Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner

Arama Motoru Optimizasyonu
737 okunma

ChatGPT Destekli Microsoft Bing Piyasaya Çıkıyor

Microsoft’un Bing arama motoru, OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotu teknolojisinin entegrasyonu ile güçlenmeye hazırlanıyor.

Google arama motorunu çileden çıkartacak ve ChatGPT’ye kayıtsız kalmasını önceleyecek bir başka haber bu hafta geldi. Bing arama motoru 2023 Mart ayında ChatGPT destekli olarak hizmet vermeyi planlıyor.

  • Microsoft, arama sonuçlarını iyileştirmek için Bing arama motorunu OpenAI’nin ChatGPT sohbet robotundan alınan yapay zeka ile güncellemeyi planlıyor.
  • Yeni özelliğin Mart ayı sonunda kullanıma sunulması ve Microsoft’a Google karşısında rekabet avantajı sağlaması bekleniyor.
  • Microsoft 2019 yılında OpenAI’ye 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptı ve iki şirket o zamandan beri GPT’yi Bing’e entegre etmek için işbirliği yapıyor.

ChatGPT’yi tecrübe etmiş olanlarını iyi bileceklerdir, arama motorunun ChatGPT olması demek, arama yapanların cevaplarını arama motoru sonuçlarında görecek olması ve sitelere daha az trafik gitmesi anlamına gelecek. Böyle bir duruma hazırlıklı mısınız?

Bing düşük öncelikli ve görece daha az kullanılan bir arama motoru, kabul. Ya Google bu akıma uyarsa ne yapacağız? Şimdiden düşünmekte yarar var diye düşünüyorum.

OpenAI’nin, metin üreten botlar oluşturmak için GPT kullanan programcılardan aldığı ücretler gibi, gelecekte ChatGPT için de ücret almayı planladığını belirtmek gerekir. Bu da Bing’in GPT’ye tek ücretsiz erişim noktalarından biri haline gelebileceği anlamına gelebilir.

Bu konu hakkında Search Engine Journal tarafından hazırlanan makaleyi okuyabilirsiniz.

Haftanın en önemli SEO gelişmelerini değerlendirdiğim, Dijital Pazarlama Notları bültenimi okumak için tıklayın.

Paylaş!