Google Search Console Yenileniyor

Google’ın Web sitenizin teknik performansını ölçmenizi sağlayan yönetim aracı Webmaster Tools bir süre önce Search Console olarak yenilenmişti, ancak aynı tasarımla yoluna devam etmişti.

google-new-search-console

Şimdi ise Search Console’un tasarımı baştan aşağı yenileniyor ve yeni adresine kavuşuyor. Şimdilik Beta aşamasında olan yeni Search Console tasarımı, bazı hesaplar için kısıtlı da olsa kullanılabilir durumda. Gelin yeni Search Console’da bizleri neler bekliyor görelim.

Temmuz ayında testlerine başlanan yeni Search Console henüz tüm hesaplarda kullanılabilir durumda değil. Aslında tasarım değişiklikleri Search Console’a bağlı olan bazı araçlarda yapılmaya başlanmıştı, örneğin Mobil Uyumluluk Test Aracı yeni versiyonuyla karşımıza çıkmıştı. Yeni Search Console tasarımı da benzer şekilde değişecek ve daha anlaşılır bir arayüzle Web yöneticilerinin hizmetine girecek. Biz de yeni Search Console tasarımını test etme şansını yakaladık ancak şu an kısıtlı fonksiyonların çalıştığını söyleyebiliriz.

Yeni Search Console arayüzü an itibariyle aşağıdaki şekilde görünüyor:

search-console-new-version-01
Search Console ana sayfası

Bir detay sayfasına girdiğinizde ise aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşıyorsunuz:

search-console-new-version-amp-02
Google Search Console detay sayfası

 

Yapılan bu yeni tasarım değişiklikleriyle birlikte Google Search Console’un daha kullanışlı bir hale geleceğini şimdiden söyleyebiliriz. Eski Search Console ile kıyasladığımızda sitenizdeki önemli SEO hatalarının bu yeni arayüzle birlikte daha fazla ön plana çıkarılmaya başlanacağını görüyoruz. Eski arayüzde hataları bulmak biraz daha uzun süre alıyordu. Bizim gibi onlarca siteyi aynı anda takip edenler için yeni arayüz bu anlamda sadelik ve önemli olan hataların kısa sürede keşfedilmesi anlamına gelecek. Bu anlamda biz bu değişikliği çok olumlu karşıladık.

Google’ın bu yeni Search Console ile birlikte sitenizde var olan, XML Sitemap ile Google’a bildirdiğiniz URL’ler içinden Google’da indekslenmeyenleri de bildireceğine dair görüşler var. Umarız bu da gerçekleşir ve indekslenmeyen URL’leri tespit etmek için 3.parti yazılımlara ihtiyaç duymak durumunda kalmayız.

Hesaplarınızın herhangi birinde aşağıdaki gibi “Yeni Search Console’u deneyin” ibaresini görürseniz, test aşamasına katılma şansı yakalamışsınız demektir.

search-console-old-version-try-newBu bağlantıyı tıkladığınızda da kısıtlı da olsa yeni Search Console’u deneyebilir ve geliştirme ekibine geri bildirim yollayabilirsiniz.

Yeni Search Console’u kullanabilmek için mevcut Search Console hesaplarınıza tek tek göz atmanızı tavsiye ederiz. Eğer yeni versiyonu kullanma linkini görebilirseniz, o hesabı yeni Search Console’da görüntüleyebilirsiniz. Ancak hiçbir hesabınız test için uygun durumda değilse, yeni versiyonun tüm kullanıcılara açılmasını beklemeniz yeterlidir.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar