mobil uyumlu siteye geçişte sık yapılan 7 hata

21 Nisan 2015 tarihinden itibaren mobil kullanılabilirliği mobil arama sonuçlarında önemli bir kriter olarak dikkate alacağını ilan eden Google, son olarak mobil siteye geçişte web sitesi sahiplerinin sıkça yaptığı 7 hatayı detaylandıran Mobil Site SEO‘su isimli bir referans sayfa hazırladı.

Google’a göre en sık yapılan hatalar bunlar;

1) Engellenen JavaScript, CSS ve resim dosyaları: daha detaylı bilgi
2) Oynatılamayan içerik: daha detaylı bilgi
3) Hatalı yönlendirmeler: daha detaylı bilgi
4) Yalnızca mobil cihazlar için 404’ler: daha detaylı bilgi
5) Uygulama indirmeye yönelik geçiş reklamları: daha detaylı bilgi
6) Alakasız çapraz bağlantılar: daha detaylı bilgi
7) Yavaş mobil sayfalar: daha detaylı bilgi

Ayrıca Google geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile mobil SEO ile ilgili bu algoritma değişikliğinin daha önce Panda ve Penguen güncellemelerinden çok daha yoğun bir şekilde hissedileceğini, 21 Nisan 2015 tarihindeki geçiş öncesi sitesini mobil uyumlu hale getirmeyen site sahiplerinin ciddi zarar görebileceklerini belirtti. Bu nedenle Stradiji olarak sitenizin mobil uyumluluğu ve mobil kullanılabilirliği konusunda gerekli iyileştirmeleri biran önce yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Google uyumlu mobil site hazırlama ve mobil seo rehberimize göz atarak ilk adımı atabilirsiniz:

Google Uyumlu Mobil Site Tasarımı ve SEO from Stradiji
Mert Erkal on InstagramMert Erkal on LinkedinMert Erkal on TwitterMert Erkal on Youtube
Mert Erkal
Mert Erkal 2009 yılında bugüne, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), SEO Uyumlu İçerik Optimizasyonu, App Store Optimization (ASO), Google Analytics, Dijital Reklam Optimizasyonu, Dönüşüm Optimizasyonu, Online PR Yönetimi ve Lead Generation konularında danışmanlık ve eğitim hizmetleri veren Stradiji’nin kurucusudur. Stradiji, her ölçekte firmaya dijital pazarlama stratejileri üretir, bu stratejilerin uygulanmasını sağlar ve hizmet verdiği firmaların online ve offline dünyadaki bilinirliğini ve etki alanlarını arttırır. Stradiji aynı zamanda HubSpot Solutions Partner programı üyesidir.