google tools

Google Search Console’da yer alan bir bug (yazılımsal hata) sebebiyle site haritalarında endekslenmemiş görünen sayfaların sayısında artış ya da endekslenen sayfa sayısında düşüş yaşanması söz konusu. Bu durum Google Analisti Garry Illyes tarafından da doğrulandı.

Özellikle 14 Temmuz tarihinde endekslenen sayfa sayısının hızla düşmesinin gözlenmesi sebebiyle, birçok Web Yöneticisi durumu Google’a raporladı. Şu an problem üzerinde çalışıldığını bildiren Google uzmanları, kısa sürede her şeyin normale döneceğini ifade ediyor. Eğer siz de sitenizin Google Search Console hesabında buna benzer bir düşüşle karşılaştıysanız, telaşlanmayın. Problem küçük bir hatadan kaynaklanıyor ve kısa sürede düzelecek.

google site haritaları

Gözlemlediğimiz kadarıyla özellikle İngilizce sayfalarda böyle bir düşüş yaşanmakta. Yani panik olmadan sorunun çözülmesini bekleyebilirsiniz. Ayrıca belirtmek isteriz ki, bu sorun sıralamanızda ya da endekslenen sayfalarınızda herhangi bir probleme yol açmayacak, o açıdan içiniz rahat olsun.

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Emre Ercan
1983 Eskişehir doğumludur.
Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 6 sene boyunca Vodafone Türkiye bünyesinde çeşitli görevlerde yer almıştır. Buradaki görevinden sonra Medya / Reklam sektörüne geçiş yapıp People Initiative bünyesinde raporlama ve planlama görevlerini üstlenmiştir. 2013 yılından bu yana Stradiji'de SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı görevini yürütmektedir. Bağımsız olarak fotoğrafçılık ve müzisyenlik de yapmaktadır.