faster web

Dünyada halen internete 2G veya Edge ile bağlanan mobil kullanıcılar olduğunu söylesek şaşırır mıydınız? Aslında dünya genelinde önemli miktarda kullanıcı İnternete yavaş bağlantıyla erişiyor. Yavaş bağlantılarda standart büyüklükte bir sayfanın yüklenmesi ortalama 15 saniye sürmekte. 2G veya Edge  bağlantı türleri ortalama 3 – 9 KBps hızına sahip olduğu için bu yazının yer aldığı sayfanın yüklenmesi de 10-15 saniye sürebilir.

Google, yavaş bağlantıya sahip olan kulanıcılar için “Google Web Light” projesini test etmeye başladı. 21 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşen Mobil Uyumluluk Güncellemesinden önce, Endonezya’da test edilmeye başlanan “Google Web Light ” hizmetini sizler için inceledik.

Şu an sadece Endonezya’da ve belli başlı İnternet sitelerinde karşılaştığımız Google Web Light projesi, düşük yükleme hızına sahip sitelerin içeriğini kendince optimize ederek kullanıcıya %80 oranında veri transferi tasarrufu sağlayabiliyor. Şu ana kadar test sayfaları arasında yakaladığımız Androidpolice.com adresine ait görüntüler aşağıdaki gibi:

Sayfanın orjinali:

androidpolice

Bu da Google Web Light ile açılmış versiyonu:

androidpolice weblight

Google Web Geliştiricileri Resmi Blogunda yayımlanan duyuruda, Endonezya’lı İnternet kullanıcıları için test edilen hizmet sonucunda, 4 kat daha hızlı açılan Web siteleri, % 80 daha az veri transferi ve  % 50 ziyaretçi artışı tespit edilmiş. Bu noktada amaç firmaların, Web sitesi sahiplerinin, dijital reklam verenlerin kullanıcılara daha hızlı ve kolay ulaşmasını sağlamak. Şu an için Endonezya kapsamında devam eden testlerin Brezilya ve Hindistan’da da yapılması bekleniyor.

Şu an test edilebilecek birkaç Web sitesi mevcut ve şu adresten Google Chrome Cihaz Modu kullanılarak erişilebilir:

Düşük Bant Genişlikli Kod Dönüştürücü

Biz de bu araç ile birkaç test yaptık ve ekran görüntülerini paylaşmak istedik:

Search console with Google web light

 

Googlecomtr with Google web light

 

Google Rp with Google web light

Bu testlerin yakın zamanda diğer ülkelerde de yaygınlaşarak yapılmaya başlanmasını bekliyoruz. Özellikle hala 2G gibi düşük bağlantı hızı kullanmak zorunda kalan kullanıcıların imdadına yetişmeyi amaçlayan Google Web Light projesi, kısa sürede yaygınlaştığı taktirde hem ziyaretçi oranlarını artıracak hem de kullanıcıları zaman ve veri kaybından koruyacak gibi görünüyor.

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Emre Ercan
1983 Eskişehir doğumludur.
Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 6 sene boyunca Vodafone Türkiye bünyesinde çeşitli görevlerde yer almıştır. Buradaki görevinden sonra Medya / Reklam sektörüne geçiş yapıp People Initiative bünyesinde raporlama ve planlama görevlerini üstlenmiştir. 2013 yılından bu yana Stradiji'de SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı görevini yürütmektedir. Bağımsız olarak fotoğrafçılık ve müzisyenlik de yapmaktadır.