Google Mobile Site Speed

Google Mobil Uyumluluk konusunda yaptığı testlere devam ediyor. 21 Nisan 2015 tarihinde devreye giren Mobil Uyumluluk Güncellemesi’nden sonra, geçtiğimiz hafta duyurduğumuz mobil arama sonuçlarında büyük görsellerin testi de kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik bir çalışma olarak devreye girdi.  Şimdiki testin konusu, mobil arama sonuçlarında sayfa açıklamasından önce beliren etiketler hakkında. Google Mobil Uyumlu Site Etiketi ile başlayan etiketleme, şimdi de mobil site yükleme hızı yeterli olmayan mobil siteler için “Yavaş Yükleme” uyarısıyla karşımıza çıkıyor.

Henüz Türkiye arama sonuçlarında bu değişikliği gözlemlemedik. Ancak Amerika’lı kullanıcılar zaman zaman bu etiket ile karşılaştıklarını belirtiyorlar.  Aşağıda ekran görüntülerini görebileceğiniz test çalışması, kullanıcı tarafında deneyimi artırmayı amaçlarken, mobil yükleme hızı düşük olan mobil siteleri hızlandırmaya teşvik ediyor. Eğer mobil siteniz yavaşsa ve yükleme hızı üzerinde çalışmazsanız, trafik kaybetme ihtimaliniz de doğuyor:

Slow to load

 

Daha önce kırmızı bir ibareyle “Yavaş” etiketiyle kullanıcılarına yol gösteren Google, testlere devam ediyor ve yakın zamanda yavaş mobil sitelerin kullanıcı tarafında nasıl bir etkiye yol açacağını öğrenebileceğiz. Konu hakkında en çok merak edilen şeylere buradan göz atabilirsiniz:
Mobil Uyumluluk Güncellemesi: Sıkça Sorulan Sorular

google-mobile-slow-label

Google’ın yavaş mobil siteler için yaptığı testin ekran görüntüsü

Ayrıca Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemlerine göz atarak mobil sitenizi daha hızlı hale getirebilirsiniz:

Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemleri -1

Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemleri -2

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Emre Ercan
1983 Eskişehir doğumludur.
Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 6 sene boyunca Vodafone Türkiye bünyesinde çeşitli görevlerde yer almıştır. Buradaki görevinden sonra Medya / Reklam sektörüne geçiş yapıp People Initiative bünyesinde raporlama ve planlama görevlerini üstlenmiştir. 2013 yılından bu yana Stradiji'de SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı görevini yürütmektedir. Bağımsız olarak fotoğrafçılık ve müzisyenlik de yapmaktadır.