Blog Kurulumunda Adres Seçimi: Subdomain vs Subfolder

Google’un tavsiyesine uyarak düzenli ve kaliteli içerik üretmeye karar verdiniz. En kestirme yol olarak bir kurumsal blogda karar kıldınız. Peki kurumsal blogunuzu blog.domainadi.com gibi bir subdomain adresine mi, yoksa www.domainadi.com/blog adresine mi kurmalısınız?

blog kurulumunda adres seçimi

Çok uzun süredir devam eden bu tartışmaya bir nokta koyalım istedik. Bu yazımızda bize göre hangi senaryonunun SEO açısından daha faydalı olacağını bulabilirsiniz.

Subdomain vs Subfolder

Bu konu ile ilgili son söyleyeceğimi ilk başta söyleyeyim; bizim tercihimiz hemen her türlü koşulda www.domainadi.com/blog adresidir. Bu adres seçimini onlarca sitede tecrübe etme fırsatımız oldu ve SEO’ya katkısını bire bir gözlemledik.

Türk İnternet ekosisteminde ise her ne hikmetse tercih edilen kurumsal blog adresinin blog.domainadi.com olduğunu, adeta bu konuda bir konsensus sağlanmış olduğunu gözlemliyorum. Bununla ilgili https://blog.turkcell.com.tr/ yada https://blog.enuygun.com/ gibi pek çok kurumsal blog örneği verebilirim.

Peki dünyada bu işler nasıl oluyor derseniz, benzer bir kafa karışıklığının yaşandığını söyleyebilirim. Bunda bir ölçüde Matt Cutts ve John Mueller gibi Google’un popüler simalarının yapmış oldukları, Google’un subdomain ve subfolder ayrımı gözetmeksizin her ikisindeki içeriği de aynı domain altındaymış gibi değerlendirebilecek kadar sofistike haline geldiğine dair yanıltıcı açıklamaların da kuşkusuz etkisi var. Oysa pratik SEO çalışmalarında bunun gerçek olmadığını, pek çok açıdan bir subdomain’e blog kurmanın dezavantajları olduğunu gözlemliyoruz. Gelin konuyu biraz daha derinlemesine irdeleyelim.

Öncelikle subdomain adresine blog kurulumunun teknik olarak nispeten daha kolay olduğunu, IT ekipleri tarafından da tercih edildiğini söyleyerek konumuza girelim. Ancak bu konu IT ekibinizin inisiyatifine bırakılamayacak önemli bir SEO tercihidir, o nedenle bu konuda şartları zorlamanızı tavsiye ederim.

blog.domainadi.com adresine kurulmuş bir blog adresinin ve yazılarının daha sonradan www.domainadi.com/blog altına 301 kalıcı yönlendirme ile yönlendirildiğinde www.domainadi.com (ana site) sıralama ve genel olarak SEO performansına nasıl pozitif katkı yapabileceğini tahmin bile edemezsiniz.

Gelin senaryoyu tam tersine çevirelim ve blog adresinizi www.domainadi.com/blog adresinden blog.domainadi.com adresine kalıcı olarak değiştirdiğinizde başınıza neler gelebileceğini inceleyelim. Maalesef Iwantmyname domain blog isimli blog buna benzer bir hata yapmak gafletinde bulunmuş ve uzun bir blog yazısı ile bu hatanın onlara nasıl zarar verdiğini paylaşma gereği hissetmişler: SEO penalties of moving our blog to a subdomain Aşağıda grafikten subdomain’e geçişin ziyaretçi trafiklerine olumsuz etkisini görebilirsiniz:

2015-01-16-blog-traffic-subdomain-switch

Bu acı tecrübeden sonra trafikleri aylar boyunca eski seviyelerine gelmeyince çözümü blog bu kez subdomain’den subfolder’a geçmekte bulmuşlar. Anlayacağınız son derece gereksiz bir zaman ve maddi kayıp yaşanmış durumda. O nedenle bu tür tecrübeleri çok iyi analiz etmekte fayda var.

Özetlemek gerekirse; her ne kadar Google subdomain – subfolder ayrımı gözetmiyorum, her şeye hakim durumdayım dese de, pratikte böyle bir durum gözlemlemiyoruz. Bana göre bir subdomain adresine blog kurmak siteniz için çok kıymetli içerikleri bir başka site altında yayımlamaktan çok da farklı değil. O nedenle tavsiyem blogunuzu bir subfolder adresine kurmanızdır. Blogunuzun kalıcı bağlantı ayarlarını (permalink) düzenleyerek blog içeriklerinin ana sitenizin birer giriş sayfası (landing page) haline gelmesini sağlayabilir ve blogunuzdan elde edeceğiniz SEO faydalarını arttırabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner