2016 Yılı İçin SEO Önerileri

Yeni yıl hepimiz için yeni fırsatlar, yeni heyecanlar ve başarılar demek. 2016 yılında SEO başarısı elde edebilmek için kıyasıya bir rekabete hazır olmak gerekiyor. Sizler için 2016 yılında SEO başarısı elde etmek için izlemeniz gereken stratejileri derledik.

2016 SEO Başarısı

Bir düşünün; size heyecan veren yeni ürününüzü satışa çıkaracak ve dünyayı değiştireceksiniz. Ürününüzü detaylı olarak anlattığınız Web sitesi ve Sosyal Medya hesaplarınız yayıma alınmak üzere ve başlamak için saatler kaldı. Web sitenizin çalışır durumda olması ve Sosyal Medya hesaplarınızın paylaşımlarla dolu olması yeterli olacak mı?

Ne yazık ki dönüşüm elde edebilmek için çoğu durumda tek başına bunlar yeterli olmuyor. Arama motoru sonuçlarında görünür değilseniz, 2016 yılında çok şey kaybedeceğinizi söyleyebiliriz. Sitenize çekebileceğiniz her ilgili ziyaretçi sizin için çok kıymetli. Dönüşüm elde edebileceğiniz ziyaretçilerin büyük bir kısmı da arama motorları aracılığıyla elde edilebildiği için, 2016 yılında SEO çalışmalarının hayati önemini koruyacağını söyleyebiliriz.

Kimi ve Neyi Hedeflediğinizden Emin Olun

Öncelikle, hedef kitlenizi kimlerin oluşturduğunu, nerede yaşadıklarını, teknolojiyi nasıl kullandıklarını ve benzeri detayları anlamanız gerekiyor. Hedef kitlenize hitap etmeyen kavramlar olabilir, örneğin uygulamalar, reklam kampanyaları, iletişim dili, promosyonlar ve benzeri kavramlar hedeflediğiniz müşterilere ulaşmaya çalışırken boşa efor sarf etmenize sebep olan yöntemler içeriyor olabilir. Kullanmayı planladığınız yöntemlerin iyi planlanması, zaman, bütçe ve insan kaynağı ayarlamasının doğru yapılması, boşa sarf edeceğiniz çabanın önüne geçmenizi sağlayabilir.

İpucu: 25-34 yaş aralığındaki kullanıcıları hedefliyorsanız, 15-24 yaş aralığındaki kullanıcıların yoğun olarak kullandığı Sosyal Medya uygulamalarını ikinci planda tutabilirsiniz.

Arama motorlarına yöneldiğinizde de, aşağıdaki unsurları dikkate almanız faydalı olacaktır:

 • Site üstü SEO standartlarına uygun bir Web sitesi
 • Mobil uyumluluk kriterlerini karşılayan bir Mobil site
 • Esnek ve verimli bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) paneli
 • Kullanıcı deneyimi gereksinimlerini karşılayabilen sayfa tasarımları
 • SEO çalışmasını destekleyecek şekilde oluşturulmuş içerik stratejisi
 • SEO çalışmasıyla eş zamanlı ilerleyebilen Sosyal Medya Stratejisi
 • Reklam kampanyalarını dönüşüme çevirebilecek sayfa tasarımları
 • Verilmek istenen mesajı net şekilde ifade eden “Eylem çağrısı” içeren sloganlar
 • Ürününüzü ve ürünle ilgili detayları açıklayan “cümle formatında” anahtar kelime seçimi

Hedef kitlenizi iyi bir şekilde analiz edip, onları anlamayı başardığınızda nelere ihtiyacınız olduğunu, neleri ikinci plana atabileceğinizi çok kolay anlıyorsunuz. Ancak işi şansa bırakmamak için de kapsamlı bir online strateji kapsamı hazırlamak çok faydalı olabilir. Hem küçük hem de büyük resmi bir arada görmenizi sağlayabilecek olan strateji dökümanınıza aklınıza gelen her şeyi yazabilir, sonrasında hepsini önem sırasına göre düzenleyebilirsiniz. İkinci plana atmayı düşündüğünüz yöntemleri de kapsamınıza dahil edip bir B planı oluşturmak da etkili olabilir.

Özellikle “cümle formatında” seçilmiş anahtar kelime grupları, çok daha büyük fayda sağlayabilecek bir strateji oluşturmanızı sağlayabilir. Moz’un yayımladığı araştırmaya göre, tekil anahtar kelimeler arama hacminin yaklaşık %30’unu, cümle formatındaki (long tail) arama terimleri, arama hacminin %70’ini kapsıyor. Buna göre kullanıcılarınızın hangi soruları sorarak arama yaptığını tahmin etmek ve içeriğinizi bu yönde hazırlamak, organik trafik artışını sağlamanın ilk adımı olacaktır.

Uzun Anahtar Kelime (Long Tail) hedeflemelerine örnek:

Kısa Anahtar Kelimeler

Uzun Anahtar Kelimeler

bilgisayar

Uygun fiyata en güçlü ve kullanışlı bilgisayarlar burada!

masaüstü

İhtiyacınıza uygun Masaüstü bilgisayarlara göz atın!

işlemci

En güçlü işlemci seçenekleriyle keyfinize keyif katın!

monitör

Yer kaplamayan ve düşük enerji harcayan geniş ekranlı monitör seçenekleri

klavye

Ergonomik Türkçe q klavye ile yazı yazmanın keyfine varın!

harddisk

Yüksek hızlı, sessiz çalışan ve geniş kapasiteli harddiskler burada.

oyun

Bilgisayarla oyun oynamanın keyfini çıkarın!

internet

internette hız ve güvenlik istiyorsanız bu modele mutlaka göz atın.

ekran kartı

En yeni oyunları oynayabilmek için en güçlü ekran kartı burada.

güç kaynağı

Bilgisayarınızda istediğiniz donanımı rahatlıkla çalıştırmak için en doğru seçim.

bellek

İstediğiniz kadar programı bilgisayarınız yavaşlamadan açın!

Yukarıda örneğini verdiğimiz anahtar cümleleri, istediğiniz gibi kombine edebilir ve dilediğiniz şekilde modifiye ederek kullanabilirsiniz. Önemli olan bir cümle içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimenin yer alması, cümlenin bütünlüğe sahip olması ve çeşitlilik sağlayacak şekilde sayfalara dağıtılmış olmasıdır.

Google endekslerinde yer almak

CMS Seçenekleri

CMS, Content Management System ya da İçerik Yönetim Sistemi, Web sitenizdeki içeriği yönetmenizi sağlayan ilk durağınızdır. Bir anlamda neler yapabileceğiniz ya da neler yapamayacağınız, nasıl bir CMS kullandığınıza göre değişir. Günümüzde hazır CMS uygulaması alabilir veya manuel yazılmış CMS uygulamalarını kullanabilirsiniz. Dünya çapında en bilinen ücretsiz CMS uygulaması WordPress ve BlogSpot’tur. Günümüzde SEO uyumluluğu, esneklik ve açık kaynak olması sebebiyle WordPress daha çok tercih edilmektedir. Ücretli olarak da edinilebilen özellikleri olsa da, ücretsiz tema ve eklentileri kullanarak bir Web sitesini yönetebilirsiniz. Ancak üzerinde durulması gereken önemli noktalar; seçtiğiniz temanın Mobil Uyumlu olması ve kullanmayı planladığınız eklentilerin sitenizi yavaşlatmayan, güvenli ve işlevsel olmasına dikkat etmektir.

Eğer özelleştirilmiş bir CMS paneli kullanmayı planlıyorsanız, panelde yer alan tüm özelliklerin temel SEO ihtiyaçlarını karşılayabildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Günümüzde özgün olarak yazılmış çoğu CMS paneli, SEO uyumluluğu sağlayabilecek fonksiyonlardan yoksun olarak kullanılmakta. Bir SEO projesi yapmak veya yaptırmak istediğinizde de, CMS paneliniz bu özellikleri barındırmadığı için hem geriye dönük trafik kaybı, hem de ileriye dönük zaman kaybı yaşamanız muhtemeldir.

robotstxt

Hazırlık Süreci

Yeni Web sitenizi hazırladınız ve her şey tamamlandı mı? Test yayınına mı başlayacaksınız? Web siteniz hangi adreste test ediliyor olursa olsun, arama motorlarının sitenizi taramasına izin vermeyin. Çünkü Web sitesi yayına girdiği anda dizine eklenirse sonradan yapacağınız adres veya yapı değişiklikleri, Web sitenizin son haliyle çok farklı olabilir. Bu durumda arama motoru Web sitenizi nasıl ve nerede konumlandıracağını çözmek için daha fazla zaman harcanmasına sebep olacaktır. Robots.txt dosyasını kullanarak sitenizin arama motorlarına kapalı olmasını sağlayabilirsiniz.

User-agent: *
Disallow: /

Sitenizi test ortamına taşımadan önce bir robots.txt dosyası oluşturmalı ve yukarıdaki komutu dosyaya eklemelisiniz.

Yayın Süreci

Yayın sürecine geçerken söyleyebileceğimiz ilk şey şu olacaktır: “Oluşturabildiğiniz kadar çok içerik oluşturun!”

İçeriği olmayan bir Web sitesi, meyve vermeyen ağaç gibidir. Doğru ve etkin bir içerik stratejiniz yoksa, kimse Web sitenize taş atmayacaktır fakat siteniz İnternette ve arama motorlarında görünürlüğe sahip olmadığı için trafik almanız neredeyse imkansız hale gelebilir. İçerik stratejisinin sadece reklama dayalı olması da çok büyük bir yanlıştır; bu konuda bizzat Google’ın verdiği bir örnekten bahsetmek istiyorum;

Google, Google AdWords reklamlarını kalitesine göre puanlarken, aşağıdaki kriterleri göz önüne almakta:

Açılış sayfası deneyimi, bir kullanıcı açılış sayfanıza (reklamınızı tıkladıktan sonra yönlendirildiği web sayfası) geldiğinde, deneyiminin ne kadar iyi olacağına ilişkin yaptığımız değerlendirmedir. Açılış sayfanızın deneyimini iyileştirmek için:

 • Alakalı, yararlı ve orijinal içerik sunmalısınız
 • Sitenizde şeffaflığı ve güvenilirliği teşvik etmelisiniz (örneğin, ziyaretçilerin form doldurup kendi bilgilerini paylaşmasını istemeden önce ürünlerinizi veya hizmetlerinizi açıklamalısınız)
 • Müşterilerin sitenizde (mobil siteler de dahil) gezinmesini kolaylaştırmalısınız
 • Müşterileri sitenizde vakit geçirmeye teşvik etmelisiniz (örneğin, reklamınızı tıklayan kullanıcıların vazgeçip sitenizden hemen ayrılmasını önlemek için sayfanızın hızlı yüklenmesini sağlamalısınız).

Açılış sayfanızın deneyimi yalnızca Kalite Puanınızı değil, aynı zamanda Reklam Sıralamanızı ve reklam maliyetlerinizi de etkiler.”

Buna göre, stratejii sadece reklam üzerine kurulu olan bir Web sitesi, içerik stratejisini ve tasarımını doğru şekilde şekillendirmediği sürece, dijital reklam kampanyalarına ne kadar harcama yaparsa yapsın başarılı olamaz. Özellikle Google AdWords reklamlarının başarılı olmasını sağlamak için, yukarıda yer alan kriterlere çok dikkat etmelisiniz.

İçerik stratejisine bağlı olarak, üreteceğiniz çok sayıda içeriği planlı şekilde sitenizde yayınlamanız, sosyal medyada etkin şekilde tanıtımını yapmanız, mümkünse Google AdWords, Facebook, Twitter gibi arama motorlarında ve sosyal medya mecralarında dijital reklam kampanyaları oluşturmanız faydalı olacaktır.

İçerik stratejisinin sürdürülebilir olması ve içeriğin üretilmesinin devamlılık kazanması, elde edeceğiniz başarının devamlılığını doğrudan etkileyecektir. Bir içerik stratejisi ve buna bağlı olarak yapılan SEO çalışmasının ortalama 2-3 ay içerisinde etkisini gösterdiğini söylersek yalan olmaz.

Not: SEO çalışmasının sonuç vereceği süre; içeriğin üretim sıklığına ve kalitesine, içeriğin konu edindiği sektöre, hedef kitleye, Sosyal Medya etkinliğine ve benzeri birçok etkene göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Son Bakış

Daha önceki yıllarda da olduğu gibi 2016 yılında da, bir önceki yıl ne ektiysek onu biçeceğiz. Eğer yeni bir ürün ve yeni bir Web sitesiyle hızlı bir giriş yapmayı düşünüyorsanız, dikkatli olmanızı ve önemli detayları göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. Yeni Web sitenizden en yüksek verimi almak için de, dikkatlice hazırlanmış bir İçerik stratejisi ve SEO projesi üzerinde durmanız konusunda ısrar ediyoruz.

2016 yılında gerçekleşmesini beklediğimiz değişiklikler ve güncellemelerle ilgili yazacağımız bir sonraki yazımızda, burada bahsettiğimiz konuların ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor olacağız.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar