Searchmetrics 2015 Google Sıralama Kriterleri

SEO Projelerindeki yüksek verim ve üst düzey fonksiyonlarıyla dikkat çeken Searchmetrics, 2015 Google Sıralama Kriterleri Analizini yayımladı.

2015 Searchmetrics Google Sıralama Kriterleri Analizi

Geçen sene yayımlanan Searchmetrics 2014 Google Sıralama Kriterleri Analizinde olduğu gibi, yine oldukça faydalı bilgilerle dolu olan analizi sizler için inceledik.2014 yılında yayınlanan analiz, aşağıdaki ana başlıklara dikkat çekmekteydi:

 • Sayfa Açıklaması (Meta Description)
 • Sayfalarda Bulunması Gereken Metin İçeriklerin Karakter Uzunluğu
 • Daha Fazla Sayıda Link Almak Yerine Daha Az Ama Kaliteli Linkler Almaya Çalışmak
 • Site Yükleme Hızı
 • Kullanıcı Etkileşimi (User Traffic Elements)

Öncelikle Searchmetrics hakkında kısa bilgi verelim. 2005 yılında kurulan Searchmetrics, Arama Motoru Optimizasyonu, İçerik Performans Yönetimi, Sosyal Medya ve Halkla İlişkiler Analizi gibi birçok kolda stratejiler geliştiren bir ekipten oluşmakta. Yüz binin üzerinde kullanıcı, sekiz binden fazla marka Searchmetrics kullanmakta. T-Mobile, eBay, Siemens, Tripadvisor, Symantec gibi birçok firma SEO çalışmalarını Searchmetrics ile yürütmekteler.

searchmetrics robot

Bu seneki analiz 7 ana başlık altında gerçekleştirilmiş ve neredeyse bir Web sitesinin ihtiyacı olan hemen her şeyden bahsedilmiş:

 1. Teknik (Site Üstü Etkenler)
 2. Kullanıcı Deneyimi
 3. İçerik
 4. Wikipedia ve Facebook Etkisi
 5. Sosyal Medya Etkisi
 6. Mobil Sıralama Faktörleri
 7. Başka Sitelerden Alınmış Linklerin Etkisi (Backlinks)

Analiz temel olarak bilgisayar platformu baz alınarak yapılmış (masaüstü ve dizüstü). Mobil sıralama faktörleriyle ilgili geniş inceleme ise bu sene içerisinde yapılması planlanan bir diğer analiz. Analizde her ana başlık altında birbirinden farklı öğelerle ilgili teknik ve gözleme dayalı incelemeler yapılmış. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Teknik Elemanlar (Site Üstü Optimizasyon)

Site üstü SEO elemanları içerisinde yer alan Meta Description, H1 ve H2 etiketleri halen etkisini korumakta. Meta Description kullanım oranının geçtiğimiz seneye göre daha da arttığını tespit eden analizde, meta description kullanımının sıralamayı doğrudan etkilediğini görmek mümkün. Bir arama sonuç sayfasında düzgün şekilde görüntülenen başarılı bir meta description, kullanıcı deneyimini olumlu etkilemeye devam etmekte. Aynı etkilerden birini de H1 ve H2 etiketleri gerçekleştiriyor. Sayfa içerisine yer alan H1 ve H2 etiketleri, sayfa ve içerik yapısını düzenli gösteren elementlerden. Bu elementlerin doğru kullanımı kullanıcı deneyimini artırmaktadır.

SEO çalışmalarında sıklıkla dile getirilen bir etken, SEO uyumlu bir domain adresi almaktır. Özellikle anahtar kelime içeren bir site adresi oluşturmak uzun yıllar olumlu etki yaratıyordu, ancak bu etki zaman geçtikçe azaldı ve hatta kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeye başladı. Örneğin, “ucuz otomobil kiralama” anahtar kelimesine karşılık gelecek şekilde alınan “www.ucuzotomobilkiralama.com” gibi bir adres, hem uzunluğu hem de karmaşıklığı sebebiyle kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemeye başladı.

2015 içerisinde büyük önem kazanan bir başka öğe, HTTPS / SSL protokolüydü. Genel olarak https kullanmak önemli bir sıralama faktörü haline gelmeye aday, ancak her site için gerekli görünmüyor. Özellikle kullanıcı verilerinin depolandığı bir hizmet veren Web siteleri için daha önemli olan https özelliğini kullanmakta fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Sıralamaya etki eden bir başka etken, site içerisinde yer alan medya dosyalarının büyüklüğü ve optimizasyon oranı. Genel olarak yüksek kaliteye sahip görsel, video ve ses dosyasına sahip olan sitelerin sıralaması daha üstlerde yer almakta. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, yüksek kalitede medya sunarken site hızının olumsuz etkilenmesini engellemek. Yüksek kalite sunarken site hızının olumsuz etkilenmesini önleyebilen siteler sıralamada daha iyi noktalara gelebilmekteler.

Site hızından bahsetmişken, saniyeler ve hatta saliseler, sitenizin üst sıralara tırmanmasına yardımcı olabilir. 30 arama sonucu arasında yapılan analizde, ilk 30 sonuçta yer alan Web sitelerinin ortalama yükleme süresi 1.20 saniye iken, aynı sonuçların ilk 10 sırasında yer alan sitelerin yükleme süresi 1.16 saniye. Bu da site yükleme hızının sıralamayı büyük düzeyde etkilediğini göstermekte. Site hızı kavramı, hem kullanıcı deneyimi hem de SEO projenizin başarısı için ilk sırada dikkat edilmesi gereken bir kavram. Siteniz ne kadar optimize olursa olsun, ne kadar muhteşem içerik ve fonksiyonlarla donatılmış olursa olsun, yavaş olduğunda hiçbir kullanıcının kullanmak istemeyeceği bir siteye dönüşebilir.

Kullanıcı Deneyimi

user experience

Kullanıcı Deneyimi (User Experience ya da UX), son yılların en önemli ve en popüler kavramı haline geldi. Hayatınızın her alanında karşılaşacağınız bu kavram, İnternet dünyasında da büyük önem taşımakta. Nasıl ki kullandığınız bir üründen ya da aldığınız bir hizmetten memnun kalmayınca olumsuz bir tepki veriyor ve o ürünü / hizmeti tekrar kullanmak istemiyor, çevrenizdeki insanlara da önermiyorsanız, İnternette yaşadığınız olumsuz bir deneyim de aynı reaksiyonu vermenize sebep oluyor.

Bir Web sitesinde Kullanıcı Deneyimini etkileyen birçok etkenden bahsedebiliriz. Analizde yer alan etkenlerden bir kısmından bahsetmek gerekirse, iç linkleme, medya (görsel, video, ses) kullanımı, dizayn tercihi, font ve renk seçimi, sayfa formatı, form formatı, sayfada yer alan reklamların yerleşimi ve kullanım sıklığı en çok dikkat çeken etkenler olarak ön planda yer alıyor. Özellikle iç linkleme, font ve renk seçimi, reklamların yerleşimi ve kullanım sıklığı, kullanıcı deneyimini olumlu / olumsuz etkileyen etkenler olarak dikkat çekmekte. Aynı etkenler sadece bilgisayar kullanıcıları için değil, mobil kullanıcılar için de geçerli. Hatta şunu söyleyebiliriz, bu etkenler mobil kullanıcılar için çok daha önemli bir yere sahip. Teknolojik olarak daha limitsiz olan bilgisayar kullanıcıları sayfa içindeki öğelerin durumunu çok fazla sorgulamayabilirler ancak mobil kullanıcılar için içeriğin görünür olması çok önemli bir etkiye sahip. Reklamların site içeriğini görünmez duruma getirmesi, yanlış font ve renk seçimi, düzgün verilmemiş linkler ve benzeri birçok yanlış seçim, mobil kullanıcılar için olumsuz bir deneyim anlamına gelmektedir. Mobil tasarım ve içerik yönetimi konusunda aşağıdaki rehberlere göz atabilirsiniz:

İçerik

content strategy

İçerik konusunda ilk sırada gelen etken, içeriğin ne kadar doyurucu olduğu. 2014 yılına göre yapılan karşılaştırmada, içeriğin uzunlukları HTML kodlarının uzunluklarına yetişmiş durumda. Bu oran önemli bir etki yaratmakta, bir sayfada yer alan kodların içeriğe belli bir orandan fazla baskın olmaması gerekmekte. Özellikle test edilen ilk 30 sayfanın 2014 yılında 904 kelimeden oluşan içeriğe sahip oldukları, 2015 yılında yapılan güncellemeler sonrası bu rakamın 1140 kelimeye çıktığı tespit edilmiş. İlk 10 sayfada yer alan içeriğin de 1285 kelimeden oluştuğunu söyleyebiliriz. Ek olarak iç ve dış linklemede kullanılan anahtar kelimeler, içeriğin Flesch Okunabilirlik Testinden aldığı puan gibi birçok etken de içeriğin kalitesini ve kullanıcı deneyimini etkileyen öğeler olarak anılmakta. Analizde özellikle metin uzunluğunun ve anahtar kelimenin içerikte ne sıklıkta kullanıldığının büyük etkiye sahip olduğunu görmekteyiz.

Wikipedia ve Facebook Etkisi

wikipedia facebook

Genel olarak baktığımızda neredeyse her firmanın bir Wikipedia sayfası ve Facebook sayfası mevcut. Özellikle büyük firmaların sayfalarının daha zengin içeriğe ve yoğun sosyal medya etkisine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bir Wikipedia sayfasına sahip olmak, yüksek düzeyde getirisi olan bir avantaj. Aynı zamanda organik arama sonuçlarında ilk 5 sonuç içerisinde yer alan Wikipedia sayfaları, düzgün hazırlandığı taktirde (her ne kadar nofollow – takip edilemez olsalar da) faydalı bir link kaynağı haline de gelmekte.

Facebook da Wikipedia gibi yüksek etkiye sahip olan bir başka platform. Wikipedia kadar yüksek olmasa da, Facebook sayfaları da organik arama sonuçlarında yer alabiliyor. İlk 5- 10 sonuç içerisinde görülmesi muhtemel Facebook sayfalarının hem marka bilinirliğine hem de sosyal medya görünürlüğüne katkısı oldukça büyük.

Sosyal Medya Etkisi

sosyal medya

Sosyal Medya’nın hem bireysel hem de kurumsal anlamdaki kullanım oranları oldukça yüksek. Günümüzde İnternete bağlı olup da Sosyal Medya hesabı olmayan çok az kullanıcı ve firma olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle de büyük firmaların yoğun sosyal medya etkileşimine sahip olması, Sosyal Medya etkisinin bir kriter olmasını sağlamaya devam ediyor.

Analizde Facebook, Google Plus, Twitter ve Pinterest baz alınarak yapılan incelemede, en yüksek etkiyi Facebook sağlamakta. Google Plus’ın belirli koşullarda arama sonuçlarında görünüyor olması, Twitter ve Pinterest’in de kısıtlı içeriği sebebiyle Facebook’un ardında kalmaları söz konusu. Ancak bu platformlara kendi içinde bakarsak, artış sağladığını söylememiz mümkün.

Her şekilde büyük etkiye sahip olan Sosyal Medya, Google tarafından resmi bir “sıralama kriteri” olarak kabul edilmiyormuş gibi görünse de, sıralamaya olan etkisinin büyük ölçekte olduğunu görmek mümkün.

Mobil Sıralama Faktörleri

mobil uyumluluk ve sıralama

Mobil İnternet kullanımının ne kadar hızla arttığından hepimiz haberdarız. Bu artışın Google tarafındaki yansıması, Mobil Uyumluluk Güncellemesiydi (Mobilegeddon). Aralık 2014 tarihinde başlanan algoritma çalışmaları 21 Nisan 2015 tarihinde sonlandı ve Mobil Uyumluluk Güncellemesi devreye girdi. Birçok ülkede mobil İnternet kullanımının bilgisayarla yapılan bağlantılardan daha fazla olması sebebiyle mobil İnternette bir optimizasyona gidilmesine ihtiyaç duyulduğu için, Google mobil uyumluluğu bir kriter olarak ilan etti. İncelemede 2014 ve 2015 arasındaki görünürlük farkının oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Özellikle “mobil uyumlu” etiketinin bir etkisi olduğunu söyleyebileceğimiz bu fark, ilk sıralarda yer alan firmaların Web sitelerini mobil uyumlu hale getirmesini zorunlu kıldı. Her ne kadar bir zorunluluk olarak ifade etsek de, kazanan yine mobil uyumlu Web siteleri oldu. Güncellemenin ilk haftasında Mobil uyumluluk %3 oranında arttı.

İnternet erişiminin kolaylaşmasında büyük etkisi olan mobil İnternet, kullanıcı deneyiminin ve SEO’nun en önemli parçası olarak dikkat çekmekte. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse bu kriterden sınıfta kalıyorsunuz ve büyük oranda trafik kaybı yaşayabiliyorsunuz.

Başka Sitelerden Alınmış Linklerin Etkisi (Backlinks)

Uzun yıllar boyunca en çok yanlış yönlendirmeye, dedikoduya ve söylentiye sebep olan konulardan birisi buydu. Başka sitelerden alınan linkler ne kadar çok olursa, o kadar iyi olduğu düşünülüyordu. Linklerin niteliği ve link veren sayfanın kalitesi tartışılmadan yüz binlerce link alınabiliyordu. Hatta bu işi ticarete döküp link satan Web siteleri de yok değildi. Ancak teknoloji ve Arama Motoru Algoritmaları geliştikçe, söylentiler gittikçe azaldı. Arama motorları her linki tek tek takip ediyor, birbiri arasında doğal ilişki bulamadığı linkleri dikkate almıyordu. Hatta “spam” kavramıyla savaşmaya karar verdiğini açıklayan Google, birbiriyle doğal ilişkisi olmayan linklerden dolayı bir Web sitesinin sıralamasını arkalara atabilmekteydi. Durum böyle olunca bu yıllar geride kaldı ve Web yöneticileri doğru link stratejisine yönelmeye başladılar. Bu da bir başka büyük rekabetin ortaya çıkmasına sebep oldu. Kaliteli link almak zorlaşmıştı ancak hiç olmadığı kadar doğal bir süreç haline gelmişti.

Aşağıda, İnternette gezinirken denk geldiğimiz bu konuya değinen kısa ve trajik bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istedik:

bad backlink strategy

Eğer Web sitenize istemediğiniz sitelerden link verildiyse veya vakti zamanında ücretli link alımı yaptıysanız, Google’ın Disavow Aracını kullanarak bu linkleri sitenizden temizlemeyi deneyebilirsiniz. Öncelikli tavsiyemiz ilgili siteyle iletişime geçmektir ancak bu mümkün olmadıysa, Disavow aracını kullanmanız faydalı olacaktır.

Geldiğimiz noktada şunu rahatlıkla ifade edebiliriz; Google sıralamaları söz konusu olduğunda bir sitenin ya da sayfanın ne kadar çok link aldığı daha az önemli bire hale gelmiştir. Önceki dönemlerde daha fazla öneme sahip olan bu konu 2015 yılında daha düşük öneme sahiptir. Artık link almak yerine organik bağlantılar kurmak, Sosyal Medya’da paylaşılmak daha önemlidir.

Sonuç

Bir Web sitesini oluşturan tüm öğeler, sitenin görünürlüğünü ve kullanıcı deneyimini farklı düzeyde etkilemektedir.

 • Teknik öğeler hala önemli bir detay bütünü oluşturmakta, arama motorlarının içeriği daha iyi anlamasını sağlamakta.
 • Kullanıcı deneyimiyle ilgili bütün öğeler ayrı öneme sahip. Kullanıcının hoşlanmadığı bir durumla karşılaşması, olumsuz kullanıcı deneyimi ve trafik kaybı anlamına gelmekte.
 • İçeriğin dikkatle üretilmesi ve yeterli uzunlukta olması, sadece uzun yazmış olmak için uzatılmış olmaması, kullanıcının ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayabiliyor olması önemli bir detay.
 • Sosyal Medya’nın etkisi hala oldukça büyük ve artmaya devam ediyor. Sosyal Medya’da paylaşılan sayfaların değer kazandığını söylemek mümkün.
 • Link profili düzgün ve organik şekilde olduğu sürece önemini kaybetmiyor. Tam tersine link çalışmaları, yani doğal olmayan link alımları negatif etki yaratmakta.

Ek olarak yapılan sorgu ile gösterilen sayfa arasındaki ilişkiyi iyi anlamış olmanız çok önemli bir detay. Hem hedef kitlenizi analiz ederken hem de sayfalarınızın başarısını analiz ederken başvuracağınız ilk nokta bu olmalı. Kullanıcılarınız arama yaptıkları terimlerin karşılığında giriş yaptıkları sayfada aradıklarını bulabiliyorlar mı? Sayfadaki teknik ve içerik bazlı öğeler kullanıcının sayfadan hemen çıkış yapmasına sebep oluyor mu? Bu gibi sorulara olumlu cevaplar verebiliyor olmanız gerekir.

Ayrıca kullanıcıların cihazlarını analiz ederek sitenizin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmalısınız. Bilgisayarlar ve mobil cihazlar arasındaki ayrımı tam olarak belirlemeli ve her cihazda sağlıklı şekilde görüntülenebilen sayfalar oluşturmalısınız.

Searchmetrics 2015 Google Sıralama Kriterleri Analizi, geçen sene olduğu gibi bu sene de önemli ipuçları vermekte. Bu detaylı ve başarılı analizi elimizden geldiğince sağlıklı şekilde aktarmaya çalıştık. Eğer eklemek veya düzeltmek istediğiniz bir detay olursa, yorum yaparak bize ve diğer okuyucularımıza iletebilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar