Google Arama Analizi Özelliğini Duyurdu

Google, Google Web Yöneticisi Araçları’na Arama Analizi (Search Analytics) özelliği eklediğini resmen doğruladı. Uzun süredir gerçekleşmesi beklenen bu yeni özelliği analiz etmeye başladık.

Google Webmasters Tools Logo

Google Web Yöneticisi Araçları hesabınıza giriş yapıp sol taraftaki “Arama Trafiği” bölümünü genişlettiğinizde, “Arama Analizi ” başlıklı bir bölümün yer aldığını göreceksiniz. “Tıklamalar”, “Gösterimler”, “Tıklama Ortalaması”, “Konum” gibi ana başlıkların altında “Sorgular”, “Sayfalar”, “Ülkeler”, “Cihazlar” gibi filtreleri de belirleyebiliyorsunuz. Ayrıca arama türünü “Web”, “Görsel”, “Video” olarak belirleyebilirken, tarih seçimi de yapabiliyorsunuz.

Bu yeni özellik, “Arama Sorguları”ndan farklı bir şekilde, arama performansınızı farklı bölümlerde göstererek analiz etmenizi sağlıyor. Şu an Beta sürümünde olan bu hizmete dair birkaç ekran görüntüsü paylaşmak isteriz:

Arama Analizi bölümüne girdiğinizde, arama terimleri ve arama performansının gidişatını görebilirsiniz: (Dikkat aşağıdaki görsellerde ürün yerleştirme bulunmaktadır. Görseller sitemizin organik trafik durumunu göstermektedir)

Search Analytics

 

Herhangi bir filtre eklediğinizde, performans analizi seçtiğiniz filtreye göre özelleşiyor:

Search Analytics Mobile filtered

 

Filtreleri daha da spesifik hale getirmeniz mümkün, aşağıda Türkiye’de bulunan mobil kullanıcıların tıklamalarını ve tıklama ortalamalarını görebiliriz:

Search Analytics Mobile country to filtered

Araç henüz bugün tanıtıldığı için bir süre inceledikten sonra araç hakkında daha kapsamlı bir yazı yazıyor olacağız. Şimdilik Google Mobil Güncellemesi’nin hemen akabinde duyurulan bu yeni servisin bizi oldukça heyecanlandırdığını belirtmekle yetinelim.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner