2017’de Yapmanız Gereken En Önemli 5 SEO Analizi

2017 yılının başından beri teknik SEO öğelerine dair pek çok güncelleme gerçekleşti. JavaScript tarama desteği, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar(AMP), SSL ve HTTPs protokolü, Yapılandırılmış Veri ve Zengin Snippetlerle ilgili yapılan güncellemeler teknik SEO bağlamında çok önemli değişikliklere yol açtı.

teknik-seo-bes-onemli-nokta

Sizler için 2017 yılında web siteniz için yapmanız gereken en önemli 5 teknik SEO analizini derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Özellikle Google tarafından ardı ardına yapılan duyuru ve açıklamalar sonrası 2017 yılı bitmeden gerçekleştirmeniz gereken 5 düzenlemeyi aşağıda görebilirsiniz:

  1. Mobil Cihazlara Yönelik Tarama
  2. JavaScript Davranışını Anlama & İçerik Derleme Süreci
  3. Yapılandırılmış Veri Kullanımı & Optimizasyonu
  4. AMP Konfigürasyonu
  5. HTTPS Konfigürasyonu

Bu konular size yabancı görünüyorsa hiç korkmayın, oldukça kolay kontrol yöntemleri ve basit çözümler sunmaya gayret edeceğiz.

Mobil Cihazlara Yönelik Tarama

Google’ın Web sitesindeki sayfaları mobil öncelikli olarak dizine ekleyeceğini duyurmasından sonra Web sitenizin mobil uyumluluğu en önemli noktaya ulaşmış durumda. Bir Web sitesinin mobil tasarımını incelemek ve sitenin tamamen mobil uyumlu olduğunu anlamak mümkün ancak asıl önemi olan arama motorunun mobil tasarımı nasıl gördüğünü anlamak. Bunu anlamak için kullanabileceğiniz araçlar ve fonksiyonlar var.

İlk olarak Google Mobil Uyumluluk Test aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca Google Search Console‘da “Google gibi getir” fonksiyonunu kullanıp, sayfanızı mobil akıllı telefonla taramaya çağırabilirsiniz.

google-gibi-getir-mobil-akilli-telefonBuna ek olarak, Screaming Frog benzeri bir site tarayıcısı ile de test yapabilirsiniz. Bu tür yazılımlarda “user agent” adı verilen, site tarama robotunun türünü seçmeniz mümkün.

screaming-frog-user-agentBöylece Google’ın mobil sitenizi nasıl gördüğünü rahatça tespit etmeniz mümkün. Bu yöntemle mobil tasarımınızdaki hataları tespit edebilir ve teknik SEO açısından zorluk çıkarabilecek sorunları gidermeniz mümkün olabilir.

Konunun anlam ve önemini daha iyi kavrayabilmek için lütfen göz atın: Mobil SEO Rehberi

JavaScript Davranışını Anlama & İçerik Derleme Süreci

Google 3 yıl önce JavaScript içeriklerin anlaşılmasını sağlayacak güncellemeler yaptığını duyurmuştu. JavaScript günümüzdeki Web sitelerinin olmazsa olmaz fonksiyonlarını içeriyor ve JavaScript’ten vazgeçmek neredeyse imkansız. Ancak bazen vazgeçemediğiniz bir şey size daha fazla zarar verebilir, hem de beklemediğiniz bir anda. Geçmiş dönemlerde bazı Web yöneticilerinin, böyle bir durumla karşılaşmamak adına JavaScript dosyalarını arama motorlarının erişimine kapattığına bile şahit olduk. Bu geçici ve sağlıksız bir çözüm olduğu için Google, CSS ve JS Dosyalarının Google Botlarının Erişimine açılmasını tavsiye etmişti. Çünkü Google bu dosyalara erişemediği sürece, orada ne olduğunu bilemeyecek ve Web sitesinin algoritma uyumluluğu tespit edilemeyecekti. Bu da bazı durumlarda Web sitesinin sıralamaya bile girememesi ihtimalini ortaya çıkarabilir. Çünkü Google, erişilemeyen bölgede ne olduğunu tespit edemeyeceği için Web sitesini riskli olarak tanımlayabilir.

JavaScript davranışını anlamak için yine Screaming Frog yazılımını ve Google Gibi Getir fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra modern tarayıcılarda yer alan “Geliştirici Seçnenekleri”ni de kullanmanız mümkün. Örneğin Google Gibi Getir fonksiyonunu kullandığınız sayfanın kodları Google tarafında nasıl, Geliştirici Seçeneklerinde baktığınız zaman nasıl görünüyor? Arada bir fark var mı? Bunları karşılaştırarak riskli alanları tespit edebilirsiniz. Ek olarak; JavaScript ve CSS dosyalarını sıkıştırarak tek satır haline getirmeniz site yükleme hızında birkaç puan kazanmanızı da sağlayabilir.

Yapılandırılmış Veri Kullanımı & Optimizasyonu

Google arama sonuç sayfasının ilk zamanlarını hatırlarsanız, çoğunlukla 10 sonuçta oluşan basit bir sayfadan ibaretti. Zamanla yeni fonksiyonlar, reklamlar ve Rich snippet’ler geldi. Yapılandırılmış veri ile rich snippet kullanımı mümkün oldu ve çoğu kullanıcı birkaç saniye içinde aradığı cevaba ulaşma şansı yakaladı. Genel olarak birçok sitenin örneğin “Zengin Cevaplar” kısmında yer alma şansı var. Ancak hangi zengin cevaplarda yer aldığınızı kendi kendinize tespit etmeniz neredeyse imkansız gibi. Bunun için kullanabileceğiniz araçlar var, SemRush ve Ahrefs bu araçlardan sadece ikisi.

semrush-featured-snippet
Semrush ile rich snippet tespit etme keyfi
ahrefs-featured-snippet
Ahrefs ile rich snippet tespit etme keyfi

Daha fazla organik trafik çekmenizi sağlayabilecek bu özelliklerden yararlanmak istediğinizde, mevcut içeriğinizi bozmadan ufak dokunuşlar yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü sırf bu tür özelliklere yönelik hazırlanmış içerikler Google’ın gözünde hiçbir değer taşımıyor. Daha fazla detay için Yapısal Verilerle Arama Sonuçlarında Fark Yaratın başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

AMP Konfigürasyonu

Accelerated Mobile Pages, Türkçe’siyle “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar”, Google’ın da içinde olduğu açık kaynak bir proje. Başlangıçta haber sitelerini kapsayan, zamanla tüm internet sitelerini içine alması beklenen bu proje, özetle şöyle çalışıyor: Amp işaretlenmiş bir sayfa Google’ın sunucularına kopyalanıyor ve arama terimiyle eşleştiğinde doğrudan Google sunucuları aracılığıyla kullanıcıya gösteriliyor. Böylece bir mobil sayfanın gösterim hızında büyük bir hız kazanılmış oluyor.

Sayfalarınızı amp uyumlu hale getirmeniz ise oldukça kolay, birkaç küçük dokunuşla mobil uyumlu sitenizi aynı anda amp uyumlu hale getirebilirsiniz. Sitenizde hangi sayfaları amp uyumlu hale getirdiğinizin bir listesini çıkarmak istiyorsanız da, tarayıcı yazılımları kullanabilirsiniz. Örneğin Screaming Frog’a ekleyeceğiniz bir filtre ile tarama yaptıktan sonra tüm URL’lerinizi bu filtreyle dışa aktarabilir ve içeriği inceleyebilirsiniz. Kullanacağınız filtre de “//head/link[@rel=’amphtml’]/@href” şeklinde olacak.

Tüm site haricinde sayfa sayfa doğrulama yolunu seçmek isterseniz, Google Search Console yardımınıza koşar.

google-search-console-amp

Sayfa bazlı olarak kodlamada yapılmış olabilecek hataları tespit edip düzeltmeniz, sitenizin kullanıcılara daha hızlı gösterilmesi adına atılmış olumlu bir adım olacaktır. Eğer sitenizde yoğun olarak AMP kullanıyorsanız, bu bölümü periyodik olarak takip etmenizi tavsiye ederiz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) Nedir? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

HTTPS Konfigürasyonu

Veri güvenliği günümüzde en önemli konulardan biri. Eğer Web siteniz güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşıyorsa, başınız büyük bir dertte demektir. Hem site bazında sahip olduğunuz varlıklar tehlikeye girmiş, hem de kullanıcılarınızın verisi erişilebilir duruma gelmiş olabilir. Özellikle kişisel verilerin korunmasıyla ilgili tartışmalar bu konuyla doğrudan ilgili olmasa da her Web sitesi kullanıcılarının verilerini istenmeyen ellerden korumak yükümlülüğünü taşımakta. Site bazında alınacak önlemlere dahil edebileceğimiz https de bu yükümlülüğü yerine getirmek için ekstra katkı sağlayan bir yöntem. Oldukça uygun fiyata ve basitçe entegre edilebilecek olan bir SSL sertifikası, hem kullanıcı verilerini korumanızı hem de Google için güvenilir olma fırsatı sağlayabilir.

Google 2015 yılı sonunda HTTPs Protokolünü bir Sıralama Faktörü olarak ilan etti. Bu durumda bir Web sitesi hala SSL sertifikası uygulamamışsa, SSL kullanan rakiplerinin gerisinde kalma riskiyle karşı karşıya kalıyor. O dönemlerde bile en popüler 10 bin Web sitesinin %12.8’i SSL protokolüne geçiş yapmıştı. Günümüzde de halen SSL geçişini yapmamış birçok Web sitesiyle karşılaşmak mümkün.

search-https-mobil

Kullanıcı verisi barındırmayan, e-ticaret ve benzeri ödeme uygulamalarıyla ilgisi olmayan Web sitelerinin bile SSL geçişini yapmasında büyük fayda var. Çünkü https sadece belirli alanlarda ve koşullarda güvenlik sağlamıyor, sitenize giriş yapmış olan herhangi bir kullanıcının da o anki verilerini korumaya yönelik bir önlem. Yani hem güvenilirlik açısından hem de Google’ın kriterlerinden birini yerine getirmiş olmak açısından en kısa sürede https geçişini yapmanızı tavsiye ederiz. Detaylı bilgi almak isterseniz HTTPS’e Geçerken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç – Sitenizin Google Kriterlerini Karşıladığından Emin Olun

Görünüm olarak basit bir arama motorundan çok fonksiyonlu bir asistan haline gelen Google, kullanıcı deneyimini her koşulda artırmanın garantisini vermek için çalışan bir arama motoru. Hem kendi özellikleri hem de arama sorgusunda kullanıcının karşısına çıkardığı Web sayfalarının kalitesini artırmak için yüzlerce farklı algoritmayı kullanan ve aynı zamanda yeni fonksiyonlarla da kullanıcının hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan Google, aynı özeni sizden de bekliyor. Web sitenizi çağın gerekliliklerine göre hazırlamayı ve kullanıcıya en iyi hizmeti sunmayı garanti edebilirseniz, alanınızın en üst sıralarına tırmanma şansı yakalayabilirsiniz.

Google bu konuda yaptığınız çalışmaları hızlı şekilde ödüllendirirken, eksik kaldığınız alanlarda tam tersi bir durumla karşılaşma ihtimalinin her zaman var olduğunu hatırlatmak isteriz. Kimi zaman da aşırı düzeyde optimize edilen sayfaların “eksik” olarak değerlendirilebileceğini de söyleyebiliriz. Bu açıdan her daim dengeli olmakta fayda var. Özetle, içeriğe verdiğiniz önemi teknik SEO konularına da vermeniz ve dengeli bir SEO projesi yürütmeniz  uzun vadeli başarınız açısından oldukça önemlidir.

Bütün bunları kim yapacak diyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar