Google Panda Google Sıralama Kriteri Oldu

Google’ın düşük kaliteli içerikle ve SPAM sayfalarla savaşmak için 2011 yılından beri geliştirdiği Panda algoritması artık Google’ın çekirdek algoritmasına dahil oldu.

google panda algoritmasi

Aynı zamanda çekirdek algoritmada yapılan değişikliklerle birlikte 2016 yılına hızlı bir giriş yaptığımızı söyleyebiliriz. Gelin Google Panda’ya neler oldu, bu durum neleri değiştirecek, hep birlikte göz atalım.

Birden fazla Google yetkilisi Panda algoritmasının çekirdek algoritmaya dahil olduğunu ve artık tüm Web siteleri için standart inceleme sürecinin güncellendiğini söylemekte. Yani bir Web sitesi Google dizinine eklenirken veya arama sonuçlarında çağrılırken artık Panda algoritmasının kriterleri de sıralamada etkili bir yer edinmiş oluyor. Web sitesinin eski ya da yeni olması, yüksek otoriteye sahip olması, çok sayıda ziyaret alması gibi etkenlerden çok Panda kriterlerine uyum sağlaması göz önüne alınacak. Durum böyle olunca yüksek bilinirliğe ve otoriteye sahip sitelerin, düşük kaliteli içerik yüzünden başları derde girecek gibi görünüyor. Daha önce oldukça yavaş güncellenen ve bu yıl devreye giren yeni Panda algoritması, çekirdek algoritmaya dahil olarak da olsa artık yayında.

Ayrıca artık gelecekte başka Panda algoritma güncelleme haberi almayacağımız anlamına gelen bu değişiklikle birlikte çekirdek algoritmanın daha sağlıklı çalışacağını söyleyebiliriz. Bu bir tahmindir: Google, geçmişten bugüne geliştirdiği sayısal ve sözel tabanlı güncellemeleri çekirdek algoritmaya dahil etmeye devam edebilir, yapay zekayla bağlantılı olan algoritmalarını ayrı tutabilir. Böylece kendilerine yapay zekaya sahip bir arama motorunu geliştirmek için odaklanabilecek daha fazla alan yaratmayı başarabilirler. Bildiğimiz kadarıyla çekirdek algoritma gerçek zamanlı değil ve öyle kalmaya da devam edecek. Mantıklı düşününce de gerçek zamanlı olması beklenen algoritmaların yapay zeka temelli olması gerekir diyebiliyoruz. Bu durumda bir web sitesinde temel SEO unsurlarının değiştirilmesi ve bunun organik trafiğe yansıması bir-üç ay içerisinde gözlemlenebilir.

2016 Ocak Ayı Google Güncellemesi ve SEO Önerileri yazımızda Google’ın çekirdek algoritmasını inceledik ve hem Panda algoritmasında yapılan hem de çekirdek algoritmada gerçekleşen değişiklikleri anlamaya çalıştık. Göz atmayı unutmayın!

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar