Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemleri – 2

Google Mobil Uyumluluk güncellemesi ile birlikte mobil uyumluluk popüler bir kavram haline geldi. Ancak sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz demek, site yükleme hızından ödün vermek anlamına gelmiyor.

Mobile site yükleme hızını arttırma yöntemleri

Sitenizin hem mobil uyumlu olup hem de hızlı yüklenmesini ve iyi bir mobil kullanıcı deneyimi sunmasını sağlamak için dikkat etmeniz gereken pek çok detay var.  Bir önceki yazımızda, Mobil Uyumlu Sitenizi Hızlandırma Yöntemleri hakkında bilgiler vermiştik. Şimdi bu yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Önbellekleme Ayarlarınızı Gözden Geçirin:

leverage browser caching

Bir Web geliştiricisi, site yükleme süresinin minimum seviyede olması için elinden geleni yapmak durumundadır. Bu konuda ufak bir tüyo verebiliriz: Sitenize tek seferden daha fazla ziyaret eden kullanıcılar, kaynakları tekrar tekrar yüklemek zorunda değildir. Bir kullanıcının, siteye ilk gelişinde yüklenen dosyalar, önbellekleme ayarı sayesinde her ziyarette tekrar tekrar yüklenmek durumunda değildir. Bilgisayarlar ve mobil cihazlar, Web için değişken miktarlarda (cihazdan cihaza değişebilen) önbelleğe sahiptir. Eğer sitenizde, tarayıcıya “kaynakları şu kadar süre önbellekte tut” komutu verirseniz, tarayıcı bu bilgileri önbellekte saklayacaktır. Böylece, kullanıcı sitenize tekrar geldiğinde veriyi sitenizden transfer etmeyecek, cihazının önbelleğinden alarak daha hızlı bir görüntüleme sağlayacaktır. Bu konudaki detaylara, Google’ın Önbellekleme Rehberine göz atarak ulaşabilirsiniz.

Animasyonlu GIF’leri Seviyor Musunuz? Tarayıcılar Hiç Sevmiyor!

animated logo

Bir GIF animasyonunun kaç megabayt yer kapladığını hiç merak ettiniz mi? Teorik olarak 3 ila 100 megabayta kadar yer kaplayabilen bu dosyalar, indirilmesi ve görüntülenmesi en zor dosyalardan biri olabilir. İnternette yer alan GIF dosyaları, tamamen yüklenmedikçe görüntülenemezler. Bu da kullanıcının yüklemeyi beklemesi demektir. GIF animasyonları yerine HTML5 teknolojisini kullanmayı deneyin. Böylece animasyonunuz yüklenirken görüntülenebilecek ve kullanıcıya bekliyormuş hissi vermeyecektir. Ayrıca, daha yeni ve daha optimize bir teknoloji olan HTML5, her konuda veri transferini ve dizayn seçeneklerini kolaylaştırarak veri transferini hızlı hale getirecektir.

Gelecek: HTTP/2

http-2

Web, yavaş yavaş HTTP/2’ye doğru evrilmeye başlıyor. Söz konusu evrim çok yakın bir gelecekte tamamlanmayacak, ancak 15 yıldır kullanılan HTTP/1.1 çoktan demode kalmaya başladı. HTTP/1.1 modern cihaz ve tarayıcılarla uyumluluk problemi yaşamaya başlamadan önce, HTTP/2 kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu değişikliği bir an önce yapmak için acele etmeyin, herhangi bir zorunluluğunuz yok. Sakince ve planlı bir şekilde geçiş yapmak için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. HTTP/2, hızlı, güvenli, SEO dostu ve sağlam bir altyapıya sahip olacak. Bu teknolojiden basitçe bahsetmek gerekirse, en belirgin özelliği, kullanıcının taleplerini ve kullanıcıya iletilecek yanıtları aynı anda iki fazda iletebiliyor olması. O yüzden, HTTP/2 için kendinizi bir an önce hazırlamaya bakın.

Mobil Uyumluluk Test Araçları

Bildiğiniz gibi, bir Web sitesinin mobil versiyonunu test etmek desktop versiyona göre biraz daha zaman isteyen bir iş. İşletim sistemi, tarayıcı, cihaz boyutu ve cihaz performansına bağlı olarak mümkün olduğunca uyumlu ve optimize bir mobil Web sitesi ortaya çıkarmak için birçok teste yapmaya ihtiyacınız var. Bu yazıda listelediğimiz test araçlarını kullanarak eksiklerinizi kısa sürede tespit edebilir, sitenizi mobil uyumlu hale getirirken site yükleme hızından da ödün vermezsiniz: Mobil Uyumluluk Testi İçin Kullanabileceğiniz 8 Araç

Sonuç:

Esnek ve mobil dostu bir site yaparken, kullanabileceğiniz tüm seçenek ve teknolojileri gözden geçirmeyi unutmayın. Ayrıca istediğiniz kadar test yapabileceğiniz online araçları ve diğer yazılımları kullanmayı da unutmayın. Sitenizin Mobil Dostu olması kadar, hızlı yüklenmesi de çok önemli.

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner