Eski Yazılarınızın Google Sıralamalarını Yükseltin

Google SEO

SEO çalışması yaparken, eski sayfalarınızın yeniden sıralamalara girmesi için çaba sarfetmeyi düşündünüz mü? “Yepyeni sayfalarımız var, eskileri için neden uğraşalım ki?” diye mi düşünüyorsunuz? Eski sayfalarınızda bulunan güzel içeriği unutmaya eğilimli misiniz? Bizce eski sayfalarınızı tekrar sıralamaya sokarak ciddi bir organik trafik artışı sağlamak mümkün. Bunu başarabilmeniz için sizin için hazırladığımız bu rehberdeki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Peki neden böyle bir yol izlemeniz gerekir? Çünkü algoritmalar değişiyor, çünkü rakipleriniz yükseliyor ve aramanın yapısı sürekli değişiyor. Değişim söz konusu olduğunda, eski sayfalarınızı yeniden ilk sayfaya yükseltmek için çaba sarf etmeniz gerekiyor. Çünkü her özgün sayfanız, her orijinal içeriğiniz çok değerli ve arama sonuçlarında ilk sayfada olmayı hak ediyor.

Aşağıda bunu başarmak için uygulayabileceğiniz etkili teknikleri bulabilirsiniz:

1- Taze Sayfalarınızda İç Link Kullanın:

Eğer henüz yapmadıysanız, tüm sayfalarınızda iç link tekniğini kullanmaya çalışın. Eğer yeni sayfalarınız eski sayfalara göre daha çok trafik alıyorsa, eski sayfalarınıza bir umut doğmuş demektir. Unutmayın, sayfanıza gelen kullanıcıların ilgisini çekecek başka bir içeriğiniz varsa, bu içeriği de kullanıcılara sunarak doğru yönlendirmeyi yapmış olursunuz. Özellikle yeni sayfalarınızda, öne çıkarmak istediğiniz eski sayfanıza / sayfalarınıza iç link vererek kullanıcıları yönlendirmeye çalışın.

2- Eski Sayfalarınız İçin Navigasyon Öğesini Kullanın:

Öne çıkarmak istediğiniz içeriğinizi, sitenizin önemli bir parçasıymış gibi göstermeniz, ziyaretçilerin dikkatini çekecektir. Navigasyon öğesi, her sayfanın içerisinde yer alacağı için, herhangi bir sayfanıza gelen kullanıcının dikkatini çekecektir. Özellikle de navigasyon öğesini kullanıcının rahat görebileceği bir bölüme yerleştirirseniz, tıklanması kaçınılmaz hale gelecektir. Ancak önemli olan nokta; navigasyonda yer almasını istediğiniz sayfanın gerçekten de önemli bir içeriğe sahip olması gerektiğidir. Rastgele seçilmiş bir içerik çok fazla ilgi çekmeyebilir. O yüzden seçiminizi çok dikkatli yapın.

3- Eski Kaynakları Yönlendirin:

301 yönlendirmesi çoğu durumda hayat kurtarır. 301 kodu kullanarak yönlendirme yapmaktan çekinmeyin. Bulunamayan, 404 hatası veren içeriğinizi 301 ile yeni sayfalara yönlendirin. Bir 301 yönlendirmesi yapabileceğiniz toplam sayfa sayısında bir limit yoktur. Tek bir sayfayı başka sayfalara yönlendirirken limitle karşılaşırsınız. Yani “a” sayfasını “b” sayfasına, “b” sayfasını “c” sayfasına yönlendirirken dikkat edin. Bu yönlendirmeyi çok fazla kullanmayın, arama motorları genelde bir sayfa kapsamında yapılmış 3 yönlendirmeden sonrasını takip etmiyor. O yüzden mümkün olduğunca tek bir yönlendirmeyle işi kurtarmaya bakın.

Google‘dan Matt Cutts‘ın yönlendirme teknikleri hakkındaki açıklamalarınızı izleyebilirsiniz:

4- Eski Sayfalarınızı Destekleyecek Yeni Sayfalar Yaratın:

Sitenizin ve sayfalarınızın sıralamada üst sıralarda yer almasını sağlayacak olan en önemli etken, güncel ve taze içeriktir. Taze ve özgün içerikler ürettikçe arama motorlarının dikkatini daha fazla çekersiniz. Güncel ve özgün içerik, bir SEO çalışmasının olmazsa olmazıdır. İç link konusunda değindiğimiz gibi, eski sayfalarınıza verilen linklerle hazırlanmış yeni sayfalar, hem iç linkleme tekniği sayesinde hem de “yeni” olmaları sayesinde eski sayfalarınıza yardımcı olabilirler.

5- Laf Olsun Diye Üretmeyin, Bağlantı Kurun:

Şimdiye kadar ifade ettiğimiz teknikleri, birbiriyle ilgisi olmayan sayfalar için kullanmak mümkün. Örneğin, biz bu yazı içerisinde “güncel içerik” hakkında yazdığımız bir yazıyla bağlantı kurabiliriz fakat “Android işletim sistemi”yle ilgili bir bağlantı vermemiz biraz anlamsız olabilir. O yüzden, bağlantı kurarken mümkün olduğunca konuyla ilgisi olan bir sayfayı seçmeniz ya da eski sayfanızla ilgili olabilecek bir içerik oluşturmanız daha faydalı olacaktır. Aşağıdaki kontrol listesine göz atabilirsiniz:

 • Bağlantılarınızı doğru konu üzerinden doğru sayfaya gönderdiğinizden emin olun.
 • Eski sayfanızı seçerken içerdiği konunun güncelliğini koruduğundan emin olun.
 • Eski sayfanızın ve içeriğinin günümüz kullanıcıları için de faydalı olacağından emin olun.
 • Sayfanız, konuyla bağlantılı olabilecek sektörel değişiklikleri içeriyor mu? Arama Motorları, yüksek hacimli sorgularına karşılık gelen anahtar kelime öbekleri içeren sayfaları ödüllendirmek eğilimindedir.
 • Verdiğiniz bağlantılarda kullandığınız “anchor-text”leri akıllıca seçtiğinizden emin olun.

6- Daha Fazla İçerik Ekleyin:

Daha fazla içerik eklemeniz konusundan bahsetmiştik. Peki ne kadar çok? Tabi ki olabildiğince çok. Bir başka deyişle, ne kadar çok içerik üretirseniz o kadar çok faydasını görürsünüz.

7- Mevcut İçeriğinizi Periyodik Olarak Düzenleyin:

Kimi zaman yeni içerik üretmek veya eski içeriğinize link vermekle beraber, eski içeriğinizi güncellemeniz de işe yarayan bir yöntem haline gelecektir. Google Arama Araçlarını kullanarak, giriş yaptığınız içeriği daha rahat bulmak gibi bir seçeneğiniz var:

Google arama araçları

Hedeflediğiniz sayfayı bol bol güncellemeyi unutmayın.

8- Formatı Zenginleştirin:

Sayfanızda sadece yazı olması işleri biraz sıkıcı hale getirebilir. O  yüzden görsel, video ve eğer mümkünse PDF formatında dosyalarla içeriği zenginleştirmeyi deneyin. Örneğin, eski sayfanızda bulunan fazlaca uzun bir yazıyı PDF formatına dönüştürüp sayfanıza yerleştirin. Yazıya ekleyebileceğiniz yeni görseller veya videolar varsa, eklemeyi ihmal etmeyin. Böylece 7. maddedeki güncellemeleri de yapmış olacaksınız.

zengin çoklu format

9- Sitemap.xml Dosyanızı Yeniden Gönderin:

Eski sayfalarınızı güncellemeyi tamamladıktan sonra Sitemap.xml dosyanızı Google’a yeniden göndermeyi unutmayın. Yaptığınız güncellemeler ve taze değişiklikler sayesinde, sıralamada daha da üst sıraları rahatlıkla hedefleyebilirsiniz.

10- Sosyal Medya Rüzgarını Arkanıza Alın:

Yeni içeriğinizi Sosyal Medya’da paylaşıp sonrasında unuttuğunuz oluyor mu? Bu genellikle karşılaşılan bir durumdur. Bir sayfa bir kere paylaşılır, ondan sonra unutulur gider. Eski sayfalarınızı tekrar paylaşmayı düşünün, daha önce yapılmış olan o paylaşımı görmemiş insanlar olabilir, yeni takipçileriniz ve eski takipçileriniz için mevcut kaynaklarınızı yeniden paylaşın.

11- Tekil Hedef Anahtar Kelimelerinizi Sık Sık Kullanmayı Deneyin:

Örneğin, bizim için tekil hedef olarak belirlenmiş anahtar kelime “SEO” olabilir. Her yazımızda “SEO” anahtar kelimesini belli bir frekansta kullanacak şekilde içerik üretebiliriz. Sizin de buna benzer, Web sitenizi alakadar eden anahtar kelimeler üretmeniz ve kullanmanız faydalı olacaktır. Örneğin, ayakkabı ticareti yapıyorsanız, “ayakkabı” kelimesini ve alakalı olabilecek diğer arama terimlerini bol bol kullanmanız gerekecek. Eğer sağlık konusunda bilgilendirme yapıyorsanız, “sağlık” anahtar kelimesi bir numaralı hedefinizdir. Ürettiğiniz içerikte anahtar kelimelerinizin kullanım sıklığı, sayfanızın ne kadar üst sıralara tırmanacağını etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Kendi sitenizi arama motorunda hedeflediğiniz anahtar kelime ile arayın:

inurl:www.adresiniz.com “anahtar kelime
inurl:www.stradiji.com “SEO”
inurl tekniği

12- Sektörün Büyük Oyuncularıyla Da Paylaşın:

Eğer kaliteli olduğunu düşündüğünüz bir içeriğiniz varsa, bunu kendinize ve hedeflediğiniz kitleye saklamayın. Kendi sektörünüzde bulunan büyük oyunculara da ne kadar kaliteli ve özgün içeriğiniz olduğunu göstermekten sakın çekinmeyin.

13- Kaynak Göstermeyi İhmal etmeyin:

İç ve dış linkler, sitelerimiz için hayati öneme sahip. Büyük ve bilinir sitelerden link almak ise hayallerimizi süslüyor. Bir düşünsenize, WikiPedia’dan ya da CNN’den veya bir başka yüksek trafik sağlayan web sitesinden link aldığınızda, trafiğiniz nasıl değişecek? Peki ya siz onlara link veriyor musunuz? Bu soruyu okuduğunuzda “Wikipedia veya CNN benden link alsa ne olur, almasa ne olur” diye düşünmüş olabilirsiniz. Ancak durum sandığınız gibi değil. Güvenilir kaynaklar göstermek, sayfanızın da güvenilirliğini artırır ve içerik çeşitliliği ortaya çıkarır.web brands infographic

Sonuç:

Geçmişte ürettiğiniz özgün ve kaliteli içeriğinizi unutmayın, rafta tozlanmaya bırakmayın. Gerekli özeni gösterir, yeterli çalışmayı yaparsanız, eski sayfalarınız tekrar sıralamalarda üst sıralarda yer alabilir..

 

6 Yorum Var: “Eski Yazılarınızın Google Sıralamalarını Yükseltin

 • 07 Mayıs 2015 at 23:36
  Permalink

  Son 6 ayda hiç ziyaretçi almamış içeriklerin değersiz olduğunu ve siteden kaldırılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Sence yanlış bir düşünce mi bu? Eski içerikten kasıt 0 değeri olan içerik mi yoksa az da olsa ziyaretçi alan sıralama kazanmış içerik mi? Ne kadar eski 🙂

  Reply
  • 08 Mayıs 2015 at 14:19
   Permalink

   Merhaba Emre Bey,
   İçeriğin yeterliliğine göre buna karar verebiliriz. Yetersiz bir içerikse düzenleyip daha kaliteli bir hale getirip yeni yazılarda bu sayfalara iç link vererek destek olabiliriz. Ayrıca hedef arama kelimeleri net değilse veya yeterinca sık kullanılmamışsa ziyaretçi almamış olabilir.
   Eski içerikten kasıt sıralamada yeterli performansı göstermemiş içerik diyebiliriz.

   Reply
 • 21 Aralık 2015 at 10:35
  Permalink

  Uzun süredir kafamı kurcalayan konulardan biriydi. Web sitesi çalışmalarında yeni başladığımda çok acemice işler yaptığımı gördüm. Şimdi bunları düzeltmek istiyorum. Fakat içerik çok fazla olunca eski sayfaları güncellemek gerçekten zor oluyor. Benim en büyük hatam ” Sayfa Başlıkları” nı yanlış kullanmak olmuş. Örneğin Karacaoğlan diye bir başlık yazmış bu yazının altına içeriği oluşturmuşum. Benim bu şekilde yazdığım yazının çıkması imkansız. Şimdi bu başlıkları değiştirsem mi diye düşünüyorum. Değiştirmeden olmayacağına eminim. Fakat bu değişikliği nasıl yapacağım konusunda kafamda çok fazla soru işareti var. Sizce nasıl bir yol izlemeyelim. İlginiz için teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  Reply
  • 22 Aralık 2015 at 15:19
   Permalink

   Hangi site için soruyorsunuz Serkan Bey? kulturelbellek.com için mi?

   Reply
  • 04 Ocak 2016 at 17:20
   Permalink

   Merhaba Serkan Bey, sayfa başlıklarını revize etmek için şu yöntemi izleyebilirsiniz; öncelikle siteniz için henüz yoksa bir Google Web Yöneticisi Araçları hesabı (Search Console) açın. Search Console hesanızı vasıtasıyla Google’da sıralamaya girmiş ve ziyaretçi almış sayfalarınızı indirin ve bir Excel dosyası oluşturun. Sonra her bir sayfanın hedef arama kelimesini bulmaya çalışın. Bu hedef arama kelimesi sayfa başlığında geçmiyorsa onu başlığınızda geçirin ve gelişmeleri takip edin.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir