerden birisi bu hafta da Ragıp Diler.

Ragıp bu hafta Medium içerik platformunun SEO ayarları ile ilgili önemli tweet’ler attı, takip etmenizi öneririm.

“Son SEO ezber bükücü” olarak tarif edebileceğim Bill Slawski, yanlış bilinen SEO kavramları ile ilgili tweet’ler atmaya devam ediyor. Bu hafta, Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) ve kisişelleştirilmiş arama sonuçları ile ilgili atmış olduğu ezber bozan tweet’leri incelemenizi tavsiye ederim. SEO ile ilgileniyorsanız, Bill muhakkak takip etmeniz gereken kişiler arasında yer almalı.

Google bu hafta Javascript platformunu kullanan site sahiplerinin kullanması gereken link yapısı ile ilgili önemli bir video paylaştı. Eğer siteniz Javascript ile tasarlanmış ve SEO performansınız düşük seyrediyorsa, bu rehbere göz atmanızı tavsiye ederim: Google SEO 101 – Javascript

Her hafta önemli bir Google referans sayfasını sizlere tanıtmaya devam ediyorum.

Google, sayfadaki içeriği anlamak için yapılandırılmış verileri kullanır. Siteniz hakkında, arama sonuçlarında daha zengin özelliklerde görüntülenmesine yardımcı olabilecek belirli bilgiler sağlayarak Google’a yardımcı olabilirsiniz.

“Arama Galerisini Keşfetme” başlıklı bu rehber size yapısal veri uygulamaları ile ilgili yol gösterecektir.

Özellikle akademik ve teknolojik kitap yayımlarıyla ünlü Springer çok önemli e-kitaplarını geçici bir süre için ücretsiz olarak indirilebilir hale getirdi. Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Python programlama ve daha pek çok alanda müthiş e-kitaplar var. Kaçırmayın derim.

Google Data Studio verileri görselleştirerek daha anlamlı hale getirmemize yarayan harika bir ücretsiz araç. SEMrush Business aboneleri için oluşturulmuş bu Data Studio raporu görüp görebileceğiniz en kapsamlı SEO raporlarından birisi olabilir.

SEO çalışmalarında sıklıkla kullandığımız Google araçlarından birisidir Lighthouse. Araç ile site yükleme hızından, mobil kullanıcı deneyimine çok sayıda metrik üzerinden sitenizi analiz ederek geliştirebilirsiniz.

Bu tür araçların en kötü yanları, daha önceki performansınızı karşılaştırma imkanı sunmuyor olmaları. Bu küçük araç sayesinde farklı zamanlarda oluşturulmuş, aynı siteye ait 2 Lighthouse raporunu karşılaştırarak gelişimi takip edebilirsiniz.

Bunun için tek yapmanız gereken Lighthouse raporlarını aldıktan sonra HTML olarak bilgisayarınıza kaydetmek. Sonra bu araca bu raporları yükleyerek karşılaştırma yapabilirsiniz.

Uzaktan çalışmak zorunda kaldığımız şu günlerde, uzaktan görüntülü iletişim araçları popüler hale geldi.

Bunlardan en yaygın kullanılanı Zoom, ancak başka alternatifler de var. Neler olduklarını ve özelliklerini incelemek isterseniz, bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Konu uzaktan görüntülü iletişim araçlarından açılmışken, 2020 Eylül ayı sonuna kadar Google Meet görüntülü konuşma ve ekran paylaşımı aracının herkes için ücretsiz olduğu müjdesini vereyim. Aracı deneme fırsatım oldu, gerçekten oldukça başarılı incelemenizi tavsiye ederim.

Türkiye’den neden global ölçekte kullanılabilecek dijital pazarlama araçları çıkmıyor diye dizlerimizi dövmek yerine, çıkan az sayıda aracı desteklemek daha iyi bir yaklaşım olabilir.

Bu araçlardan bir tanesi Influencer Analytics ya da Fenomen Analizi olarak Türkçeye çevirebileceğimiz Influencer Analytics by Interceptd aracı.

Fenomenlerle bir kampanya yürütmeden önce, etki alanlarını ve performanslarını ölçümlemek için bu aracı kullanabilirsiniz.

Araç bu tür girişimlerin tanıtıldığı Producthunt.com sitesinde görücüye çıktı. Linkini paylaşıyorum, lütfen desteklerinizi esirgemeyin.

Fırat Demirel, Girisimler.net isimli web sitesi ile yeni girişimleri tanıtmaya devam ediyor. Günlük e-posta listesine abone olarak start-up ve girişimcilik dünyasından haberdar olabilir, Fırat’ın sunduğu indirimli online araç ve yazılım desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Her hafta Cuma günü saat 14:00’te Netvent yönetici direktörü sevgili Deniz Yörük ile birlikte kriz sonrası bizi bekleyen yeni dünya düzeni ve bugünden o yeni düzene uyum sağlamak için edinebileceğimiz yeni alışkanlıklar hakkında konuşuyoruz. Bu haftaki yayını kaçırdıysanız, aşağıda kaydını izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/1x_KeGPtqKY

Evet, umuyorum bu haftaki Dijital Pazarlama Notlarım hoşunuza gitmiştir.

Kendinize ve sağlığınıza çok dikkat edin, evde kalın ve her şeyin güzel olacağına inanın.

Haftaya Cuma Dijital Pazarlama Notları’nın yeni bölümünde görüşmek dileğiyle!

Hoşça kalın!

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner