Güven Oluşturarak Link Almak

Güven (Trust) oluşturarak link almak, bir SEO projesinin nihai hedefidir. İçerik kalitesi üst düzeyde olan, aynı zamanda link alımını da destekleyen Web siteleri nasıl tasarlanabilir? Gelin hep birlikte göz atalım.

backlink quality and trust

Link profiliyle ilgilenmek istediğimizde, en çok odaklandığımız nokta genelde aktif ve taze linklerdir. Dijital Pazarlama endüstrisi, optimize ettiğimiz Web sitelerinin yükselişini yıllardır yakından izliyor. Link satın almanın söz konusu olduğu, yontma taş devrinden (!) bugüne, SPAM kavramı ve algoritmik değişikliklerin yarattığı etki, biz profesyonel dijital pazarlama uzmanlarını doğal optimizasyon yöntemlerine yönlendirdi. Kaliteli içerik ve kullanılabilirliği üst düzeyde tasarım, sadık ve güveni kazanılmış bir kitle edinmek için kilit konular haline geldi .

Çoğu pazarlamacı için link kazanmak için başlıca iki neden var: Arama motoru sıralamaları ve siteye gelen ziyaretçi trafiği.  Link almak ve trafik sağlamak, Google yaptırımları nedeniyle son yıllarda kaygılandırıcı bir hal aldı. Ancak önemini asla yitirmedi. Doğal yöntemler kullanarak bu alanda çaba sarf etmeye devam ediyoruz. Günün sonunda link almak için sarf ettiğiniz çabanın ödülünü ziyaretçi trafiği ve üst sıralara tırmanmak olarak alabiliyorsunuz.

link building

Kazanılmış Linkler ve BackLinkler

Bir sitenin sayfasına link vermek, Google’a o sayfayı onayladığınızı bildirmek gibi bir şeydir. Link, söz konusu sayfada yer alan içeriğin güvenilir olduğunu ifade eder. Bu sayede insanlar normal şartlarda şüpheyle yaklaşarak tıkladıkları linklere tıklamaya alışmaya başlarlar. Bu işin profesyonelleri kendi sitelerindeki kalitenin aynısını, link verdikleri sitede de aramaktadırlar. Çünkü kendileri de birer kullanıcıdırlar ve diğer kullanıcıların aynı kaliteyle karşılanmasını isterler.

Saygıdeğer Web siteleri kaliteli backlinkler almayı ve vermeyi tercih ederler. İçerikle ilgili olan ve okuyucuyu sıkmayan, etkileşimi güçlü olan ve her iki tarafa da değer katan platformlar olmasını ister. Bu sitelerden alınmış linkler, “kazanılmış” linklerdir.

Kazanılan linkler, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan ve Web sitenizi daha donanımlı, profesyonel görünümlü hale getirir ve soruları olan kullanıcılara cevaplar verebilir. Diğer kullanıcılar sitenizin ziyaret etmeye değer bir yer olduğunu gördükçe, hem link dostu bir site haline gelir hem de organik trafiğinizi ve saygınlığınızı artırmayı başarırsınız.

İnsanlar sitenize link verdiklerinde, organik trafik için taşıyıcı rol de üstlenirler. Google sitenize verilmiş linkleri yakından inceler; link verilen sayfayı, ne kadar siteden link aldığını, içeriğin ne derecede doyurucu olduğunu analiz ederek arama sonuçlarındaki yerinizi belirler.

Kalite ve Miktar İlişkisi

5 Mayıs 2014 tarihinde Google’dan Matt Cutts, bir video yayımladı ve backlink’lerin normalden biraz daha az önemli olmaya başladığını ifade etti. Çünkü verilen link tüm siteyi değil, linkin verildiği sayfa veya sayfaları kapsıyordu. Böylece Google tek bir kaliteli içerik sayesinde yüksek trafik almış kalitesiz, SPAM ve taklit bir Web sitesinin haksız kazanç sağlamasını önlemeyi amaçlıyordu.

Ayrıca Matt Cutts, Google’ın sitede kullanılan lisanı daha iyi anladığını da ifade etmekteydi. Böylece farklı dillerden verilmiş linklerin içeriklerini karşılaştırarak, organik bir ilişki bulmaya çalışıyordu. Verilen link makul bir linkse, değerli sayılıyordu. Böylece sitenin ve sayfaların kalitesini ölçmek daha sağlıklı hale gelmekteydi.

Tasarımın Önemi

Sitenize gelen kullanıcılar için ilk dikkat etmeniz gereken nokta, sayfa yükleme hızıdır. İkinci nokta ise tasarım ve kullanıcı ara yüzü (user interface). Yükleme hızı yüksek olan, sade ve kullanışlı tasarıma sahip siteler için kullanıcılar daha olumlu fikirlere sahiptirler.

Google, birkaç yıl önce ufak bir tasarım çalışması yayınladı ve tasarım çeşitlerinin, tasarımdaki tercihlerin, karmaşık veya sade tasarım seçimlerinin kullanıcıları nasıl etkilediğini ifade etmeye çalıştı. Bu tasarım çalışmasını baz alarak hızlıca fikir sahibi olabilirsiniz; örneğin kullanıcının sitenizde kolaylıkla gezinebildiği veya firmanız hakkında bilgiye hızlıca ulaşabildiği bir tasarımı tercih edebilirsiniz.

Tasarımla ilgili bir başka örnek ise Flash içerikli reklamların sitenizin güzelliğini büyük oranda zedeliyor olmasıdır. Okuyucular yazılarınıza odaklanmakta zorlanır ve içeriğinizin devamlılığı bu reklamlar nedeniyle kaybolabilir.

Benzer olarak, sitenizde kullandığınız grafik elementlerinin ve görsellerin, tasarımınızın geneline uygun olduğundan ve kullanıcıların gözlerini yormadığından emin olmalısınız. Genel olarak görselliğe odaklanmış olan bu içeriğin, yazılı içeriğe üstünlük sağlamaması gerekir. Böyle bir durum hem sitenizi okunamaz hale getirir, hem de sitenizi yavaşlatma ihtimali yüksektir. Bu da backlink alma ihtimalinizi ciddi şekilde düşürebilir.

Sayfanızın düzeni navigasyona katkıda bulunur. İnsanlar tıklamayı çok sevmezler, o yüzden ziyaretçilerinizi mümkün olduğunca gereksiz tıklamalardan uzak tutmalısınız. Bu şu anlama gelir: Kullanıcılarınız sitenizdeki içeriğe erişmek için birden fazla linke tıklamamalıdırlar. Navigasyon sisteminiz ziyaretçiyi içeriğe kolaylıkla götürmelidir. Aynı zamanda mobil tasarımınızın aynı özelliklere sahip olması bir çeşit zorunluluktur. Bu konuda Mobil SEO Rehberimize göz atabilirsiniz. Harika kullanıcı deneyimi sunabilecek web siteleri geliştirmek konusunda daha fazla bilgi edinmek için iş ortağımız Sherpa’nın blogunu inceleyebilirsiniz: https://sherpa.blog/

içerik stratejisi

İçeriğin Değeri

Kaliteli içerik kullanıcıları sitenize getirir ve backlink alabilmeniz için onları ikna edebilir. İnsanlar zayıf ve genel anlamda eksik içeriğe bağlantı vermek istemezler. İçeriğiniz aşağıdaki kriterlerle uyum içinde olmalıdır:

  • Kullanıcı ve potansiyel müşteri kitlenize hitap etmeli, anlaşılır olmalı
  • Bilgilendirici ve ilgi çekici olmalı
  • Belirli sıklıkta güncellenmeli

İçeriğinizi hazırlarken, hedef kitlenizi ele alabileceğiniz birçok önemli nokta vardır. Ofisinize ya da evinize gelen bir kişinin sorduğu soruları düşünün; onlara vereceğiniz cevapların doğru ve ilgi çekici olması eğlenceli olacaktır. Kullanıcılarınıza bilgilendirici bir tavırla yaklaşmak da hoşlarına gidecektir. Yazılarınızın kısa, yetersiz ve diğer binlerce sayfada bulunabilecek türde yazılar olmaması gerekir. Sayfanızı rakiplerinizden farklılaştırmak için uzmanlığınızı sonuna kadar kullanın.

Bir site sayfanıza link verdiğinde, sayfanızdaki içeriğin hem kendileri hem de başka insanlar için faydalı olduğunu düşünür. Yazılarınızı bu niyetle hazırlayın. Temiz, bilgilendirirken eğlendiren ve sakız gibi uzamayan yazılar yazın.

İyi yazmak da çeşitli stratejilere dayanır. Örneğin;

  • Doğal olarak bağlantılı olan yazılarınızı birbirine link metinleri (anchor text) ile bağlayın.
  • Başlıklarınızı, alt başlıklarınızı, maddelerinizi ve listelerinizi rahat okunabilir ve anlaşılabilir yazılarla donatın.
  • Yazılarınızı Sosyal Medya ile destekleyerek sosyal medya etkileşiminde bulunun.

Bu yöntemler kullanıcılarınızın sitenizdeki etkinliğini kolaylaştırarak okuma, araştırma ve paylaşma eğilimlerini artıracaktır. Bu doğrultuda paylaşılabilir ve beğenilebilir içerik hazırladığınızda sorun otomatik olarak çözülecektir.

Performansınızı Sürekli İzleyin

Link çalışması ve içerik analizi yapılırken aldığınız link miktarına, genel link profilinize ve link verilen sayfalarınızın ve size link veren sayfaların sağlıklı olduğuna göz atın. Link verilen sayfanızın “bulunamayan” sayfa olması veya sayfanıza link veren diğer sitenin bulunamıyor olması sağlıksız olabilir. Eğer bir sayfanızı kaldırmayı düşünüyorsanız, önce sayfanızın aldığı backlink’leri kontrol edin. Eğer sayfanız hatırı sayılır miktarda link almışsa, sayfanızı düzenleyin ya da ana sayfa hariç bir başka sayfaya 301 ile kalıcı olarak yönlendirin.

Ayrıca aldığınız linklerde Google’ın cezalandırabileceği türden hatalar olmamasına dikkat edin. Link analizinizi yaparken her zaman tetikte olun, sonraki Google algoritma güncellemesinin gelmesini beklemeyin.

Bu analizler sitenizin ve sayfalarınızın sıralamadaki durumunu izlemenize yardımcı olacaktır. Çabalarınızın ne kadar sonuç getirdiğini, yeterli çabayı sarf edip etmediğinizi belirlemenizi sağlayacaktır. Analiz verilerini gelecek stratejik planlamanız için de kullanabilirsiniz.

Son Düşünceler

İnsanları sitenize link vermeye teşvik ederken davetkar, profesyonel ve nazik olun. Hem onların hem de okuyucularınızın değerli hissetmesini sağlayın. Ayrıca kullanıcılarınız link verdikleri sayfanın hızlı ve tasarım açısından kullanışlı olmasını ister. Bu elementleri optimize ettiğinizde, link dostu sayfalar yaratarak trafiğinize ve marka değerinize büyük bir katkıda bulunabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar