Güncel Google Algoritma Güncellemeleri

Baş döndürücü bir hızla değişen SEO dünyasından iki çarpıcı haberle huzurlarınızdayız. Bu sene bitmeden gerçekleşmesi beklenen Google Penguen algoritma güncellemesi hakkında son durumu ve Lokal SEO ile ilgili güncel gelişmeleri paylaştık.

Google güncellemelerine dair haberler

Öncelikle, Google Penguen güncellemesiyle ilgili yapılan açıklamalara göz atalım. 2 Hafta önce Google Penguen güncellemesinin yıl sonuna kadar gerçekleşeceğine dair açıklamaları paylaşmıştık, ancak görünen o ki 2016 yılına kadar Google Penguen güncellemesinde herhangi bir değişiklik olmayacak. Google yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre takvimde sıkça yer alan tatil günleri nedeniyle bu yılın sonuna kadar herhangi bir çalışma yapılmayacağı bildirildi.

Normal şartlarda bir Google güncellemesi duyurulduğunda ve hayata geçirildiğinde kısa süre içerisinde etkisini gözlemlemek mümkün olabiliyordu. En son Ekim 2014’te güncellenen Penguen 3.0 sonrasında gerçek zamanlı olarak çalışan algoritma, etkisini yavaş yavaş göstereceği için bizler için bir fırsat doğmuştu diyebiliriz. Güncellemenin uzun bir zaman dilimine yayılmış olması demek, Web sitemizde yapmamız gereken düzenlemeler için çok sıkışmadan, doğru planlama yaparak çalışabilmemiz anlamına geliyor. Sadece Penguen algoritması değil, diğer algoritmalar ve güncellemeler de aynı şekilde yavaş yavaş gerçekleşiyor ve ani değişikliklerle karşılaşmıyoruz. Bu bir açıdan iyiymiş gibi görünse de aslında uzun vadede bir dezavantaj yaratıyor.

Bu dezavantajı şöyle açıklayabiliriz; Web sitenizin trafiğinde periyodik olarak azalma mı görüyorsunuz? Trafiğiniz aniden düşmedi ancak gün geçtikçe daha da azalıyor mu? Daha önceden bu azalmanın bir güncellemeyle ilgili olup olmadığını anlamak biraz daha kolaydı çünkü algoritma güncellemesi ilan edildikten bir-iki hafta sonra trafik kaybı yaşandığı gözlemlenebiliyordu. Ancak şimdi, güncellemelerin hem ağır ağır hem de gerçek zamanlı gerçekleşmesinden dolayı trafik kayıpları zamanla yaşanıyor. Bir ay içerisinde azar azar düşen trafik, Google algoritmalarına uygun olmayan bir şey yaptığınız anlamına gelebilir.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için önleminizi şimdiden almanızı tavsiye ederiz, konuyla ilgili detay almak isterseniz sizler için hazırladığımız 2016 Google Penguen Cezalarından Korunma Yöntemlerine göz atabilirsiniz. Ayrıca trafik durumunuzu incelemek için Barracuda Panguin Tool‘a da göz atmanızı öneririz.

Google lokal seo

Lokal SEO Bir Sıralama Faktörü Mü?

Bölgesel aramalar için Lokal SEO önemli bir sıralama faktörüdür diyebiliriz. Yani işletmenizin bulunduğu bölgelerde arama yapan bir kullanıcı, işletmenizin My Business hesabının doğru yapılandırılması sayesinde, sizi kolayca bulabilir. Ancak My Business hesabı doğru yapılandırılmamışsa, kullanıcıyla etkileşim kurma şansını kaçırabilirsiniz.

Google Gruplarında bunun nasıl mümkün olacağı tartışılmış, Google My Business Takımı çalışanlarından Rahul Jain, bu konuda birkaç maddeye değinmiş:

  • İşletmenin açık şekilde tanımlanmış olması ve hizmet verdiği alana dair kategorinin doğru seçilmiş olması
  • İşletmenin internette ne düzeyde öne çıktığı ve ne kadar aktif olduğu, hem Web sitesi hem de Sosyal Medya tarafında ne kadar sık güncellendiği
  • İşletmenin hizmet kapsamının, kullanıcının arama yaptığı bölgeye ulaşıp ulaşmadığı, işletmenin coğrafi sınırı
  • Geçmişte verilen hizmetler ve sağlanan fayda bakımından kullanıcı hareketleri ve eğilimi

Lokal SEO Rehberinde bahsettiğimiz düzenlemeleri yaptıktan sonra, kullanıcılarla etkileşim içerisinde olmayı deneyebilirsiniz. Etkileşim kurmaktan kastımız, kullanıcıyı işletmeniz hakkında yorum yapmaya teşvik etmektir. Bu konuda bizzat Google’ın önerisi şöyle:

İşletmeniz hakkında yorum yapılmasını teşvik etmek için:

Müşterilerinize Google’da geri bildirim bırakmalarını hatırlatın. Müşterilerinize mobil veya masaüstü cihazlarından Google’da yorum bırakmanın hızlı ve kolay bir şey olduğunu hatırlatmanız, işletmenizin daha az sayıda yoruma sahip sitelere göre öne çıkmasına yardımcı olabilir.
Google’da etkin bir varlık gösterin ve yorumları yanıtlayın. Müşterileriniz, düşüncelerinin işletmeniz için önemli olduğunu fark ederler ve daha fazla yorum sağlarlar.
İşletme bilgilerinizin doğrulanmış olduğundan emin olun. Sadece doğrulanmış yerel Google+ sayfaları yorumlara yanıt verebilir.

Önemli Not: “Yorumlar, yalnızca doğru ve tarafsız olduklarında değerlidir.

Yani, işletmenizle bir şekilde iletişim kurmuş olan kullanıcıdan kibarca işletmeniz hakkında yorum yapmasını rica edebilirsiniz. Normalde çekinilen ve üzerinde durulmayan bu durum aslında çok büyük fayda sağlayan bir fonksiyona dönüşebilir. Nasıl ki internetten daha önce hiç sipariş vermediğimiz bir restoranı incelerken kullanıcı yorumlarına göre karar veriyorsak, müşterileriniz de işletmeniz hakkında öyle karar verebilir. İşletmenizin hizmet verirken esas aldığı memnuniyet kriterlerini bu şekilde yansıtabiliyor olmanız hem büyük fayda sağlayacak hem de Lokal SEO aramalarında ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Konuya girerken Lokal SEO’nun bir sıralama faktörü olup olmadığını sormuştuk. Google Gruplarında tartışılan bu konuyla ilgili yapılan ilk açıklama; “Geçmişte kullanıcının arama yaptığı anahtar kelimeye göre kaç kere işletmenizin My Business sayfasına tıkladığına göre işletme sayfanız ön plana çıkar” şeklindeydi. Ancak bu açıklama değiştirildi ve “Geçmişte verilen hizmetler ve sağlanan fayda bakımından kullanıcı hareketleri ve eğilimi” olarak değiştirildi.

Yani kullanıcı yaptığı arama sonrasında işletmenizin sayfasına tıkladı mı? Hangi anahtar kelimeyle arama yaptı? Sonrasında aldığı hizmetten ya da üründen memnun kaldı mı? Bu memnuniyeti belirtti mi? gibi soruların cevaplanıp cevaplanmadığına göre işletmenizin Lokal SEO sıralamalarında ne şekilde yer alacağını belirlemek mümkün. Bu açıdan bakınca en ufak bir tıklamanın, değerlendirmenin veya görüş bildirmenin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz.

Siz de işletmenizin Google My Business hesabını doğru şekilde yapılandırıp kullanıcılarınızı yorum yapmaya teşvik edebilirseniz, rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir