Türk İnternetinin Mobil SEO ile İmtihanı

21 Nisan’da, mobil uyumluluğun bir Google sıralama kriteri haline geleceğinden bahsetmiştik. Söz konusu kriter, yapılacak güncelleme ile birlikte sitelerin mobil uyumlu olup olmadıklarını gösterecek ve Google’a göre, daha önce gerçekleşmiş Panda, Penguen, Hummingbird gibi diğer güncellemelerden çok daha büyük bir etki yaratacak.

mobil uyumluluk

Geçişe kısa bir süre kalmış olmasına rağmen, Türkiye İnternet Ekosisteminde henüz yeterli hazırlık yapılmadığını gözlemliyoruz. Bu konuyu biraz daha derinlemesine işleyerek web sitesi sahiplerine yardımcı olalım istedik.

Sitemizin mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için, Google Mobil Uyumluluk Test Aracını ya da Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanabilirsiniz. Her iki araç da, eğer siteniz mobil uyumlu değilse, yapmanız gereken düzeltmeleri size göstermektedir.

Siteniz mobil uyumlu olduğunda ne oluyor? Mobil Web’de arama yapan bir kullanıcı, sitenizi aşağıdaki gibi görüyor:

stradiji mobil uyumluluk

Örnek ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, eğer bir web sitesi mobil uyumluysa, arama sonuçlarında gri renkle “Mobil Uyumlu” olarak etiketlendirilmekte. Eğer mobil arama sonuçlarında siteniz bu şekilde etiketlenmiyorsa, bir problem var demektir. Hemen Mobil Uyumluluk Test Aracı ile sitenizi test edip, problemleri gidermeye çalışın.

Sitenizi mobil hale getirdikten sonra da, Google Web Yöneticisi Araçları aracılığıyla, sitenizin güncel halini Google Dizini’ne göndermeyi unutmayın:

Google gibi getirme seçenekleri

Web Yöneticisi Araçları’nda, “Google Gibi Getir” bölümüne girdiğinizde, karşınıza yukarıdaki ekran çıkmakta. Bu ekranda, “Masaüstü” yazan yere tıklayıp, Google Gibi Getirme seçeneklerine ulaşın:

Seçeneklerden, “Mobil Akıllı Telefon”u seçin. Sonrasında, “Getir ve Oluştur” seçeneğine tıklayın.

Google gibi getir - dizine gönder

Dizine gönderme bittiğinde, “Dizine gönder” seçeneğine tıklayın, “URL ve bağlantılı sayfalar dizine gönder” seçeneğini işaretleyerek, sitenizi Google dizinine gönderin.

Ve sonraki aşamada, dizine gönderme tamamlandığında, son bir kere göz atmayı unutmayın; Google, Mobil olarak sitenizi nasıl görüyor? Tarama ve dizine göndermede sorun var mı? Bunu görmek için dizine gönderdiğiniz sayfanın en sağındaki iki ok işaretine “>>” tıklayın.

Google gibi getir - oluşturma isteği

Gördüğünüz gibi, siteniz mobil tarayıcıdan girildiğinde çok daha derli toplu ve düzgün görünebilir.

“Mobil Uyumlu” etiketinin temel iki avantajı var, biraz onlardan bahsedelim:

İlki, mobil uyumluluk bir sıralama kriteri haline geleceği için, mobil uyumlu olan web siteleri, mobil aramalarda çok daha üst sıralarda yer alabilecekler. İkincisi ise, kullanıcıların bu etiketi gördüklerinde, uyumlu olan siteyi tercih etme eğilimlerinin giderek artma ihtimali. Her iki etken, sitenizin ziyaretçi trafiğini büyük ölçüde etkileyeceğinden dolayı, çalışmalara bir an önce başlamanızı tavsiye ederiz.

Peki, bir sitenin mobil uyumlu olup olmadığını belirleyen unsurlar nelerdir? Hep beraber bilinen sorunlara bir göz atalım:

* Görünüm

Bir siteye masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızdan girdiğinizde, görünümle ilgili pek bir sorunla karşılaşmazsınız. Eğer site düzgün hazırlanmışsa, tıklayacağınız ya da okuyacağınız alanlar gayet net ve kullanışlıdır. Fakat aynı siteye akıllı telefonunuzdan girdiğinizde, okuma zorluğu ya da tıklama zorluğu yaşıyorsanız, o site mobil uyumlu değil demektir. Bu da site çözünürlüğünün, akıllı telefon boyutuna uymadığını gösterir. Sitenizin akıllı telefon tarayıcılarında rahatça görüntülenebilmesi için, görünümün herhangi bir çözünürlükte bozulmadan kullanıcıya ulaşmasını sağlamalısınız.
Bu sorun, testte “Mobil görüntü alanı ayarlanmamış” ve “İçerik, ekrandan geniş” şeklinde tanımlanabilir.

* Dokunma Öğeleri Birbirine Çok Yakın

Akıllı telefon ekranları, bilgisayar ekranları kadar büyük çözünürlüğe sahip olmadığından, bütün öğeleriniz küçük bir ekrana sığdırılıyor. Bu noktada, bilgisayar ekranı için hazırlanmış bir buton, akıllı telefon ekranında seçilemez hale gelebilir. Bir kullanıcının, tıklamak istediği bağlantı yerine yanlışlıkla başka bir bağlantıyı tıklaması, kullanıcı deneyimini düşürür ve hatta kullanıcının sitenizi bir daha ziyaret etmemesiyle sonuçlanabilir. Bu durumdan kurtulmak için, buton yerleşimini ve boyutlarını yeniden ayarlamanız gerekir. Bu sorun, testte “Bağlantılar birbirine çok yakın” şeklinde tanımlanabilir.

* Küçük Yazı Boyutu

Ekran çözünürlüğüne bağlı olarak, sitenizdeki yazıların okunabilir olması da mobil uyumluluk etkilerinden bir diğeridir. Eğer yazı boyutunuz akıllı telefonlarda okunamayacak kadar küçükse, kullanıcı deneyimi olumsuz etkilenecektir. Yazı boyutunu, okunabilir düzeye getirmenizi tavsiye ederiz. Bu sorun, testte “Metin okunamayacak kadar küçük” şeklinde tanımlanabilir.

Mobil uyumluluk testini yaptığınızda, sayfanız “mobil uyumlu değil” sonucunu veriyorsa, yukarıdakilerden birini yanlış yapmış olabilirsiniz. En kısa sürede bu sorunları giderip, sitenizi Google Dizinine göndermenizi tavsiye ederiz. Unutmayın, “Mobil Uyumluluk” şu an test aşamasında ve 21 Nisan 2015 tarihinde resmen devreye girecek. Çok zaman kaybetmeden, sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz, mobil arama sonuçlarından ziyaretçi kaybı yaşamamanız adına çok önemlidir.

Bunları okuyarak bu konuda adım atabilirsiniz;

– Mobil Kullanılabilirlik Google Sıralama Kriteri Oluyor

– Google Uyumlu Mobil Site, Kullanılabilirlik ve SEO

Google: Mobil Uyumlu Siteye Geçişte Sık Yapılan 7 Hata

Google Mobil SEO Rehberi

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir