ChatGPT Eklentileri İş İçin Nasıl Kullanılır?

ChatGPT eklentileri ile iş yerinde yapay zekanın potansiyelini ortaya çıkarın. 550’den fazla eklenti arasından seçim yapmak ve bunları iş görevlerinizde etkili bir şekilde kullanmak için ipuçlarını keşfedin.

Yapay zekanın hızla gelişen ortamında ChatGPT eklenti mağazası, iş süreçlerini kolaylaştırmak isteyen işletmeler ve bireyler için birçok seçenek sunan değerli bir kaynak olarak ortaya çıktı. 550’den fazla eklentiden oluşan geniş bir yelpazeyle, üretkenliği ve verimliliği artırmak için yapay zekanın gücünden yararlanmak için tek durak noktası haline geldi.

Ancak bu bol seçenek iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Her biri 100 karakterlik kısa bir açıklamayla özetlenen yüzlerce eklenti arasından ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için nasıl eleme yaparsınız? Ve bir kez bulduğunuzda, yeteneklerini nasıl en üst düzeye çıkarabilirsiniz?

Bu blog yazısı, bu yolculukta size rehberlik etmek için burada. İşle ilgili görevleriniz için en yeni ChatGPT eklentilerini kullanma konusunda size yol göstereceğiz — doğru eklentiyi belirlemekten günlük operasyonlarınızda nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı anlamaya kadar.

Ayrıca, gelişmiş GPT-4 eklentilerine erişim de dahil olmak üzere ChatGPT Plus abonelerine sunulan özel avantajlara da değineceğiz. Ayrıca, ister tüm koleksiyona göz atmayı ister en yeni ve en popüler eklentilere odaklanmayı tercih edin, eklenti mağazasında gezinmeye ilişkin ipuçlarını paylaşacağız.

Yani, ister deneyimli bir yapay zeka meraklısı olun, ister bu heyecan verici alanda ilk adımlarını atan bir acemi, bu yazıda sizin için değerli bir şeyler var. Gelin ChatGPT eklentileri ile yapay zekanın gerçek potansiyelini ortaya çıkaralım.

1.ChatGPT Eklenti Mağazasına Erişin

GPT-4 eklentilerine yalnızca ChatGPT Plus aboneleri erişebilir. Aylık 20 USD ödemeyi göze alıyorsanız, kesinlikle tavsiye ederim. Stradiji’de rutin SEO proje takibinde ve içerik üretiminde yaklaşık 3 aydır verimli bir şekilde kullanıyoruz.

ChatGPT eklenti mağazasını GPT-4 altındaki Plugins Beta aracılığıyla bulabilirsiniz.

2.ChatGPT Eklentilerini Anahtar Kelimeye Göre Arayın

OpenAI eklenti mağazasını daha iyi kategorize edene kadar, denemek için yeni eklentiler bulmanın iki yolu var; tüm (all), yeni (new) ve popüler (popular) ChatGPT eklentilerine göz atabilirsiniz. Bir diğer seçeneğiniz ise “search plugins” yazan yere anahtar kelime yazarak arama yapmak.

Arama sonuçlarının yalnızca eklenti adında veya açıklamasında tam anahtar kelimeye sahip eklentileri döndürdüğünü unutmayın. Benzer adlara veya işlevlere sahip eklentiler dahil edilmemiştir. Örneğin SEO ile ilgili bir aramada aşağıdaki eklentileri görebiliyoruz:

Bir eklenti bulamazsanız, ilgili anahtar kelimeleri veya işlev türlerini aramayı deneyin. Muhtemelen ihtiyacınız olan özelliklere sahip bir eklenti vardır.

3.ChatGPT Eklentilerini Yükleme

Her birinin yanındaki “Yükle” düğmesine tıklayarak bir veya daha fazla eklenti yükleyebilirsiniz. ChatGPT sizi sohbet başına en fazla üç eklenti kullanmakla sınırlasa da, istediğiniz kadar eklenti yükleyebilirsiniz.

Yükle’ye tıkladığınızda iki şey olabilir. Eklenti anında yüklenebilir veya üçüncü taraf hizmetini ChatGPT ile birlikte kullanmak üzere bir hesap oluşturmak için üçüncü taraf bir web sitesine yönlendirilebilirsiniz.

Örneğin Reflect Notes uygulaması sizi bir hesap oluşturmaya yönlendirir ve hesabınızla ChatGPT’yi yetkilendirmenizi ister. Uygulama yüklendikten ve gerekli üçüncü taraf hesaplarına bağlandıktan sonra, eklentiyi ChatGPT’de kullanabilirsiniz.

OpenAI, kullanım politikalarına aykırı kullanım için eklentileri incelerken, verilerinize veya kredi kartınıza erişim izni vermeden önce WordPress eklentileri veya Chrome uzantıları gibi üçüncü taraf ChatGPT eklentilerini araştırmak size kalmıştır. Dolayısıyla iyi araştırdıktan ve emin olduktan sonra bu erişimi vermenizde yarar var.

Herhangi bir 3.parti servisin eklentisini kurmadan önce Google’da basit bir arama yapabilirsiniz. Örneğin Notable’ın ChatGPT eklentisini aratıp çıkan haberleri, inceleme yazılarını gördükten sonra eklentiyi yüklemeyi tercih edebilirsiniz.

Notable ChatGPT eklentisi ile neler yapabileceğinizi görmek isterseniz, Seer Interactive’in aşağıdaki videosunu izleyebilirsiniz:

4.Eklenti İle İlgili En Etkili Prompt’ları ChatGPT’den Öğrenin

Örneğin keyword araştırmalarınızda yardımcı olabilecek SEO Assistant eklentisinden en iyi verimi almak için kullanmam gereken komutları (prompt) ChatGPT ye sorduğumda aşağıdaki yanıtları veriyor:

5.ChatGPT Eklentilerini iPhone veya Android’de Kullanın

Ne yazık ki, ChatGPT eklentileri henüz resmi iOS uygulamasında mevcut değildir. Ancak ChatGPT eklentilerine Google Chrome gibi bir mobil tarayıcı kullanarak erişebilirsiniz.

Bu yazıyı yazmama esin kaynağı olan Search Engine Journal’de Kristi Hines tarafından yazılmış makalade daha fazla örnek bulabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner