Hemen Uygulanabilecek 7 Mobil Giriş Sayfası İpucu

Mobil İnternet her yerde! Çoğu Web Geliştiricisi ve Dijital Pazarlama uzmanı, hala mobil İnternetin öneminin farkında değil.

mobile giriş sayfası

Web siteleri mobil kullanıcılar için yeterince optimize değil ve bu yüzden memnuniyetsizlik yaratan birçok olumsuz sonuç doğuyor. Bu yazıda, mobil İnternet kullanıcılarının rahat etmesini sağlayacak birkaç önemli noktaya değinmek istedik.

Dijital Pazarlama dünyasında “Mobil İnternet” hakkında çok şey konuşuluyor; özellikle Google Mobil Uyumluluk güncellemesi sürecinde, 2014 ve 2015 yılları mobilin altın çağı olarak değerlendirilebilir. Her kullanıcı akıllı telefonuyla İnternete bağlanıyor, Web sitelerini akıllı telefonuyla gezebiliyor. Bazen kablosuz ağ  ile bazen de GSM şebekesi üzerinden yapılan bağlantıların her kullanıcı için memnuniyetle sonuçlanması büyük önem arz etmekte. Mobil kullanıcıların Web sitenizden memnun olmasını sağlayan ilk etken, Mobil Web sitenizin hızı. Siteniz yeterince hızlıysa, kullanıcının ilk izlenimi olumlu olacaktır. İkinci önemli etken de, sayfalarınız içinde yer alan öğelerin ne kadar kullanışlı olduğu ve içeriğinizin ne derece okunabilir olduğudur. Şimdi bu konuyla ilgili ufak birkaç detayı incelemeye başlayalım:

mobil user experience

1- Kısa ve Öz:

Mobil cihazların çoğu bilgisayarlar gibi geniş ekrana sahip olmadığı için, okunabilir alanın kısıtlı olması gibi bir dezavantaja sahiptir. Aynı zamanda mobil kullanıcının uzun bir makaleye zaman ayırması genellikle mümkün olmayabilir. Bu yüzden özellikle mobil kullanıcıları hedeflediğiniz iniş sayfalarınızı (landing pages) buna göre optimize edin. Uzun cümleleri kısaltabilir, fazla detaya girilen bölümleri kaldırabilir veya içeriğin en sonuna kaydırabilirsiniz. Gereksiz yere uzayan cümleler yüzünden mobil kullanıcı içeriğinizi takip etmeyi bırakabilir.

2- Abartılan Yoğunlaştırılmış İçerik

Her firma ürününün ya da hizmetinin en iyi memnuniyeti sağlaması için uğraşır, uzun süren çalışmalar sonucunda ortaya çıkan ürün / hizmet müşteriyi fazlasıyla memnun etmelidir. Peki firma tarafında “en iyi” olan, müşteri tarafında ne ifade eder?

Bir ürün sayfasında “Piyasadaki en iyi akıllı telefon” yazısını okuduğunuzda, buna inanır mısınız? Neye göre “En iyi”dir? “En iyi”, “Mükemmel”, “En ucuz”, “Kusursuz”, “En gelişmiş” gibi ifadeler gereksiz yere ön plana çıkarıldığında itici bir hal alabilir. Aynı zamanda bu ifade, kullanıcıların ürün hakkındaki genel fikrini görmezden gelmek gibidir. Üründen memnun olmayan kullanıcının ürünü tanımlama şeklini tamamen görmezden gelen bu tür tanımlamalar, kullanıcıyı yanlış yönlendirmek gibi ciddi düzeyde problemler yaratabilir. Bu sebeple ürün ya da hizmetinizin tanımını sunduğunuz nitelikler doğrultusunda yapın.

3- Madde İşaretli Liste Kullanımı

Okumayı oldukça kolaylaştıran madde işaretli liste kullanımı, sunduğunuz hizmet veya ürününüzün özellikleri hakkında daha net ve okunabilir bilgi vermenizi sağlayabilir. Mobil kullanıcıların rahatlıkla okuyabildikleri bir özellik listesine sahip iniş sayfasının daha yüksek trafik alması muhtemeldir.

Madde İşaretinin kullanımına örnek:

  • Ürün ismi
  • Ürün boyutu
  • Ürünün teknik özellikleri
  • Ürün hakkındaki diğer detaylar

4- Okunabilirlik ve Tıklanabilirlik

Bir sayfa içerisindeki öğelerin rahatlıkla okunabilir ve kolaylıkla tıklanabilir olması büyük avantajdır. Üst üste binmeyen butonlar, fontu, rengi ve boyutu doğru seçilmiş içerik, mobil kullanıcıların sayfanızda daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilir. Mobil kullanıcılar mouse kullanmaz, dokunarak bir eylem gerçekleştirirler. Sayfanızdaki linklere rahatlıkla tıklayabilmeleri için link boyutlarının yeterli büyüklükte olması gerekir. Ayrıca bu linklerin üst üste binmemesi, tıklanan sayfanın doğru yere yönlendirmesi büyük önem taşımaktadır. Mobil cihazlarda internet tarayıcılarını kullanmak, bilgisayarda kullanmaktan daha zor olabileceği için kullanıcının her eyleminin doğru şekilde gerçekleşmesi hayati önem taşımaktadır.

Okunabilirlik konusunda font, renk ve boyut en önemli faktörlerdir. Font seçimini yaparken, her kesimden okuyucunun rahatlıkla görebileceği bir font belirlemeniz sağlıklıdır. Renk seçimi, metinlerinizin okunabilirliğini zorlaştırmamalıdır. Ayrıca bir metin üzerinde link verdiğinizde, link renginin dikkat çeken renklerden seçilmiş olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca daha önce tıklanmış linkleri belirten renk seçimi de önemlidir. Örneğin Stradiji blog sayfamızda kullandığımız kırmızı türevi link rengi, yeteri kadar dikkat çekmektedir. Siyah veya gri gibi bir renk seçmiş olsaydık, yeteri kadar dikkat çekmeyecekti.

5- Basit Formlar

Kullanıcının iniş yaptığı bir sayfada, karşısına bir form çıktığında zihninde ne beliriyor, hiç merak ettiniz mi? Formun niteliğine göre iki farklı şey beliriyor diyebiliriz. Eğer form Web formatında bırakılmışsa, mobil kullanıcı için işkencenin başladığı an demektir. Veya form gereğinden fazla uzunsa, aynı şeyi söylemek mümkündür. Fakat sayfanızdaki form sadeleştirilmiş ve mobil formatına uygun hale getirilmişse, kullanıcı bundan rahatsız olmayacak, formu doldurmaya çalışacaktır.

En basitinden, aşağıdaki gibi bir örnek verebiliriz:

mobile form

Kullanıcı için sağ taraftaki formu doldurmak çok daha kolay olacaktır.

6- Hızlı Yüklenen Sayfalar

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi, sayfa yükleme hızı mobil İnternet kullanıcıları için en önemli faktör. Sitenizin hızı kullanıcı deneyimine etki eden en önemli performans kriteridir. Bazı kullanıcıların, yavaş siteleri kullanmayı tercih etmediklerini ve hatta kaliteli içeriğe sahip olsa bile bu siteleri “kötü” olarak değerlendirdiklerini söyleyebiliriz.

Özellikle GSM şebekesini kullanarak İnternete bağlanan kullanıcılar için hız en önemli faktör. Günümüzde GSM şebekesi ile yapılan mobil internet hızları artmış olsa da, hala yavaş bağlantıya sahip kullanıcılar olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda 3G mobil İnternet için yeterli bir hız olsa da, kullanılan cihaz, kullanıcının bulunduğu coğrafi konum, şebekeye bağlı diğer kullanıcıların sayısı gibi etkenler sebebiyle İnternet hızı düşük olabilir. Böyle bir durumda sitenizin de yavaş olması, kullanıcı deneyimine katkı sağlamadığı gibi sitenizin zarar görmesine sebep olabilir.

Bu konuda detaylı olarak yaptığımız birkaç incelemeye göz atabilirsiniz:

7- Tek ve Güçlü bir Eylem Çağrısı

Birden fazla eylem çağrısı (call-to-action) kullanıcılarınızın kafasını karıştırabilir, bu yüzden tek ve güçlü bir eylem çağrısında bulunmayı düşünün. Eğer birden fazla eylem çağrısına sahipseniz, en önemli ve en verimli eylem çağrınızı daha fazla ön plana çıkarmanızı, diğerlerini arka planda tutmanızı tavsiye ederiz. Sayfa türünüze göre değişebilen eylem çağrısı ve eylem çağrısı butonları için kısa ve net ifadeler kullanmanız sağlıklıdır.

* Örneğin mobil uygulamanızın tanıtımını yaptığınız sayfanızda bulunan eylem çağrısının:

“Her özelliği birbirinden muhteşem mobil uygulamamızı buradan indirebilirsiniz” yerine”Uygulamamızı indirin” şeklinde olması daha sağlıklıdır.

Ayrıca bazı ifadeler kullanıcıların şüpheyle yaklaşmasına sebep olmuş yerleşik bir anlayış ortaya çıkarmaktadır. Bunun en büyük örneği “30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanın” (farklı şekillerde de karşınıza çıkabilir).

Genelde çevrim içi yazılımlarda karşılaştığımız bu ifadeyi içeren eylem çağrısı butonuna tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada şu tabloyu görebilirsiniz:

“Kredi kartı bilgilerinizi girerek 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Kartınıza 30 gün içerisinde herhangi bir ücretlendirme yansımayacaktır. Eğer uygulamamızdan memnun kalırsanız, satın alabilirsiniz.”

Çoğu kullanıcı bu gibi bir durumda kredi kartı bilgilerini vermeyi tercih etmez ve sayfadan ayrılır. “Ücretsiz” olduğu iddia edilen bir uygulama için böyle bir yöntem kullanmak, çoğu kullanıcının uygulamayı tercih etmesini engelleyecektir.

Sonuç

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemler kesin başarıyı hemen getirmiyor olsa da, uzun vadede mobil İnternet trafiğinize büyük katkı sağlayacaktır. Daha önce buna benzer bir çalışma yaptıysanız, faydalarını gördüğünüzden eminiz. Eğer bu tür çalışmaları yeni yapıyorsanız, gelecekte faydasını göreceğinizden de eminiz. Eğer somut bir sonuç aldıysanız, yorum yaparak bize de iletmenizi rica ederiz.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner