Mobil SEOSemrush

Semrush Mobil SEO Rehberi

Günümüz teknolojisinde Mobil SEO’nun önemi gittikçe artmaktadır. SEMrush ile mobil rakip analizi nasıl yapılır? Mobil SEO dataları nasıl toplanır? Tüm detaylarıyla bu rehberde!

semrush mobil seo rehberi

Konuk yazarımız Canberk Balcılar, SEMrush aracının sağladığı mobil verileri kullanarak mobil sitelerinin SEO ve içerik performansını iyileştirmek isteyenler için harika bir rehber oluşturdu. Rehber sayesinde SEMrush kullanarak mobil site performansınızı nasıl iyileştirebileceğinizi adım adım öğrenebilirsiniz.

Mobil SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Mobil datalarını toplamaya hazır mısınız? Mobil dizinlerinde rekabet etmek için SEMrush veritabanı 17 farklı ülkede analiz yapabilmektedir. 17 farklı ülkede dizin durumu, sıralama raporlarına bakarak nerelerde yanlış yaptım, hangi kısımları düzeltmeliyim sorularına cevap verebilirsiniz.

Semrush ile mobil verileri toplamak için birden fazla araç var. Bu araçlar sayesinde mobil sitenizin performansını rakip sitelerle karşılaştırabilir, iyi – kötü durumda olduğunuz noktaları tespit edebilirsiniz.

O halde Mobil SEO rehberine başlayabiliriz! 

 1. Adımımız: Mobil site denetimini projesini oluşturabiliriz.
 2. Adımımız: Mobilde rakiplerimizi tanıyacağız.
 3. Adımımız: Mobilde rakipleriniz hangi anahtar kelimelerde sıralanmaktadır? % kaç trafik almaktadır? 
 4. Adımımız: Mobil SEO fikirlerini toplamak olacaktır. (Rakip Analizi, Rakip konu başlıkları, Gösterimler vb)
 5. Adımımız: Mobile uyumlu, kullanıcı odaklı içerik optimizasyonu. 
 6. Adımımız: Yerel işletmenizi genişletme (Google, Yahoo, Bing vb)
 7. Adımımız: Mobilde sıralanan anahtar kelimeleri izleme metodu (Hangi anahtar kelimede pozisyon kazanıyorsunuz, hangisinde kaybediyorsunuz) 

SEMrush aracını daha önce hiç kullanmadıysanız, Yeni Başlayanlar için Semrush Rehberi blog yazısını okuyabilirsiniz.

1. Semrush Mobil Site Denetimi Projesini oluşturma 

Analizini yapmak istediğiniz sitenin ilk önce projesini oluşturmanız gerekmektedir. Sol menülerde yer alan Site içi SEO – Teknik SEO kısmından Site Audit kısmına tıklayabilirsiniz.

1. Tıkladıktan hemen sonra ise; New Site Audit (Yeni Site) bağlantısına tıklayınız.

2. Site adresinizi yazınız, dizin sayfa sayınızı işaretleriniz, ve Mobile kısmını işaretlemeyi ihmal etmeyiniz.  (Örnek: m.siteadresi.com) olarak sitenizin mobil versiyonunu denetleyebilirsiniz. SEMrush ile mobil site analizi bu şekilde başlamış olacaktır. 🙂

Eğer ki; Paketiniz yeterliyse AMP sayfalarınızı taratmayı seçebilirsiniz. Bu sayede hızlandırılmış mobil sayfalarınızda oluşan hataları da çok rahat bir şekilde görebilirsiniz. 

Alt kısımda yer alan Crawler Settings butonuna tıklayınız. 

Karşınıza yukarıdaki gibi bir görüntü çıkacak. Bu görüntünün anlamı nedir?

1. Sitenizi denetleyecek robotu (user agent) seçebilirsiniz.
2. Tarama gecikmesini seçebilirsiniz.

User agent kısmından SEMrushBot-Mobile veya GoogleBot-Mobile olarak seçebilirsiniz. GoogleBot-Mobile sitenizin Google gibi taranmasını sağlayacaktır.

 2. Semrush ile Mobil Rakiplerinizi Bulun 

SEMrush kullanarak mobil rakiplerinizin kazandığı mobil trafiklere göz atmak ister misiniz? 

Organic Research kısmına tıklayınız, boş kutuya site adresinizi yazınız ve arama butonuna tıklayınız.

Karşınıza çıkacak olan sayfada Keywords, Trafic, Trafic Coast gibi rakamları görebilirsiniz. Bu aşamada kendi web sitenizin şu anki masaüstü verilerinizi görebiliyorsunuz. Mobil için; Device kısmına tıklayarak Mobil kısmını seçmeniz yeterli olacaktır. 

Mobil rakiplerinizi tespit edebilmek için; Competitors kısmına tıklayınız. Bu kısımda ise rakip raporlarına erişebileceksiniz. 

Sitenize en yakın anahtar kelimelerle sıralamaya giren siteleri göreceksiniz. Benzer anahtar kelimelerde sıralama alan sitelere tıklayarak ne kadar trafik kazandıklarını, hangi kelime üzerinden ne kadar trafik elde ettiklerini tespit edebilirsiniz. Bu şekilde mobil rakip analizin ilk aşamasını bitirebilirsiniz. 

3. Rakiplerinizin Mobil Anahtar Kelimelerini Analiz Edin

Bir önceki aşamada sağladığımız rakip analizinden sonra, “organic competitors” kısmından rakiplerinizin kelimelerini tespit edebilirsiniz. Ek1 ve Ek2 olarak görselde yer almaktadır.

Ek1: Common Keywords (Ortak Anahtar Kelime) bu kısımdan rakibiniz ile ortak olarak sıralamaya girdiğiniz anahtar kelimelerinizi tespit edebilirsiniz. Rakibiniz ile ortak kelimelerinizde trafik farkı % kaçtır?  Bu tür sorulara bu bölümden cevap bulabilirsiniz. 

Rakibinizin sizden farklı kelimelerdeki trafik oranlarını görebilmeniz için ise; Ek2 görselini kullanabilirsiniz. (SE Keywords) kısımdan rakibiniz hangi anahtar kelimelerden trafik kazanmaktadır? Rakip anahtar kelime analizinizi bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Bu seçeneklerin her ikisi de size rakibiniz hakkında detaylı şekilde bilgi verecektir. Rakip anahtar kelimeleri, rakip trafik ağı vb. sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

4. Mobil SEO Fikirleri Toplayın 

3. Maddemizde rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde sıralama kazandığını, bu sıralamaları sayesinde elde ettikleri organik trafikleri incelemiştik. Rakip anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra öneriler, fikirler almak için Mobil SEO Denetleyicisi (On Page SEO checker mobile) aracını kullanabilirsiniz. 

Rehberimizin ilk başında bahsettiğimiz Site denetleme kısmına geri dönüyoruz.

 1. Karşımıza çıkan kutucuklardan On Page SEO checker aracına tıklayınız.
 2. Ülke, İl, Dil seçimini yapınız.
 1. Masaüstü ve Mobil olarak karşınıza çıkacak olan butonlardan ise; Mobil’i seçerek ilerleyiniz.

Bir sonraki aşamada ise denetlemesi gereken sayfa içi anahtar kelimelerinizi girmeniz istenecektir. 

Auto Import: SEMrush tarafından tespit edilen anahtar kelimeler.
Manuel: Daha önce oluşturduğunuz bir listeyi elle girebilirsiniz.
File: Anahtar kelimelerinizi dosya ile yükleyebilirsiniz.
Google Search Console: SEMrush ile entegre ederseniz eğer ki; Trafik aldığınız anahtar kelimeleri ekleyecektir.
Organic Research: Organik arama anahtar kelimeleriniz eklenecektir.

Unutmayınız! Bu bölüm hedef anahtar kelimeniz ve açılış sayfası olarak çalışacaktır.

Anahtar kelimelerinizin girişini sağladıktan sonra Collect Ideas (Fikir Topla) butonuna tıklayınız. 

5. Mobil SEO Uyumlu İçerik Oluşturma

Günümüzde SERP’te (Search Engine Result Page ya da Arama Motoru Sonuç Sayfaları) mobil önceliğinin her geçen sene artmakta olduğunun farkındayız. Rakibinizden farklı olarak, trafik ağınızı genişletmek istiyorsanız, Mobil SEO’ya yatırım yapmanın zamanı geldi de geçiyor. 🙂

SEO Content Template (SEO İçerik Şablonu) sayesinde mobil öncelikli anahtar kelimelerin ağını kontrol edebilirsiniz. En üst düzey açılış sayfası dikkate alınarak size farklı anahtar kelimeler sunmaktadır. 

 1. SEMRush Anasayfa giriş yapınız.
 2. Content Template kısmına tıklayınız.
 3. SEO Content template kısmına tıklayınız.

İçerik hazırlama aşamasına geçtiyseniz, anahtar kelimenizi yazınız.

 1. Ülke seçiniz.
 2. İl seçiniz.
 3. Dil seçiniz
 4. Mobil bağlantıyı seçiniz.

İçeriğinizin okunabilirlik düzeyini kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Bu değerin artması için ortalama karakter sayısı, ortalama anahtar kelime vb etkenleri takip etmeyi unutmayınız. Bu açılış sayfanız için oldukça önemli bir konu. 

İçeriğinizi hazırlarken şablonu elinizden geldiğince uygulamaya çalışınız. Yazınızı tamamladıysanız eğer ki; Google Dokümanlar veya WordPress taslaklarına kolay bir şekilde aktarabilirsiniz.

6. Yerel İşletme Listenizi Belirleyin!

Yerel listelerinizi yönetmek, Yerel SEO (Local SEO) için oldukça önemli bir unsurdur. Elbette; Mobil kullanıcılar için paha biçilemez! 

Yerel işletmenizin mobil dizinlerde, aramada görünürlüğünden emin olmanız gerekmektedir. Bunun için en kolay yöntem ise; Listeleme yöntemini kullanmak ve yerel dizinlerinizi bir araya getirmenizdir. Şuan için Amerika ve birkaç ülke ile sınırlı olsa da, yakın gelecekte yaygınlaşmasını bekliyoruz.

Listeleme yöntemi aracı Yext’e bağlanır. İşletme bilgilerinizi 60’tan fazla web sitesinde dağıtır ve günceller.

Yext Nedir: Yext, birden fazla dizinde yerel işletmenizin takibini sağlamak için tasarlanmış yönetim aracıdır. İşletme adresi, telefonu, hizmetleri vb birçok veriyi içerisinde barındırır.  Daha fazla alana eklemek için SEMrush yetkililerine bildirmeniz gereklidir.

7. Web Sitenizin Mobil Sıralamalarını Kontrol Edin! 

İyileştirme çalışmalarına başladıysanız eğer ki; Meyvesini görmek için pozisyon denetleyicisinde mobil anahtar kelimelerinizin SERP’teki son durumlarına göz atabilirsiniz.

Pozisyon denetleyicisini kullanırken lokasyon ve mobil önceliğini seçmeyi unutmayınız. 

Pozisyon denetleyicisi aracının faydaları nelerdir?

1. Görünürlük.

2. Ortalama Trafik.

3. Ortalama konum.

Mobil SEO önceliğinde dikkat etmeniz gereken maddeler nelerdir?

 1. Yerel dizinlerde görünürlüğe sahip misiniz?
 2. Teknik SEO’da rakiplerinizle yarışa hazır mısınız?
 3. Organik anahtar kelimelerinizi tespit ettiniz mi? 
 4. Rakip anahtar kelimelerini tespit ettiniz mi?
 5. İçerikleriniz mobil dizin önceliğinde iyi bir konumda mı?
 6. Entity içeriklere sahip misiniz?
 7. Pozisyon takibini yapıyor musunuz?
 8. Organik pozisyonda yeterli dönüş sağlıyor musunuz?
 9. Kullanıcı akışınızı takip ediyor musunuz?

Yukarıda bahsettiğimiz 9 ana madde şablonundan yola çıkarak ve SEMrush kullanarak Mobil SEO performansınızı iyileştirmeye başlayabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir