google mobil seo

SEO dünyasında yine çılgın bir haftayı geride bıraktık. Görünen o ki, 2015 yılında Google çok daha belirgin bir şekilde web sitelerini mobil SEO ile ilgili iyileştirmeler yapmaya zorlayacak. Bu hafta da bu yönde çeşitli adımlar attılar. Gelin hep birlikte haftanın SEO özetinde bu hafta yaşanan sıcak SEO gelişmelerini tek tek inceleyelim.

  • Google mobil kullanılabilirliği bir sıralama kriteri olarak 21 Nisan 2015 tarihinde devreye alacağını duyuralı sadece birkaç hafta oldu. Bu konuda hem biz SEO uzmanlarını hem de web sitesi sahiplerini zorlayan adımlar atmaya devam ediyorlar. Peki bu adımlar atmaz, mobil arama sonuçlarında ciddi kayıplar yaşamanız halinde neler kaybedeceğinizi hayal edebiliyor musunuz? Search Engine Land bu konuda harika bir çalışma yapmış: How Much Traffic Will You Lose From The Upcoming Mobile SEO-Pocalypse?
  • Tamam Mert, yukarıdaki yazıdan sonra ikna oldum, peki sitemin mobil SEO optimizasyonuna nereden başlamalıyım diyorsanız, öncelikle bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim: Mobil Kullanılabilirlik Google Sıralama Kriteri Oluyor
  • Sonrasında aşağıdaki YouTube videosunu izleyerek pratik yapabilirsiniz:

  • Bir mobil uygulamanız var, ancak uygulama marketlerde ve arama motoru sonuçlarında görünür durumda değil mi? O zaman Mobil Uygulamanıza SEO Dopingi yapmayı deneyebilirsiniz.
  • WordPress eklentileri ile çok karmaşık web fonksiyonlarını pratik bir şekilde hayata geçirebiliyoruz. Ancak kimi zaman güncellenmemiş bir WordPress eklentisi ciddi şekilde güvenlik açıklarına da yol açabiliyorlar. The Hacker News tarafından yapılan açıklamaya göre, popüler WordPress eklentisi “Yoast”, güvenlik açığı nedeniyle milyonlarca WordPress kullanıcısını etkiledi: WordPress SEO By Yoast Eklentisinde Güvenlik Açığı
  • Google’un yaptığı bir analize göre HTTPS’li URL adreslerinin %80’i Google sonuçlarında görünmüyormuş. Bu cidden yüksek bir oran; olası sebeplerini okumak ve bilgi almak isterseniz: Google Analysis Shows Over 80% Of HTTPS URLs Not Displaying In Googles Search Results
  • Domain adı değiştirmeyi planlıyorsanız 10 adımlık SEO checklist maddelerimizi okumayı ihmal etmeyin: Domain Adı Değişiklikleri İçin SEO Checklist
  • Google Web Yöneticisi Araçları’na Engellenen Kaynaklar isimli yeni bir rapor ekledi. Bu raporda, siteniz tarafından kullanılan ve Googlebot’un kullanması engellenen kaynaklar gösteriliyor. Raporda bütün kaynaklar yer almıyor, sadece Google’un sizin kontrolünüz altında olduğunu düşündüğümüz kaynaklar gösterilmekte. Yeni gelen bir diğer özellikle ise Google Gibi Getir fonksiyonuna eklenen Google’un sayfayı gördüğü haliyle ziyaretçilerin gördüğü halin yan yana sunulması. Bu özelliğin çıkmasını uzun zamandır bekliyorduk. İşimizi gerçekten kolaylaştıracak.

SEO ile ilgili en güncel haber, makale ve infografikleri Stradiji SEO Magazine isimli Flipboard dergisinde topladığımızı biliyor muydunuz? Abone olarak SEO ile ilgili en güncel gelişmeleri okuyabilirsiniz. Dilerseniz Stradiji Bülteni’ne abone olarak SEO bültenlerimizi takip edebilirsiniz.

Mert Erkal on InstagramMert Erkal on LinkedinMert Erkal on TwitterMert Erkal on Youtube
Mert Erkal
Mert Erkal 2009 yılında bugüne, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), SEO Uyumlu İçerik Optimizasyonu, App Store Optimization (ASO), Google Analytics ve Dijital Reklam Optimizasyonu konularında danışmanlık hizmetleri veren Stradiji'nin kurucusudur. Stradiji, her ölçekte firmaya dijital pazarlama stratejileri üretir, bu stratejilerin uygulanmasını sağlar ve hizmet verdiği firmaların online ve offline dünyadaki bilinirliğini ve etki alanlarını arttırır.