Google’dan Mobil Aramalarda Mobil Dostu Site Etiketi

Google 18 Kasım tarihinde Google Webmaster Central Blogu’nda yayımladığı bir duyuruyla, bundan böyle mobil arama sonuçlarında mobil için optimize edilmiş siteleri “mobil dostu” (Mobile Friendly) olarak etiketleyerek listeleyeceğini ilan etti.

google mobil dostu siteler

Bu yazı ile “mobil dostu” site kavramını ve sitenizin “mobil dostu” olup olmadığını nasıl sorgulayabileceğinizi paylaşayım istedim.

Öncelikle bu Google güncellemesinin Türkiye ve dünyanın pek çok bölgesinde henüz hayata geçmediğini belirteyim. Amerika ile başladı ve önümüzdeki haftalarda tüm dünyada geçerli olması bekleniyor. Dolayısıyla sitenizin mobil uyumlu olmadığını düşünüyorsanız, mobil uyumlu hale getirmek için hala yeterince vaktiniz var. Aksi takdirde Google’da yapılan mobil aramalarda ciddi bir rekabet avantajından yoksun kalabilirsiniz.

Mobil İnternet Kullanımı Tüm Dünyada Artışta

StatCounter.com‘un yayımladığı rapora göre küresel çapta mobil internet kullanımının Ağustos 2013 – Ağustos 2014 arasında yüzde 67 oranında attığını gösteriyor. Mobil internetin büyümesine ülkeler özelinde bakıldığında ise ABD’de yüzde 73, Birleşik Krallık’ta yüzde 69 oranında büyüme var. Türkiye’de ise masaüstü internet kullanımı, yüzde 89’dan yüzde 72’ye düşmüş. Mobil internet kullanımı ise yüzde 8.79’dan yüzde 24.74’e yükselmiş. Yani mobil internet kullanımında yüzde 179 oranında bir büyüme gerçekleşmiş durumda:

StatCounter - Türkiye Mobil İnternet Kullanımı

Google’a Göre Mobil Dostu (Mobile Friendly) Site Kavramı

Takip edenler iyi bilirler, aslında Google geçtiğimiz yıl itibariyle mobil aramalara özel bir önem vermeye başlamış ve bu konuda referans sayfalar hazırlayarak bizlerle paylaşmıştı. Bugün yaşadığımız bu gelişmenin ilk sinyallerini o zamanlardan almıştık. Konuyu biraz açmak gerekirse, Google yakın bir gelecekte mobil arama sonuçlarında aşağıdakine benzer bir etiket ile “mobil dostu” ya da “mobil için optimize edilmiş” site şeklinde özel bir vurgu yapacak.

google-mobile-friendly

Bu gelişme mobil arama sonuçlarında “mobil dostu” olarak listelenen sayfalara büyük avantajlar getirebilir. Bunlardan en önemlisi muhtemelen CTR (Tıklama Oranı) avantajı olacak. Zira bir süre sonra mobil arama yapan Google kullanıcıları hangi sitelerin mobil için uyumlu ya da mobil performans açısından daha iyi olduğunu bu etiketlere bakarak keşfedecekler. Dolayısıyla bu etiketi almak önemli görünüyor.

Mobil Dostu Site Etiketi Almak İçin Ne Yapmalı? 

Google bunun için Google Mobil Dostu Site Test Aracı geliştirmiş. Yapmanız gereken bu test aracı ile web sitenizi test etmek ve Google’ın önerilerini dikkate almak. Eğer test sonuçlarında bizim sitemiz gibi Google tarafından “Mobil Dostu Site” ünvanına layık görülmüşseniz içiniz rahat olabilir.

stradiji mobil dostu site

Eğer testi geçemediyseniz; Google size farklı opsiyonlar sunuyor. İşin içinde olanlar bilirler; site yükleme hızı ve mobil optimizasyonu gibi iyileştirmeleri WordPress ve benzeri içerik yönetim sistemlerinde yapmak diğer yazılımlara nazaran çok daha kolaydır. Bizim sitemiz de WordPress tabanlı ve responsive bir WordPress teması ile zahmetsizce “Mobil Dostu Site” ünvanı aldık. Ancak WordPress harici alt yapılarda iyileştirme yapmak o kadar da kolay değil.

 

Başvurabileceğiniz Google Referans Sayfaları:

1) Google Web Yöneticisi Araçları hesabınıza yeni eklenmiş “Mobil Kullanılabilirlik” raporu

2) Google Mobil SEO Referans sayfası: https://developers.google.com/webmasters/mobile-sites/mobile-seo/

3) Akıllı Telefonlar için Optimize Edilmiş Web Siteleri Oluşturma – Google Referans sayfası: https://developers.google.com/webmasters/smartphone-sites/?hl=tr

 

 

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner