Eski Yazılarınızla Organik Trafik Artışı Sağlayın

İçerik; pazarlama stratejilerinin olmazsa olmaz kalemi ve tabii ki SEO’nun da yapı taşlarından biridir. Organik trafik artışı sağlamak ve arama motoru sıralamalarında daha yukarı çıkmak için sitenizde düzenli bir içerik girişi olmasını tavsiye edilir.

Haliyle internette “Nasıl içerik planı yapılır?“, “Özgün içerik ile organik trafik artışı nasıl olur?“, ” Yeni içerik fikirleri üretmek için 5 farklı yöntem” gibi birbiri içerisinden türemiş onlarca kaynak bulabilirsiniz. Stradiji olarak, içerik konusuna farklı bir bakış açısından yaklaşmayı düşünüp; var olan yazıları şekillendirerek organik trafik artışı sağlarız onu açıkladık.

Yazıların Belirlenmesi

Bu süreçte bizi başarıya ulaştıracak en önemli soru: Güncellenecek yazılar hangileri?

Güncellemeleri gerçekleştireceğimiz yazıları bulmak ve o yazılarda ne kadar değişiklik yapacağımıza dair işaretleri analitik veriler yardımıyla rahatlıkla belirleyebiliriz. Genel olarak, güncelleme yapacağımız yazıların 4-5 aydan daha eski olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer bu kritere uygun yazılarınız mevcut değilse, diğer SEO stratejilerini kullanarak organik trafiği arttırmanızı öneriyoruz.

Açılış Sayfaları - Google AnalyticsHangi yazıların son bir ay içerisinde daha fazla organik trafik çektiğine bakmak için Google Analytics vb. araçlardan Açılış Sayfaları raporunu inceleyelim. Rapora Google Analytics hesabınızda yer alan sol menüden Edinim > Sayfa İçeriği > Açılış Sayfaları” yolunu takip ederek erişebilirsiniz. Eğer URL yapımız içerisinde tarih bilgileri yer almıyorsa, açılış sayfaları listesinin ilk 100 girdisini çıktı olarak alıp, yazıların tarihlerini yanlarına yazarak 4-5 aydan eski olanları filtreleyebilirsiniz.

Ekran görüntüsünde yer alan ilk 7 içerik de 1 seneden daha eski içeriklerdir. Bu içeriklerimizi inceleyip, hangilerini değiştirmemiz gerektiğine karar vereceğiz. Karar verme sürecinde izleyeceğiniz yollardan bazıları şunlardır:

  • Yeni bir yazıya karar verirken, trafik kaygısı ve içeriğin tutup tutmayacağı karar verme işlemini zorlaştırır. Ancak bu yazılarımız yayımlanmış olduğu için, bu yazıların hangi arama terimleriyle ne kadar kişiye göründüğünün istatistiğini araçlarımızla alabilir ve yorumlayabiliriz. Google Search Console hesabından bu sayfaya gelen trafiğin hangi aramalar ile yapıldığını tespit edip, bu aramaların hacimlerine göre öncelik sırası oluşturabilirsiniz.
  • Eğer adam/saat konusunda kaygınız yoksa, açılış sayfaları raporunda yer alan içerikleri tek tek ele alıp, ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

Güncellemeye Başlamadan Önce

Artık elimizde güncellemelere başlamak için belirli sayıda içerik mevcut. Bu içerikleri tek tek analiz edip, gerektiği yerleri değiştirmeye başlayabiliriz. Ancak yapacağımız değişiklikler ile organik trafiği arttırmak isterken tam tersi hacim kaybı yaşanması veya bazı arama terimlerinde sıra kaybına dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlar:

  • Güncellenmemesi gereken içerikler: Yazını eski bir yazı olabilir, ancak bu mutlaka güncellenecek bir şey bulacağımız anlamına gelmez. “İstanbul’da bulunan en iyi 10 hamburgerci” yazınızda yer alan restoranlardan bir kaç tanesi kapanmış olabilir… Yenilerine yer vermelisiniz. Ancak takdir edersiniz ki 2016 raporuna sahip “SimilarWeb 2016 Arama Motoru Pazarlama Raporu” isimli yazımızda güncellenecek pek de bir şey olmayacaktır.
  • Var olan bağlantıları değiştirmek: Yazı içerisinde yer alan iç ve dış bağlantıları güncellemek isteyebilirsiniz. Ancak bu bağlantıların değiştirilmesi size trafik kaybı yaşatabilir. Kendi siteniz içerisinden bir yazıya verdiğiniz bağlantıyı kaldırdığınız zaman o yazının kaderiyle de oynamış oluyorsunuz.
  • Yazıyı çok fazla değiştirmek: Yazıyı güncellerken yazının ana temasından çok uzaklaşmamanız lazım. Var olan yazıdan uzaklaştığınız taktirde organik trafikte tümden bir değişikliğe maruz kalabilirsiniz. Bu durumda, yarattığınız yazıyı yeni bir içerik olarak sitenize koymayı düşünebilirsiniz.

Bağlantı Temizliği - Check My LinksBağlantı Temizliği

Sayfada yer alan iç ve dış bağlantıların hala aktif olup olmadığını kontrol edin. Bunun için Google Chrome’da Check My Links eklentisini kullanabilirsiniz. Artık aktif olmayan bağlantıları yenileriyle değiştirip, eğer paylaştığınız site kapandıysa alternatif bir başka site bulup içeriğinizde onunla ilgili güncellemeleri gerçekleştirin. Yazınızda kullandığınız kaynağın daha güncel hali mevcutsa, onu da güncellemek isteyebilirsiniz.

İç ve Dış Bağlantıları Zenginleştirmek

Yazınızın içeriğini güncellerken en önemli artışı içeriği dış bağlantılarla zenginleştirerek yakalayabilirsiniz. İçeriğinizle alakalı yeni kaynaklar bulabilir, yeni örnekler keşfedebilir veya sizin bakış açınızla alakalı başka bir blog yazısına referans verebilirsiniz.

İçeriğiniz aylar öncesinden kalma bir içerik olduğu için, o günden sonra benzer içerikler yayımlamış olabilirsiniz. Bu içerikler arasında iç bağlantılar kurarak birbirleri arasında link inşasını geliştirebilirsiniz. Sıralaması daha yüksek olan ve arama motorları tarafından daha çok ziyaret edilen bir yazınız ile bu yazıya bağlantı kurduğunuz taktirde trafik artışı yakalayabilirsiniz.

Başlık Güncellemesi

Aramalarda kullanıcıları tıklamaya iten öğelerden en önemlisinin başlık olduğunda herkes hemfikirdir. Google Search Console hesabınızdan o sayfaya gelen arama trafiğini ve terimleri inceleyerek başlığınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Yalnız dikkat! Başlığınızın büyük bir bölümünü değiştirdiğiniz taktirde mevcut aramalarda sıralamanızı kaybedebilirsiniz. Ufak değişiklikler ile büyük sıçramalar sağlamaya bakın!

Pazarlamanın Nimetlerinden Yararlanın

Eski yazılarımızın içeriğini, bağlantılarını aramalara ve trendlere göre güncelledik. Son bir adım olarak da sosyal medya ve varsa e-bülten üzerinden yazının güncellendiğine dair paylaşımlar yaparak sosyal kanallardan da trafiğin gelişini arttırmış oluruz. Sosyal Medya ile SEO arasındaki ilişkiyi anlattığımız “Sosyal Medya Platformları ile SEO Projenizi Destekleyin” yazımıza mutlaka göz atın.


Bu yazımızda paylaştığımız tüyolar genel olarak eskiden yazılmış fakat trafik almaya devam eden içeriklerin trafiğini arttırmaya yöneliktir. Eski içeriklerin güncellenmesinin de aylık olarak yaratılan içerik planlamasına dahil edilmesini tavsiye ediyoruz.

Yukarıdaki örneklerden ayrı bir örnek daha vermek gerekirse; Otomobiller ile ilgili haberler paylaşan bir siteniz var ise, Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgi yılda 2 defa içerik paylaşıyor olduğunuzu tahmin etmek zor olmayacaktır. MTV ile ilgili 3 sene içerisinde paylaştığınız toplam 6 yazıyı kontrol ettiğimizde çok büyük bir oranda yazıların birbirine benzediği ortaya çıkabilir. Arama motorları tarafından tekrarlayan içerik olarak fişlenmemek için, geçen sene paylaşılan yazının içinden tarihleri güncelleyip, bankaların taksit kampanyalarından bilgiler verip, bu yıl kaç tane aracın Türkiye’de yollarda olduğu gibi veriler ekleyip yazıya takviye yapabilirsiniz. Bu sayede içerik zenginleşmiş ve eski yazının sıralama skoru yeni dönmede de bize katkı sağlayacaktır.

Eski yazıları güncelledik, hala içerik konusunda dertlerimiz var diyorsanız Blog Yazarları İçin Pratik Yazı Hazırlama Teknikleri‘ne bir bakmanızda fayda var.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar