İçerik Pazarlaması için SEO Checklist

İçerik, SEO’nun en önemli elementlerinden birisidir. Aşağıdaki kontrol listesini inceleyerek, içeriğinizin tüm potansiyelinin kullanıcıya ulaşıp ulaşmadığını inceleyebilirsiniz.

 

içerik pazarlaması için seo checklist

Her zaman söylediğimiz gibi, bu yıl da aynı şeyi tekrar söylüyoruz; değerli ve özgün içerik üretmek, arama motorlarındaki görünürlüğünüzü en üst seviyelere taşıyan en önemli unsurdur. “Fakat nasıl?” diye soruyorsanız, aşağıdaki listede bulunan maddelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kullanıcıların Nasıl Arama Yaptığını Anlamak

İçerik stratejisi, kullanıcıların davranışlarını anlamakla başlar. Başarı, sitenizdeki trafiği yükseltmek, gelirleri artırmak ve hedefinize ulaşmaktır. Stratejinizin gelişim süreci bunların üzerine kurulu olmalıdır.

Hedef kitlenizin Web’deki davranışlarını anlamak, ilgilendikleri şeyleri bulmalarını sağlamak, beklentilerini karşılamak ve markanız hakkında belirgin bir fikre sahip olmalarını sağlamak, hedefinizi gerçekleştirmedeki en önemli etkenlerdir.

* Arama sorgularından, sosyal medya davranışlarından, paylaşımlardan elde ettiğiniz mevcut veriyi analiz edin.
* Hedeflediğiniz anahtar kelimelerle arama yapıldığında kullanıcıların ne gördüğünü, rakiplerinizin hangi içerikle çıktığını gözlemleyin.
* Rakiplerinizin içerik stratejisini ve kullanıcılarına tam olarak neyi gösterdiklerini inceleyin.
* Hedef kitlenizin sizden ve markanızdan ne beklediğini belirleyin
* Mevcut verilerinizi kullanarak bir senaryo oluşturun; farklı trendlerle, davranışlar biçimleriyle, ilgi alanlarıyla ortaya çıkan kullanıcı profilini analiz edin.

Kullanıcılar İçin Optimize Edin

Kaliteli içeriğin optimizasyonu, kullanıcı ve arama motoru için eşit dengede olmalıdır. Yani sadece kullanıcı için veya sadece arama motoru için olmamalıdır. İçeriğinizi ve paylaşım kanallarınızı hem arama motorları için hem de kullanıcılarınız için optimize edin. Unutmayın; kullanıcılarınız “insan”, arama motorları da “insan gibi davranan / davranmaya çalışan” robotlardır. Arama motorları, insanları daha iyi anlayabilmek için insanlar tarafından, birçok algoritmayla donatılmış yazılımlardır. O yüzden, “insan” gibi düşünmeye çalışın, içeriğinizi mekanik hale getirmeyin.

* İçeriğiniz ve anahtar kelimelerinizin kullanımı için bir takvim oluşturun. İçeriğinizi sık sık güncellemeye çalışın.
* Sayfa başlıkları (Title), Sayfa açıklamaları (Description), Başlık Etiketleri (Header), Sayfa adresleri (URL) için doğru anahtar kelimeleri belirleyerek içeriğinize yardımcı optimizasyonlar yapın.
* SEO dostu yazılım ve eklentileri kullanmaya çalışın (Yoast veya All in One SEO gibi)
* İçeriğinizin tamamen özgün ve benzersiz olmasına dikkat edin.
* Kaliteli bloglardan link almaya çalışın. Arama motorları, siteler arası linkleri takip edebilmektedir (verilen linkler “nofollow” olarak etiketlenmemişse).
* Periyodik olarak SEO taraması yapın, kırık linkleri tespit ederek düzeltmeye çalışın.
* Gerekirse, lokal arama katkısı sağlamak için belli bir bölgeyi hedefleyen özgün içerikler üretin.
* XML Sitemap oluşturmayı ve Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarına göndermeyi unutmayın.
* Bütçeniz yeterliyse, İnternet üzerinden metin ve görsel reklam vermeyi düşünün.

Ölçün ve Geliştirin

Ölçümleyebildiğiniz veri, ürettiğiniz içeriği daha iyi değerlendirmek için yaratabileceğiniz fırsatları, farklı paylaşım yöntemlerini size gösterebilir. Ayrıca ölçümleyebildiğiniz ve analiz ettiğiniz veri sayesinde, daha güçlü kampanyalar oluşturmanın yollarını bulabilirsiniz. Kullanıcıların içeriğe gösterdikleri ilgi ve tepki, içerik yönetiminden sorumlu kişilerin neye nasıl odaklanmaları gerektiği konusunda bilgi sahibi olmasını, kendilerini geliştirmesini sağlar.

* Tüm organik, sosyal medya ve ücretli reklam verilerinizi aynı çatı altında toplayarak analiz edin.
* Farklı türde ve çeşitte analiz aracı kullanmayı deneyerek, farklı kırılımlarda veriye erişmeye çalışın.
* Google Analytics içerisinde net hedefler belirleyerek, analiz sonucunda hedefe ne oranda ulaştığınızı gözlemleyin.
* Google Web Yöneticisi Araçları ile sitenizdeki hataları ve eksiklikleri tespit ederek en kısa sürede düzeltmeye çalışın.
* Topladığınız veriyi kullanarak hedef durumunuzu, kullanıcılarla ne kadar etkileşime geçebildiğinizi, paylaşım kanallarınızın hangisinin ne ölçüde başarılı olduğunu görmeye çalışın. En yüksek ve en düşük hedef ve paylaşım kanalınızı analiz ederek, aralarındaki farkı anlayın.

Sonuç:

İçerik stratejinizi güçlendirmek ve müşterilerinizi daha iyi anlayabilmek için, bu listedeki her bir öğeyi dikkatle ele almanız çok sağlıklı olacaktır. SEO ve İçerik Pazarlaması birbirinden ayrılmaz ikili olarak görüldüğü sürece, markanız kullanıcıların ihtiyacını karşılayan en kaliteli ve uygun içeriği üretebilecektir. Sürekli olarak içeriğinizi canlı ve özgün tutarak, takviminizi buna göre düzenleyerek, marka bilinirliğinizi önemli ölçüde arttırmanız mümkündür.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner