Google Uygulama İndirme Reklamlarını Sınırlıyor

Google, Web Yöneticileri Blogunda yaptığı duyuruda, mobil uyumlu Web sayfalarında içeriğin üzerinde gösterilen ve ziyaretçileri mobil uygulamayı yüklemeye davet eden banner  reklamlarının belli bir uzunluğun üstünde olması halinde, 1 Kasım…

içeriğin üzerindeki çerçeve

Google, Web Yöneticileri Blogunda yaptığı duyuruda, mobil uyumlu Web sayfalarında içeriğin üzerinde gösterilen ve ziyaretçileri mobil uygulamayı yüklemeye davet eden banner  reklamlarının belli bir uzunluğun üstünde olması halinde, 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren sitenin mobil uyumluluğunu ortadan kaldıracağını açıkladı. Ayrıca bugünden itibaren Mobil Uyumluluk Testinin de bu banner reklamların uzunluğunu takip edebilecek şekilde güncellenmeye başlanacağı ifade edildi.

 

App banners
Görsel: https://at428hk.deviantart.com/

Reklamlar veya eylem çağrıları kimi zaman ilgi çekici kimi zaman da rahatsız edici olabilir. Doğru kullanıldığında ziyaretçileri rahatsız etmeyen bu tür içerikler, yanlış kullandığı taktirde hem kullanıcı deneyimini hem de trafiği olumsuz etkileyen etkenlerin başında gelmektedir. Google, özellikle Mobil Uyumlu Web sitelerinde içeriğin üzerini kaplayan “uygulama indirme çağrılarının” site sıralamalarında olumsuz etki yaratacağını ifade ediyor. Google bu konuda inceleme çalışmalarının başladığını ve sürecin 1 Kasım 2015 tarihinde başlayacağını ifade etmekte. Yani 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren bu içeriğe sahip Mobil Web siteleri sıralama kaybetmeye başlayacaklar. Yukarıdaki mobil ekran görüntüsünde -biraz abartılı da olsa- ifade ettiğimiz eylem çağrısı, sıklıkla karşılaşabileceğiniz bir örnek olabilir. Google, duyurusunda yayınladığı grafikle bunu şöyle ifade ediyor:

içeriğin üzerindeki uygulama indirme çağrısı

Eğer Mobil sitenizde yukarıdaki gibi uygulama indirme çağrısı içeren bir çerçeve varsa ve sitenizin içeriğini tamamen kaplıyorsa, hemen değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde hazırlanmış uygulama indirme eylem çağrısına sahip Mobil Siteler, sıralama kaybetmeye başlayabilirler. Google’a göre uygulama indirme eylem çağrısı için optimum çerçeve gösterimi aşağıdaki gibi olmalı:

 

optimize uygulama indirme çağrısı

Üstteki örnekte olduğu gibi, uygulama indirme eylem çağrısı site içeriğini herhangi bir şekilde etkilemiyor ve kullanıcının içeriğe göz atmasını da zorlaştırmıyor. Google bu durumun sadece uygulama indirme çağrıları için geçerli olduğunu ifade etmekte, diğer reklam veya eylem çağrıları için var olan algoritmalar dışında herhangi bir düzenleme yapılmayacak.

Sitenizdeki Mobil Uyumluluk problemlerini tespit etmek için Google Mobil Uyumluluk Testini ve Google Search Console Mobil Uyumluluk Sorunları bölümünü kontrol edebilirsiniz. Sitenizdeki Mobil Uyumluluk problemlerinin yanı sıra yukarıda ifade etmeye çalıştığımız içerik üzerinde yer alan uygulama indirme çağrıları ve çerçeveler 1 Kasım 2015 tarihinden itibaren o sitelerde sıralama kaybına yol açmaya başlayabilir. Bu sebeple 1 Kasım’dan önce sitenizde gerekli düzenlemeleri yapabilir ve bu olumsuz durumdan kurtulabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir