Mobil Kullanıcıların Web Sitelerinden Beklentileri

Mobil kullanıcılar Web sitenize girdiğinde ne görmeyi umuyorlar ve neyle karşılaşıyorlar, hiç düşündünüz mü? Mobil cihaz sayısının ve aramalarının masaüstü ve dizüstü bilgisayar cihaz sayısını ve aramalarını geçtiği günümüzde, mobil Web siteniz ile ilgili müşteri memnuniyetsizliği çok büyük kayıplara sebep oluyor olabilir.

mobil dostu kurumsal site

Bu durumun önüne geçmek için, sitenizi bütünüyle mobil uyumlu hale getirerek kullanıcı deneyimini üst seviyeye taşımanız gerekiyor. Bugün sizinle HubSpot tarafından yapılmış, mobil kullanıcıların web sitelerinden beklentilerini gösteren ilginç bir anketin sonuçlarını paylaşmak istiyoruz. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirirken bu anket sonuçlarını dikkate almanızda fayda var.

HubSpot Ağustos ayında 450 kişiyle mobil site üzerine bir anket yaptı ve sonuçlar mobil sitenin esnekliğinin ne kadar büyük önem taşıdığını gösteriyor. Her ne kadar anket Amerika’da düzenlenmiş olsa da, bize göre ülkemizdeki mobil kullanıcı davranışları ile de paralellik gösteriyor.  Kullanıcıların %93’ü akıllı telefon kullanıyor ve mobil İnternet erişimine sahipler. Ankete göre katılımcıların %94’ü lokal işletmeleri akıllı telefonlarından arıyor ve bu kullanıcıların %60,8’i lokal aramayı sıklıkla yapmaktalar. Aşağıda anketin kısa bir özetini görebilirsiniz:

Yerel işletme mobi cihazl arama

Kullanıcılar %36,6’lık bir oranla, yerel işletmeleri, etraflarındaki etkinlikleri ve diğer ürün / hizmetleri mobil cihazlarıyla sıklıkla aramaktadırlar. Özellikle hareket halinde olan veya karar aşamasında olan kullanıcıları etkilemek ve ürün / hizmet kullanımını artırmak açısından mobil Web sitenizin ihtiyaca karşılık verebiliyor olması büyük önem taşımaktadır.

Aşağıdaki veriler, kullanıcıların hangi alanda arama yaptıklarını göstermekte:

İşletme türüne göre mobil arama

Özellikle gün içinde veya akşam saatlerinde gezintiye çıkmış bir kullanıcının aramasını yaptığı sektörel istatistiklere göz attığımızda, restoranlar çok büyük oranlara sahip. Ayrıca eğlence sektörü (film, konser, etkinlikler) ve mağazalar (giyim, ev eşyaları, ofis ürünleri) da en sık arananlar arasında. Güzellik (kuaför, yoga, spa), otomotiv (benzin istasyonu, otomobil yıkama, tamir-bakım), sağlık (doktor, acil servis, eczane), ulaşım (hotel, toplu taşıma), ev hizmetleri (tamir ve bakım hizmetleri, yetkili servis), boş vakit değerlendirme etkinlikleri (bisiklet, alışveriş, gezinti) ve profesyonel hizmetler (avukatlık vb.)  diğer hizmet alanları.

Yukarıda yer alan hizmet alanlarının birbiriyle bağlantılı olduğunu da görebiliriz, bir kullanıcı bir gün içerisinde yukarıda yer alan hizmetlerden birden fazla yararlanabilir. Örneğin kullanıcı bir filme gitmeden önce restorana uğrayabilir, sonrasında otomobiline yakıt doldurabilir ve soğuk havadan korunmak için bir giyim mağazasından hırka satın alabilir. Bir gün içerisinde yapılan bu alışverişin Mobil cihazla yapılan aramalardan gerçekleşmesi, internetteki dönüşüm oranının yüksek olmasını sağlayabilir.

Mobil Kullanıcılar Ne Görmek İstiyor?

Araştırmayı temel alırsak kullanıcılar bir Web sitesinde kullanışlılığın yanı sıra iletişim öğelerinin erişilebilir olmasını bekliyor diyebiliriz. Kullanıcıların %85’i bir telefon numarası veya adres görmeyi bekliyor. Özellikle restoranlarla ilgili arama yapan kullanıcıların %70’i fiyat listesi veya menü görmeyi bekliyor. %39’luk bir kısım da gidecekleri yerin fotoğraflarını görmek istiyor. Referanslar, videolar veya Sosyal Medya profili linkleri %10 ila %20 arasında talep görmekte. Bir diğer deyişle kullanıcıların büyük çoğunluğu işletmeye ulaşabilmek, işletme hakkında net bir fikir edinmek istiyor.

Peki Mobil Kullanıcılar Neyi Görmek İstemiyorlar?

Kötü tasarım! İlk söyleyebileceğimiz şey, bir işletmenin internette başarısız olmasına sebep olan ilk şey, kötü tasarımdır. Mobil Web siteleri için en başta dikkat edilmesi gereken nokta, tasarımın mobil cihazlarda nasıl görüneceği, ekranın içinde yer alan öğelerin nasıl çalıştığı ve ayrıca içeriğin kalitesi, detayı ve kullanıcıların arama motorlarıyla ulaşabileceği şekilde yerleştirilmesidir. Peki kullanıcıları rahatsız eden şeyler nedir? Araştırma sonuçlarının en üst kısmında yer alan üç maddeye göz atalım:

  • Kullanıcıların %46’sı işletmenin çalışma saatlerini kolayca bulamamaktan
  • Kullanıcıların %42’si ilk karşılaştıkları ekranda telefon numarası veya adres bulamamaktan
  • Kullanıcıların %34’ü sitenin masaüstü versiyonunda yer alan detayların mobil sitede yer almamasından şikayet etmekte.

Mobil siteden en çok rahatsız eden 3 şey

Ayrıca mobil cihaz kullanıcılarının küçük boyutlu yazıları görmekte veya tıklamakta büyük sorun yaşadığını da görmekteyiz.  Görünür alanın cihaz ekranına sığmaması, telefon numarasının tek tıklamayla aranabilir olmaması gibi detaylar da kullanıcı ziyaretini olumsuz etkileyen detaylardan. Özellikle telefon numarasının tek tıklamayla aranabilir olması kısmında farklı görüş bildirenler de var, kullanıcıların çeyreğine yakını yanlışlıkla dokunup aramaktan çekindikleri için tıklamayla aranabilir bir numara görmekten hoşlanmıyor. Bu durumda tek tıkla arama fonksiyonunu çok da göze batmayacak şekilde tasarlamakta fayda var.

Ek olarak düşük performans, düşük yükleme hızı ve gezinme öğelerinin (örn. navigasyon) hızlı yanıt vermemesi, kullanıcıların mobil siteyi terk etmesine sebep olabilir. Kullanıcıların %72’si yavaş yüklenen bir sayfadan çıkış yapacağını belirtirken, %67’si zor kullanılan navigasyon öğesine sahip bir web sitesini tercih etmeyeceklerini ifade etmekte. %30’luk bir kısım da telefonlarında düzgün görüntülenmeyen bir sayfayı hemen terk edeceğini belirtmektedir.

Bu Durum Küçük İşletmeler için Ne İfade Ediyor?

Araştırmaya katılan kullanıcıların %78’i yeni işletmeleri mobil telefonla arama yaparken keşfettiğini ifade ediyor. Bu oran küçük işletmeler için bir mobil SEO çalışmasının ne kadar önem kazandığını göstermeye yeterlidir diye düşünüyoruz.

mobil aramada yeni işletme keşfi

Bir diğer konu, arama sonuçlarında keşfedilen mobil Web sitesinin oluşturduğu izlenim. Kullanıcılar bir mobil Web sitesine ilk girdiklerinde nasıl bir tepki veriyorlar?

Kullanıcıların büyük çoğunluğu, işletmeye bir şans daha veriyor ve işletmenin başka bir platformda sayfası olup olmadığına bakıyor. Facebook, Twitter, Instagram ya da Google Plus gibi Sosyal Medya ağlarına giriş yaparak işletme hakkında bilgi almaya çalışıyor. Kullanıcıların kayda değer bir kısmı, o işletmeye benzeyen başka bir işletmeyi bulmak için aramasına devam ediyor. Küçük bir kısım da o işletmeyle kesinlikle iş yapmayacağını açıkça ifade etmekte. Aşağıdaki grafikle birlikte daha net görebiliriz:

işletme web sitesinin ilk izlenimi

Bu sonuç bize gösteriyor ki, mobil Web sitenizin ihtiyacı karşılayabilir durumda olması, rakiplerinizin de önüne geçmenizi sağlamakta. Ancak ihtiyaçları karşılayamayan bir mobil Web sitesine sahipseniz, potansiyelinizin neredeyse yarısını kaybediyorsunuz demektir. Kullanıcılarınız ihtiyaçları karşılayamayan bir mobil Web sitesini kullanmak istemeyecek, başka kaynaklara yönelecek ve o kullanıcılara tekrar ulaşma şansını kaybedeceksiniz. Böyle bir senaryo, özellikle küçük işletmeler için tam bir kabus haline gelebilir.

Sonuç olarak en son bulguyla bitirelim; Kullanıcı dostu bir mobil Web sitesi kullanıcılar için ne ifade ediyor?:

  • Kullanıcıların %72’si kullanışlı ve kolay erişilen bir Mobil Web sitesinden hoşnut kalıyor,
  • Kullanıcıların %61’i iyi bir Mobil Web sitesinin, işletmenin de iyi olduğu anlamına geldiğini düşünüyor,
  • Kullanıcıların %55’i iyi bir Mobil Web sitesine sahip olan işletmenin müşterilerini önemsediğini düşünüyor,
  • Kullanıcıların %49’u iyi bir Mobil Web sitesine sahip olan işletmeyle iş yapma eğilimi gösteriyor.

Tüm bu göstergeler doğrultusunda şunu söyleyebiliriz; ne kadar küçük bir işletme olursanız olun, iyi bir izlenim bırakmak için büyük bir fırsatınız var ve çok makul bütçelerle mobil Web sitenizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Web sitenizin kullanışlılığının ve yukarıda bahsettiğimiz temel fonksiyonların beklentileri karşılıyor olmasının yanı sıra arama motorlarında yüksek görünürlük kazanmak için kaliteli ve özgün içeriğin ne kadar önemli olduğunu tekrarlamamıza gerek yok. Web sitenizdeki içeriği sıklıkla güncelleyerek, detaylı ve özgün hale getirerek kullanıcıları sitenize çekebilir, mobil uyumlu Web sitenizden ciddi dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner