Google’dan Test My Site Güncellemesi

Google 2 gün önce “Sitemi Test Et” aracını yayımladığını duyurdu. Bu araçla yapılan testte sitenize gelen kullanıcıların yüzde kaçının site yükleme hızı sebebiyle kaybedileceği konusunda fikir sahibi olmanız amaçlanıyor.

google-test-my-site

“Çoğu site yükleme sırasında ziyaretçilerinin yarısını kaybediyor” mottosuna sahip olan bu küçük ama etkili araçla ilgili incelemeyi hep birlikte yapalım.

Bir sayfanın yüklenmesini bekleyen kullanıcıların bir kısmı site tamamen açılmadan sayfayı kapatmaya ve başka bir sayfaya bakmaya eğilimlidir. Eğer kullanıcı sitenizi tanıyan bir kişiyse yükleme süresi çok büyük bir sorun olmayabilir ancak sitenizle ilk defa tanışacak olan kullanıcılar için bu durum büyük bir risk doğurmaktadır. Bu yüzden Google sayfa hızından dolayı yaklaşık kaç ziyaretçi kaybettiğinizi göstermek için Sitemi Test Et aracını güncelledi. Yapmanız gereken sitenizin adresini girip analizin tamamlanmasını beklemek. Biz de kendi sitemizi test ettik ve sonuç bize göre ‘iyi ile ortalama arası’ çıktı.

sitemi-test-et-stradiji

Özellikle site yükleme hızından dolayı mobil kullancıların kaybını önlemek için yararlanabileceğiniz bu araç, size Site Yükleme Test Aracı benzeri öneriler sunarak sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilecek geliştirmeler yapmanızı sağlayabilir. Duyuruda verilen birkaç örneğe değinmek gerekirse, site yükleme hızını 26 saniyeden 5 saniyeye düşürebilen ve önerilen geliştirmeleri yaparak satışlarını neredeyse iki katına çıkaran firmalardan bahsedilmiş. 26 saniyelik yükleme süresinin oldukça kötü olduğu düşünülünce, 26 saniyeden 5 saniyeye indirilen yükleme süresinin nasıl bir etki yaratabileceğini hayal edebilirsiniz. Ayrıca satışların iki katına çıkması bu geliştirmelerin nasıl bir etkisi olduğu konusunda da fikir verebilir.

Test sonuçlarına göz attığınızda endüstri ortalamanıza göre yükleme hızınızı ve yapacağınız geliştirmelerle ne kadar zaman kazanabileceğinizi de görmeniz mümkün.

sitemi-test-et-stradiji-endustri-ortalamasi

Her zaman söylediğimiz gibi site yükleme hızı oldukça büyük ve önemli bir sıralama faktörü. Özellikle de mobil sitelerde düşük yükleme hızları hem trafik hem de sıralama kaybına yol açan en önemli unsur. Google’a göre mobil ağ bağlantılarının %70’i 3G hızında veya 2020’ye kadar daha yavaş hızlarda gerçekleşecek. Bu yüzden sitenizin her koşulda hızlı yüklenmesini sağlamak rakiplerinize göre çok büyük bir avantaj yakalamanızı sağlayabilir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir