Google İçerik Kalitesi Güncellemesini Teyit Etti

Bu ayın başında, Google sıralamalarınızda ve organik trafiğinizde bazı değişiklikler gözlemlemiş olabilirsiniz. Google bu değişikliklerin “İçerik Kalitesi Güncellemesi” nedeniyle gerçekleştiğini teyit etti. Google’a göre sıralama değişiklikleri bu ayın başlarında başladı ve içerik kalitesi sıralamalarda ciddi değişikliklere yol açmaya başladı.

google pandaGoogle’ın, içerik kalitesi konusundaki temel algoritmasında ufak güncellemeler yaptığını, SPAM önleme ve sıralama değişikliğine yol açacak illegal hareketleri önleme konusunda önlemler aldığını söyleyebiliriz. Yani kalite ölçüm sistemi eskisinden çok daha etkili çalışacak gibi görünüyor. Daha önce de benzer konularda Google’a danıştığımızda aklımızda henüz tam anlamıyla açıklığa kavuşturulmamış sorular vardı. Eğer düşündüğümüz gibi algoritmanın temelinde yapılmış ufak veya büyük güncellemeler ya da filtrelemeler varsa, buna Panda ve Penguen gibi “tam bir güncelleme” diyebilirdik. Şimdi bunun adını koyabiliyoruz, bunun adı “Google İçerik Kalitesi Güncellemesi”.

Google, içerik kalitesinin nasıl ölçümleneceği ve sıralamayı nasıl etkileyeceği konusunda şimdilik hiçbir ipucu vermiyor. Daha önceki tecrübelerimize dayanarak, Google’ın bir sayfanın kaliteli olup olmadığını ölçmek için kullandığı geniş bir faktör listesi olduğunu söyleyebiliriz. Sözünü ettiğimiz “İçerik Kalitesi Güncellemesi”yle devreye girecek olan faktörlerin, önceki ölçüm şeklinden daha etkin olacağını düşünüyoruz.

user friendly web site

Her güncellemede olduğu gibi, bu güncellemede de trafik kaybı yaşayan sitelerden bol bol geri dönüş yapıldığını görmekteyiz. Birçok alt blog sayfasıyla beraber büyük bir komünite haline gelmiş olan “HubPages”in kurucusu Paul Edmondson yayınladığı yazıda, yapılan incelemelerin özellikle “nasıl yapılır” türünden kısa ve öz bilgiler veren site ve sayfalardaki performansın düştüğünü anlatıyor.

Bunun dışında, içerik kalitesi belli bir standartta olan sayfalar görünürlük kazanarak sıralamalarda aşama kaydetti. Geçen süre içerisinde incelediğimiz raporlarda karşılaştığımız farklılıklar, hangi sayfaların ve hangi içeriklerin daha başarılı olduğunu görmemizi sağladı. Karşılaştığımız değişiklikler, Google’ın açıklamalarını doğrular nitelikte. Güncelleme, belli türde Web sitelerini ya da belli türde sayfaları hedeflemiyor. Güncelleme, algoritmanın tamamını kapsıyor.

Eğer içerik kalitenizi nasıl yükseltebileceğinizi düşünüyorsanız veya kalitenizin yeterli olmadığından kaygılıysanız, Google’ın 2011’de yayımladığı yazıya göz atabilirsiniz. Panda güncellemesi genel kalite faktörlerini kapsarken, sözünü ettiğimiz güncelleme daha belirgin bir hedefe sahip. Ayrıca yazıda kalite ölçümü ve kriterler konusunda birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Eğer son bir ay içerisinde sıralamalarınızda gözle görülür değişiklikler olduğunu fark ettiyseniz, korkmayın, yalnız değilsiniz. Ne yazık ki, henüz kalite güncellemesi konusunda açık bir tavsiyemiz yok. Ancak Google sıralama sonuçlarını ve algoritmasını kalite bazlı olarak güncellemeye devam ettiği için, ilk söyleyebileceğimiz şey; içerik kalitenizi daima yüksek ve güncel tutmanız olacaktır. Sitenizi ve içerik kalitenizi sürekli geliştirerek, kullanıcı dostu ve mobil uyumlu bir site haline getirmeye ve genel kalitenizi yükseltmeye devam etmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar