Google Mobil Aramalarda Yavaş Site Etiketini Test Ediyor

Google Mobil Uyumluluk konusunda yaptığı testlere devam ediyor. 21 Nisan 2015 tarihinde devreye giren Mobil Uyumluluk Güncellemesi’nden sonra, geçtiğimiz hafta duyurduğumuz mobil arama sonuçlarında büyük görsellerin testi de kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik bir çalışma olarak devreye girdi.  

Google Mobile Site Speed

Şimdiki testin konusu, mobil arama sonuçlarında sayfa açıklamasından önce beliren etiketler hakkında. Google Mobil Uyumlu Site Etiketi ile başlayan etiketleme, şimdi de mobil site yükleme hızı yeterli olmayan mobil siteler için “Yavaş Yükleme” uyarısıyla karşımıza çıkıyor.

Henüz Türkiye arama sonuçlarında bu değişikliği gözlemlemedik. Ancak Amerika’lı kullanıcılar zaman zaman bu etiket ile karşılaştıklarını belirtiyorlar.  Aşağıda ekran görüntülerini görebileceğiniz test çalışması, kullanıcı tarafında deneyimi artırmayı amaçlarken, mobil yükleme hızı düşük olan mobil siteleri hızlandırmaya teşvik ediyor. Eğer mobil siteniz yavaşsa ve yükleme hızı üzerinde çalışmazsanız, trafik kaybetme ihtimaliniz de doğuyor:

Slow to load

 

Daha önce kırmızı bir ibareyle “Yavaş” etiketiyle kullanıcılarına yol gösteren Google, testlere devam ediyor ve yakın zamanda yavaş mobil sitelerin kullanıcı tarafında nasıl bir etkiye yol açacağını öğrenebileceğiz. Konu hakkında en çok merak edilen şeylere buradan göz atabilirsiniz:
Mobil Uyumluluk Güncellemesi: Sıkça Sorulan Sorular

google-mobile-slow-label
Google’ın yavaş mobil siteler için yaptığı testin ekran görüntüsü

Ayrıca Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemlerine göz atarak mobil sitenizi daha hızlı hale getirebilirsiniz:

Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemleri -1

Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemleri -2

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar