Türkiye’de İlk 100 Web Sitesinin Mobil SEO Analizi

Türkiye’de geçtiğimiz hafta en çok organik ziyaret alan ilk 100 web sitesinin 21 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşecek olan Google Mobil Uyumluluk Güncellemesine hazır olup olmadıklarını analiz ettik.

 

türk internetinin mobil seo ile imtihanı

21 Nisan 2015 tarihinde, mobil uyumluluğun bir Google sıralama kriteri haline geleceğinden bahsetmiştik. Söz konusu kriter, yapılacak güncelleme ile birlikte sitelerin mobil uyumlu olup olmadıklarını gösterecek ve Google’a göre, daha önce gerçekleşmiş Panda, Penguen, Hummingbird gibi diğer güncellemelerden çok daha büyük bir etki yaratacak. Geçişe kısa bir süre kalmış olmasına rağmen, Türkiye İnternet Ekosisteminde henüz yeterli hazırlık yapılmadığını gözlemliyoruz. Bu konuyu biraz daha derinlemesine işleyerek web sitesi sahiplerine yardımcı olalım istedik.

SEO projelerinde sıklıkla kullandığımız Searchmetrics belli aralıklarla Türkiye ölçeğinde en çok organik trafik alan ilk 100 web sitesi raporu yayımlıyor. Test için Searchmetrics’in en güncel raporunu baz aldık. Güncelleme için Google Mobil Uyumluluk Test Aracını kullandık ve yazının ilerleyen bölümlerinde sonuçları sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle Google’un Mobil Uyumluluk Test Aracı’nın URL bazlı çalıştığını belirterek başlayalım. Yani bu test aracı ile bir domain adının tüm sayfaları için sorgulama yapamıyorsunuz, şu aşamada sadece test aracına girmiş olduğunuz URL adresi için sorgulama yapabiliyorsunuz. Dolayısıyla analizi yaparken biz de bu sitelerin ana sayfalarını baz aldık. Nadiren de olsa ana sayfanın mobil uyumlu olmadığı, ancak bazı alt sayfaların uyumlu olduğu web sitelerine rastlamak mümkün. Ancak yine de, organik trafiğin en çok ana sayfalara geldiği kabulüyle, test sonuçlarımızın büyük oranda doğru olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu aracı kullanarak Türkiye’de en çok organik trafik elde eden ilk 100 web sitesini test ettik ve şu soruların cevaplarını aradık;

1. Hangi sitelerin ana sayfaları mobil uyumlu görünmekte?
2. En sık karşılaşılan hatalar neler ve bunların oluşma sıklığı nedir?

Testte;

 • Web sitelerinin %3’ü, analiz edilemedi veya robots.txt aracılığıyla engellendi.
 • Web sitelerinin %23’ü, mobil uyumluluk testinden geçemedi.
 • Web sitelerinin %74’ü mobil uyumlu görünüyor.

Mobil uyumluluk testinde başlıca karşılaşılan sorunlar da şunlar;

 • Metin okunamayacak kadar küçük
 • Bağlantılar birbirine çok yakın
 • Mobil görüntü alanı ayarlanmamış
 • İçerik ekrandan geniş
 • Uyumsuz eklentiler kullanılıyor

Testte uyumsuz sonuç alan sitelerde bu sorunların dağılımı da şöyle:

 • Bağlantılar birbirine çok yakın:  %100
 • Metin okunamayacak kadar küçük: %13
 • Mobil görüntü alanı ayarlanmamış: %13
 • İçerik ekrandan geniş: %39
 • Uyumsuz eklentiler kullanılıyor: %4

 

Mobil uyumluluk testi yaptığınızda, sayfanız “mobil uyumlu değil” sonucunu veriyorsa, en kısa sürede bu sorunları giderip, sitenizi Google Dizinine göndermenizi tavsiye ederiz. Unutmayın, “Mobil Uyumluluk” şu an test aşamasında ve 21 Nisan 2015 tarihinde resmen devreye girecek. Çok zaman kaybetmeden, sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz, mobil arama sonuçlarından ziyaretçi kaybı yaşamamanız adına çok önemlidir.

Bunları okuyarak bu konuda adım atabilirsiniz;

– Türk İnternetinin Mobil SEO ile İmtihanı

– Mobil Kullanılabilirlik Google Sıralama Kriteri Oluyor

– Google Uyumlu Mobil Site, Kullanılabilirlik ve SEO

Google: Mobil Uyumlu Siteye Geçişte Sık Yapılan 7 Hata

Google Mobil SEO Rehberi

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar