Google Yapay Zeka Kullanarak İçerik Üretmeye Yeşil Işık Yaktı

Google, sitelerin sıralanma biçiminde iki önemli değişiklik içeren Eylül 2023 Faydalı İçerik Güncellemesini duyurdu.

Google, Eylül 2023 Faydalı İçerik Güncellemesi’ni duyurdu ve bu güncellemenin önümüzdeki iki hafta içerisinde tamamlanacağını belirtti.

Güncelleme, yapay zeka tarafından üretilen içeriklere karşı daha esnek bir yaklaşım sergilerken, web sitelerinde veya alt alan adlarında barındırılan üçüncü taraf içeriklerle ilgili uyarılarda bulunuyor.

Bu önemli detayı Seroundtable’dan Barry Schwartz keşfetmiş; Google faydalı içerik sistemi sayfasında daha önce “insanlar tarafından, insanlar için üretilmiş faydalı içerik” şeklinde bir ifade varken, bu güncelleme sonrası “insanlar için üretilmiş faydalı içerik” olarak güncellenmiş.

Faydalı İçerik Sistemi

Google’ın Faydalı İçerik Sistemi, kaliteli içeriği teşvik ederken yararsız içeriğin arama varlığını azaltmayı amaçlıyor.

Google, bu sistemin diğer tüm sistemlerle birlikte çalıştığına dair açıklamalarda bulundu. Ana odak noktası, faydalı içeriğe karşılık gelen kalite sinyallerini belirlemek.

Eylül Güncellemesi’nin Özeti

Bu güncelleme üç ana alana odaklanıyor:

  • Yapay zeka tarafından üretilen içeriklere yönelik yönergeler esnetiliyor.
  • Alt alan adlarında üçüncü parti içerik barındırma konusu ele alınıyor.
  • Faydalı İçerik Güncellemesi sonrası siteniz trafiği kaybetti ise ne yapmanız gerektiği hakkında ekstra bilgiler veriliyor.

Üçüncü Taraf İçerikler ve Alt Alan Adları

Google, ana web sitenizde veya alt alan adlarında üçüncü taraf içerik barındırıyorsanız, bu içeriklerin sitenizin genel “faydalı içerik” sinyalleri içerisine dahil edilebileceğini belirtiyor.

Bu içerikler, ana sitenizin amacından büyük ölçüde bağımsız üretiliyorsa, Google tarafından indexlenmeleri engellenmelidir. (Bana göre bu çok kritik bir konu!)

Kendi Kendine Değerlendirme Güncellendi

Google, içeriğin ne kadar güncel olduğu veya uzman tarafından gözden geçirilip geçirilmediği gibi faktörleri ele alan bir dizi yeni kılavuz ekledi.

Gary Illyes’in Açıklamaları

Google sözcülerinden Gary Illyes, LinkedIn’de yaptığı açıklamalarla üçüncü taraf içeriklerin ana sitelerle genellikle bir bağlantısının olmadığını ve bu tür içeriklerin sadece arama sonuçlarını manipüle etmek amacıyla oluşturulduğunu belirtti.

Sonuç

  • Google artık alt alan adlarında barındırılan içeriğin “yardımcılığını” da genel site yardımcılığı değerlendirmesine dahil ediyor. Bu, “parazit SEO” taktiklerini hedef alabilir.
  • “Uzman tarafından yazılmış” ifadesi, “uzman veya meraklı tarafından gözden geçirilmiş” olarak değiştirildi. Bu, yalnızca yazarın uzmanlığına değil, içeriğin kalitesine de odaklanıldığını gösteriyor.
  • “İnsanlar tarafından yazılan içerik” ifadesi, “insanlar için oluşturulan içerik” olarak değiştirildi. Bu, yüksek kaliteli yapay zeka ürünü içeriklere daha açık bir yaklaşım sergileme olasılığı olduğunu işaret ediyor.
  • Google, sadece tarihi değiştirerek içeriği daha taze gösterme eğiliminin bir fayda sağlamayacağından bahsetmiştir. Belki de güncel ve taze içerik şimdi daha fazla ödüllendirilecektir?

Düşük kaliteli yapay zeka içeriği ile güncellik veya konu otoritesini manipüle etmeye yönelik belirsiz bir atıf var. Odak noktamız, sistemleri manipüle etmek yerine, bilgi kazanımı sağlayan faydalı içerik oluşturmaya devam etmek olmalıdır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner