Güncel Google ve SEO Gelişmeleri

Geçtiğimiz günlerde Google’dan Gary Illyes, son dönemde yapılan Google güncellemeleri ile ilgili çok önemli açıklamalar yaptı. SEO projelerinizi şekillendirirken değerlendirmenizi tavsiye ettiğimiz bu önemli bilgileri sizler için derledik.

google-dan-guncel-haberler

 

Google Authorship

Google, Authorship etiketinin artık kullanılmayacağını duyurdu. Böylece Google Authorship etiketini yazılarınızdan veya sayfalarınızdan rahatlıkla kaldırabilirsiniz. 2 Yıl önce kaldırılacağı duyurulan bu özellik artık kullanılmayacak.

Google RankBrain

Gary Illyes, RankBrain algoritmasının bir sıralama faktörü olduğunun altını tekrar çizerken, Web sitelerinin RankBrain’e göre düzenlenebilecek ve “Page Rank” benzeri bir puanlama sistemine tabi olamayacağından bahsetti. SEO açısından yapılabilecek tek şeyin, kullanıcı davranışlarının daha iyi anlaşılması ve kullanıcı sorgularına cevap verebilecek en iyi içeriğin oluşturulması olduğunu söyledi.

Google Panda Algoritması

Google’ın çekirdek algoritmasına dahil olan Panda Algoritması, geliştirilmeye devam ediyor. İçerik kalitesini ölçmek için güncellenmeye devam eden Panda Algoritması, etkisini yavaş yavaş göstermeye devam ediyor. Google’ın algoritma güncelleme politikasında yaptığı yeni değişiklikle sonrası bazı algoritmaların gerçek zamanlı güncellenmesi söz konusu olmuşken, Google Panda Algoritması gerçek zamanlı güncellenmiyor. Hatta Gary Illyes, Panda ile ilgili güncellemelerin aylar alabileceğinin altını çiziyor.

Google Penguen Algoritması

Gary Illyes, SPAM içerikle mücadelede ilk sırada yer alan Google Penguen Algoritmasına dair bir sonraki güncellemenin ne zaman gerçekleşeceği konusunda bilgi vermiyor. Güncelleme takımının çalışmaya devam ettiğini ifade eden Gary Illyes daha önceki tahminlerinde çoğunlukla yanıldığı için bir tarih vermekten kaçındı.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP)

Mobil internet kullanıcılarının veriye daha hızlı erişebilmesi için tasarlanan AMP projesi, gittikçe büyüyen potansiyeliyle SEO ajanslarının ve uzmanlarının ciddi şekilde düşünmesi gereken özelliklere sahip. Gary Illyes mobil Web sitelerinin AMP için hazır olmaya başlamasını tavsiye etti.

Mobil Sayfalara Özel Google Dizini

Google sadece mobil sayfalara özel yeni bir indeksleme projesi üzerinde çalışıyor. Bu proje, sadece akıllı telefonlarla yapılan aramaları içeren ve arama sonuç sayfasında listelenecek sonuçların diğer sitelerle ayrıştırılmasını sağlayacak. Bu durumda mobil uyumlu olan ve mobil kullanıcıları hedefleyen sayfalar ön plana çıkarken, böyle bir hedefe sahip olmayan sayfalar arama sonuç sayfasında hiçbir şekilde yer almayacaklar.

Google Search Console’da Daha Fazla Veri

Bundan üç yıl önce bahsedilen Google Search Console’da daha fazla veri yer alması konusu yavaş yavaş açıklığa kavuşuyor. Özellikle Search Analytics kısmında daha fazla veri gösterilmesinin önünü açacak olan bu güncellemenin detayları henüz belli olmasa da, Gary Illyes pozitif bir bakış açısı sunuyor.

HTTPS Adaptasyonu

Gary Illyes Google dizinlerinin yaklaşık %34’ünün Https içeren Web sitelerinden oluştuğunu, Https protokolünün bir sıralama kriteri olarak kabul edilmesinden sonra bu rakamın hızlıca büyüdüğünü de ekliyor. Ayrıca site yöneticilerinin hızlı şekilde Https protokolüne geçiş yapmayı düşünmesinin iyi olacağını da ifade etmekte.

Genel Bakış

Gary Illyes özellikle mobil İnternet kullanım alışkanlıkları konusunda ciddi ipuçları verdi ve  Web sitelerinin her platformda nasıl daha yüksek trafik alabileceklerine dair önemli bilgiler aktardı. Mobil sayfalara özel Google dizininin oluşturulması mobilde de görünür olmak isteyen Web sitelerini oldukça yakından ilgilendiren bir konu. Her zaman söylediğimiz gibi, eğer Web sitenizde mobil uyumluluk konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız elinizi çabuk tutmanız ve sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz hayati öneme sahip.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner