Searchmetrics 2014 Google Sıralama Kriterleri Analizi

Yürüttüğümüz SEO projelerinde çok iyi verim aldığımız, geçtiğimiz hafta itibariyle sertifikalı kullanıcısı haline geldiğim Searchmetrics, 2014 Google Sıralama Kriterleri Analiz raporunu yayımladı.

 

2014 searchmetrics google sıralama kriterleri analizi

Yaklaşık 80 sayfalık bu raporun en can alıcı bölümlerini sizler için yorumladım.

Öncelikle analizin nasıl yapıldığı konusunda biraz bilgi vermemde fayda var;

– Searchmetrics dünya genelinde ve farklı arama motorlarında aranılan 500,000,000 keyword’ü düzenli olarak takip edebiliyor. Takip etmekten kastım şu; her hafta bu keyword’ler Google’da arandığında çıkan arama sonuç sayfalarını indirip bir veri tabanında tutuyorlar. Böylece herhangi bir keyword arandığında çıkan tüm web sitelerini ya da bir web sitesinin arama motoru sonuçlarında listelendiği belli başlı tüm arama kelimelerini kolayca tespit edebiliyorlar.

– Bu ölçekte bir “Big Data”‘ya sahip olmak onlara sıralama kriterlerini analiz etmekte ciddi avantajlar sağlıyor. Herhangi bir Google algoritma güncellemesinin etkisini sitelerin sıralama – görünürlük performanslarını analiz ederek kolayca ölçebiliyorlar. Aynı şekilde Google’da üst sıralarda yer alan siteleri analiz ederek, Google’un hangi kriterlere önem vermeye başladığını kolayca tespit edebiliyorlar.

– Bu analiz yapılırken 10,000 keyword ve bu keyword’ler arandığında çıkan ilk 30 sonuç dikkate alınmış. Bu ise 300,000 URL’lik bir analiz anlamına geliyor.

– Analiz ilk kez yapılmıyor; bahsi geçen 10,000 kelimenin %90’ı bir yıl önceki analiz sonuçlarından geliyor. Böylece yıllar içerisindeki değişimleri de net bir şekilde görebiliyoruz.

– Analiz Google Amerika (Google US) sonuçları baz alınarak yapılmış. Ancak biz şunu biliyoruz ki, çoğu Google algoritma güncellemesi önce Amerika’da başlıyor, daha sonra tüm dünya geneline yayılıyor. Dolayısıyla Google’un Amerika’da önem verdiği kriterleri öğrenmek ve bunları tatbik etmek bir tür erken uyarı sistemi işlevi görüyor. O nedenle çıkan sonuçları ciddiye almakta ve biran önce pratiğe dökmekte fayda var.

– Analizi yaparken aslında hepimizin gözlemlediğini, ancak adını bir türlü koyamadığımız bir olguyu tespit ediyorlar; “Marka Olmak”. Siteniz Google kriterlerini karşılamıyor olabilir, ancak siteniz bulunduğu segmentte Google tarafından bir marka olarak algılanıyorsa, Google bazı önemli kriterlerdeki eksikliklerinize göz yumuyor. Dolayısıyla marka siteleri SEO açısından ciddi eksiklikleri olsa da, arama sonuçlarında hep üst sıralarda görüyoruz. Elbette bu biraz da kullanıcı tercihlerinden kaynaklanıyor. Milyonlarca kullanıcısı olan Hepsiburada.com ile henüz yayım hayatına yeni başlamış bir web sitesinin eşit şekilde değerlendirilmesini ve sıralanmasını beklemek gerçekçi olmazdı.

Analizden çıkardığım çarpıcı notlar;

1) Meta Description – Sayfa Açıklaması Ciddi Etki Yapmaya Başlamış

Analiz sonuçlarına göre ilk 30 sonuç incelendiğinde, arama sonuçlarında üst sıralarda listelenen sayfalarda meta description – sayfa açıklaması bulunma yüzdesi bir önceki yıla göre ciddi şekilde artmış. Bu bize Google’un sayfalarda meta description konusunda daha titiz hale geldiğini gösteriyor. Daha da ileri giderek meta description içinde keyword bulunmasının (muhtemelen arama motoru sonuçlarından tıklamaları arttırıcı bir etkisi olsa gerek!) da önem kazandığını belirtiyorlar. Kişisel gözlemlerimden yola çıkarak son birkaç ayda sadece meta description’da yer alan bir keyword neticesinde o keyword ile yapılan aramalarda çıkan sayfalara rastladım.

Elbette sözümüz marka sitelerden dışarı; Google bu konuda da onların eksikliklerine göz yumuyor görünüyor. Ancak eğer önemli arama kelimelerinizde ilk 3 sonuç içerisinde yer almıyorsanız, keyword içeren meta description’lara emek harcamak faydalı olacak gibi görünüyor.

2) Sayfalarda Bulunması Gereken Metin İçeriklerin Karakter Uzunluğu Artmış

Görünen o ki, Google daha uzun ve derin yazılmış içerikleri daha değerli görmeye başlamış ve sıralamalarda ciddi bir pozitif etki yaratır hale gelmeye başlamış. 2013 yılındaki analizde ortalama 6700 olan karakter uzunluğu, 2014 yılında ortalama 7500 civarına gelmiş. Kelime ortalaması ise bir önceki yıla göre 110 kelime artarak ortalama 650 kelimeye ulaşmış.

Ortalama karakter uzunluğu ile, navigasyon menülerindeki ifadeler hariç, sayfada yer alan tüm metin içeriklerin ortalama uzunluğu kastediliyor. Elbette her sayfada (örneğin bir banka ya da e-ticaret sitesinde) bu kadar uzun içerikler yazmak her zaman mümkün olmayabilir. Ancak önemli sayfalarınızın içeriklerini kullanıcı beklentilerini karşılayacak şekilde zenginleştirmeye çalışmanız fayda sağlayacak gibi görünüyor.

3) Daha Fazla Sayıda Link Almak Yerine Daha Az Ama Kaliteli Linkler Almaya Çalışmak

Link profiliniz Google sıralama kriterlerindeki önemini korumaya devam ediyor; ancak giderek daha kaliteli linkler prim yapıyor diyebiliriz. O nedenle link alımı konusunda skor takıntısı yapmaya gerek yok. Onun yerine nasıl daha kaliteli linkler alırım ve bunu nasıl doğal bir süreç haline getiririm, diye düşünmeye başlamanızda fayda var. Link profilleri söz konusu olduğunda burada da marka etkisinden söz etmek mümkün. Ancak yapılan analize göre eğer bir marka sitesi değilseniz, daha fazla fresh (taze) link almaya çalışmanızda fayda var. Yani düzenli ve kaliteli link almak marka sitelerle rekabette hayati öneme sahip olmaya başlamış.

4) Site Yükleme Hızı Giderek Daha Çok Önem Kazanıyor

Hem desktop hem de mobil cihazlar söz konusu olduğunda site yükleme hızı giderek daha fazla önem kazanmış görünüyor. Analizde dikkatimi çeken çok önemli bir detay ise, mobil cihazlar söz konusu olduğunda sayfanın dosya büyüklüğü daha önemli bir sıralama kriteri haline gelmiş olması. Biraz açmak gerekirse, dektop cihazlar söz konusu olduğunda geçerli ortalama dosya büyüklüğü ile mobil cihazlar için geçerli ortalama dosya büyüklüğü arasındaki makas açılmaya başlamış. Google bizleri daha kompakt ve pratik mobil siteler tasarlamaya zorlayacak gibi görünüyor.

5) Kullanıcı Etkileşimi (User Traffic Elements) Giderek Daha Fazla Önem Kazanıyor

CTR (Click-Through Rate ya da Tıklanma Oranı), Time On Site (Sitede Geçirilen Ortalama Süre) ve Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) giderek daha fazla önem kazanmaya başlıyor. Google bu kriterlere bakarak sıralamaları belirliyor. Özellikle CTR’nin yükselmesi Google sıralamalarında üst sıralarda yer almakta en önemli kriterlerden biri haline gelmiş durumda. Analizi daha detaylı incelemek isterseniz en alttaki sunuma göz atabilirsiniz.

Biz Stradiji olarak  2015 yol haritamızı bu kriterlere göre oluşturmayı ve pozitif sonuçlar elde etmeyi umuyoruz. Ya siz?

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar