Mobil Site Yükleme Hızı Sıralama Kriteri Oluyor

Sıralama faktörleriyle SEO çalışmalarını önemli düzeyde etkileyen Google, özellikle mobil Web sitelerinin yükleme hızını bir sıralama faktörü olarak ilan etmeye hazırlanıyor.

google-mobile-speed

Bu faktör bir mobil site incelenirken mobil uyumlulukla birlikte ele alınacak. Gelin bu gelişme ve diğer gelişmelerle ilgili detaylara hep birlikte bakalım.

Mobil Site Yükleme Hızı

Normal şartlar altında masaüstü ve dizüstü bilgisayarları hedefleyen Web siteleri incelenirken birçok sıralama faktörü devreye giriyor. İrili ufaklı yüzlerce farklı algoritma aynı anda çalışarak bir Web sitesinin kategorize ediyor ve sitenin sıralaması bu sonuçlara göre belirleniyor. Eğer Web siteniz masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara göre oldukça optimize ancak mobil cihazlar için aynı düzeyde performans sunmuyorsa, endişelenmeye başlamanız gerektiğini düşünmekteyiz. Çünkü mobil kullanımın yüksek oranlara ulaştığı günümüzde mobil uyumluluk oldukça önemli bir faktör haline geldi.

Ancak bu gelişmeyle birlikte Mobil sitenizin sadece mobil uyumlu olması yeterli olmayacak, mobil yükleme hızı yeterli düzeyde değilse, sitenizin organik trafiği olumsuz etkilenebilir. Çünkü bildiğimiz gibi yavaş yükleme hızı özellikle birçok Web sitesinin ağır yaralar almasına sebep olan “Hemen çıkma oranı”nı yükselterek trafik kaybına yol açmakta. Hemen çıkma oranının yükselmesinin başlıca nedeninin düşük yükleme hızı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz ve mobil siteniz düşük yükleme hızına sahipse elinizi çabuk tutup iyileştirme çalışmalarına başlamanızı tavsiye ederiz.

Geçtiğimiz yıl bahsi geçen ancak önümüzdeki aylarda devreye girmesi beklenen bu algoritma güncellemesi sonrasında düşük yükleme hızına sahip olan Mobil Web sitelerinde özellikle organik trafik kaybı gözlemlenebilir. Google bu konuda yapılabilecek geliştirmeleri netleştirmek adına “Mobile Website Speed Testing Tool” adlı aracı yayına aldı. Biz de hemen Web sitemizi test ettik ve aşağıdaki gibi bir sonuca ulaştık:

Stradiji-Mobile Website Speed Testing Tool

Diğer Güncellemeler

Google AdWords’te Yaşanan Gelişmeler

Google AdWords, Mayıs ayının sonunda Metin reklamlardaki karakter sınırlamasını genişlettiğini duyurdu. AdWords reklamlarındaki 25+35+35 karakter sınırının 30++30+80 şeklinde değiştirilmesi, dijital reklam uzmanları için kaçırılmaz bir fırsat gibi görünüyor. Karakter sınırlamaları yüzünden AdWords metin reklamlarında yaşanan üretkenlik problemlerinin bu gelişmeyle ortadan kalkacağını düşünmekteyiz.

google adwords karakter siniri

Bu gelişme sonrasında mobil cihazlarda rahatlıkla gösterilebilecek esnek (responsive) görsel reklamların kullanılmaya başlanacağı duyuruldu. Böylece mobil kullanıcılar, bir mobil sitede gezinti yaparken okumayı zorlaştırmayacak, göz yormayacak ve mobil cihazda rahatlıkla gösterilebilecek görüntülü reklamlarla karşılaşacaklar. Görüntülü reklamların daha önceki durumuyla karşılaştırdığımızda, bu gelişmeyle birlikte daha fazla gösterim ve tıklama elde etmek mümkün olabilir.

esnek goruntulu adwords reklamlari

Sayfa Başlıkları ve Sayfa Açıklamaları

Google, arama sonuç sayfasında (SERP) yer alan sayfa başlık ve açıklamalarının karakter sınırlamasıyla ilgili yeni bir test yapıyor. Test sonuçlarında zaman zaman daha uzun başlık ve açıklamaların yer aldığını görmek mümkün. Bazı kullanıcılar sayfa başlıklarının 60-70 karaktere, sayfa açıklamalarının da 250 karaktere kadar uzayabildiğinden bahsetmişler:

 


Bu gelişmeyle birlikte sayfalarınızda daha çekici başlık ve açıklama metinleri oluşturmanız mümkün olabilir. Henüz test aşamasında da olsa, yakın zamanda devreye gireceğini düşündüğümüz bu gelişme için takipte kalın.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar