Google Sonuçlarından Telefonunuza Konum Bilgisi Gönderin

Google Haritalar’a gelen yeni bir özellik, firmaların Lokal SEO’ya ağırlık vermelerini zorunlu hale getirecek gibi görünüyor.

google sonuçlarından konum bilgisi

Kullanıcılar artık bilgisayarları ile Google Haritalar üzerinde buldukları bir yeri, hareket halindeyken oraya kolayca gidebilmek için mobil cihazlarına konum bilgisi halinde gönderebiliyorlar.  Google Haritalar’da yer alan lokal işletme adresiniz doğru değilse, değişmişse veya düzeltilmemişse kullanıcıların size ulaşması zorlaşabilir. Gelin hep birlikte bu değişikliğin günlük hayatımıza yansımalarına bir göz atalım.

Google arama sonuçlarına lokal aramalarda yer alan işletmelerin daha kolay bulunmasını sağlayan yeni iki özellik ekledi. Artık lokal işletmelerle ilgili bir arama yaptığınızda sağ tarafta yer alan işletme bilgileri kutucuğu içerisinde Google Haritalardan gelen bir bölüm de yer alıyor. Tıkladığınızda Google Haritalar işletmenin yer aldığı adresi görmenizi sağlayacak şekilde açılıyor. Google Haritalar bölümüne girdiğinizdeyse karşınıza yeni bir buton çıkacak, “Telefonunuza gönderin”. Bu buton sayesinde mobil haldeyken de ulaşmak istediğiniz adresi kolaylıkla görüntüleyebileceksiniz.

arama sonuclarinda google haritalar

Bilgisayarınızda bir adresi araştırdınız ve o adrese doğru yola koyulmanız gerekiyor, diyelim ki yoldayken adrese tekrar bakma ihtiyacı hissettiniz ve adresin yazılı olduğu kartı ofiste unuttuğunuzu fark ettiniz. Geçmişte böyle bir durumda kaldığınızda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktu, şimdiyse alabileceğiniz bir önlem var. Google Haritaları kullanırken aradığınız adrese tekrar tekrar bakmanızı engelleyecek yeni bir özellik olan, “Telefonunuza gönderin” Google haritalarda bulduğunuz adresi telefonunuza göndermenizi sağlayarak büyük kolaylık sağlıyor. Bilgisayarınızda bir adresi incelerken sol sütuna eklenen “Telefonunuza gönderin” butonuna bastığınızda, telefonunuza adres bilgisi geliyor ve Google Haritaları kullanarak adresi kolaylıkla görüntüleyebiliyorsunuz.

Bu özellikten yararlanabilmek için;

  • Akıllı telefonunuzla internete bağlı olmanız
  • Google hesabınızda hem bilgisayarınızdan hem de akıllı telefonunuzdan oturum açmış olmanız
  • Akıllı telefonunuzda Google Haritalar uygulamasının yüklü olması
  • Google Haritalar uygulamasını basit modda kullanmıyor olmanız

gerekiyor. Adres gönderimiyle ilgili en yaygın kullanıma sahip olan Whatsapp’ın “konum gönderme” özelliğine benzeyen bu uygulamayla artık göz attığınız adreslere her platformdan ulaşmanız çok kolay olacak. Yapmanız gereken tek şey, bilgisayarınızda görüntülediğiniz işletmeyle ilgili bilgi kutucuğunda yer alan “Telefonunuza gönderin” butonuna basmak. Gönderdiğiniz adres birkaç saniye içerisinde telefonunuza ulaşacak ve tıkladığınızda adresi Google Haritalar uygulamasında görebileceksiniz.

telefonunuza gonderin google maps

Kullanıcılar bu özellikten hemen yararlanmaya başlayabilecekler, ancak işletmenizin adresi Google Haritalar üzerinde doğru şekilde görünmüyorsa, hemen Google My Business hesabınıza giderek düzeltme yapmanızı tavsiye ederiz. Konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için Google Haritalar Yardım’da Telefonunuza yer bilgisi gönderme sayfasını ve Lokal SEO Rehberi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir