Google Panda 4.2 İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Temmuz 2015 ortalarında güncelleneceği duyurulan Panda Algoritmasının 4.2 versiyonu devreye alındı. Güncellemeyle beraber Web sitesi sahiplerinin kafasını kurcalayan pek çok soru olduğunun farkındayız.

panda 4.2 algoritma güncellemesi

Google yetkilileriyle yapılan röportaj ve söyleşilere göz atarak Panda 4.2 güncellemesinin detaylarını inceledik.

Daha önce yaptığımız analizlerde, güncelleme hakkında gelen detayların biraz farklı olduğunu gözlemlemiştik. Panda 4.2 diğer algoritma güncellemelerine kıyasla daha ağır adımlarla ilerleyecek gibi görünüyor ve hissettirdiği korku da daha fazla.

Aynı zamanda bu algoritmanın, Google’ın Web siteleri için uyguladığı 200’den fazla algoritmadan biri olduğunu söylemek gerekiyor. Yani sitenizde bir trafik kaybı yaşandıysa bunun sebebi sadece Panda 4.2 güncellemesi olmayabilir. Sitenizin ve sayfalarınızın ayrı ayrı analiz edilerek hataların tespit edilmesi ve her ögenin SEO uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir.

Şimdi algoritmayla ilgili sorulan sorulara ve verilen cevaplara geçelim. Soruların ve cevapların bir kısmı Search Engine Land‘den, bir kısmı da  Google Webmaster Trends Analisti John Mueller ile yapılan Hangouts görüşmesinden alınmıştır.

Soru: Bu güncelleme neden ağır adımlarla ilerliyor?

Cevap: Google bu konuda teknik sebeplerden dolayı güncellemenin yavaş yavaş uygulandığını ifade etmekte. Bu durumun insanların kafasını karıştırmasını istemiyorlar ve sadece kendi sistemlerinde yaşanan yavaşlıktan dolayı böyle olduğu vurgulanmakta. Ek olarak tarama ve dizine ekleme işlemlerinin bu yavaşlıktan etkilenmeyeceği, sadece yüksek kalite ve düşük kalite içeriklerin ayırt edilmesinin zaman alabileceği belirtilmekte.

Soru: Yani bazı sayfalar sıralamada gerilere düşebilir ancak diğerleri olduğu gibi kalabilir?

Cevap: Evet. Düşük kaliteli sayfalar hemen değil zamanla sıralamada gerileyecekler. Farklı zamanlarda farklı sayfalarda düşüş yaşandığı görülebilir. Bu da güncellemenin ağır ağır ilerlemesinden kaynaklanıyor.

Soru: Ama Panda güncellemesinin site genelini kapsadığını düşünüyordum?

Cevap: Güncelleme site genelinde olacak ancak tüm sayfaları etkilemeyebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşük kaliteli sayfalar zamanla sıralama kaybedebilir, yüksek kaliteli sayfalarda herhangi negatif bir etki görülmeyebilir. Fakat etkinin boyutu ne kadar büyükse, sitenin geneli de o kadar etkilenir.

Aynı zamanda sitenizi değerlendiren 200’ün üzerinde algoritma var, herhangi biri yüzünden de sıralama kaybı yaşanabilir. Örneğin, bir sayfa Panda güncellemesi yüzünden sıralama kaybetmeye başladı ancak aynı etki farklı sayfalarda gerçekleşmedi. Olumsuz sonuç veren sayfanın dikkatle incelenmesi ve sayfa düzeyinde değerlendirilmesi, içerik kalitesinin ve SEO elementlerinin diğer sayfalarla aynı düzeye getirilmesi gerekmekte.

Soru: Panda güncellemesinden olumsuz etkilendiğimi ve nasıl kurtulacağımı nasıl bilebilirim?

Cevap: Eğer Panda 4.2 güncellemesinden etkilendiyseniz, muhtemelen güncellemenin tamamlanması için birkaç ay beklemeniz gerekecek. Görünüşe göre güncellemenin tamamlanması ve yeni güncelleme versiyonunun yayınlanması 2016 yılı içerisinde mümkün olacak.

Daha önce de söylendiği gibi, Panda güncellemesi çekirdek algoritmaya devamlılık getirecek şekilde entegre edilmekte. Entegrasyonun gerçek zamanlı olmayışının, değişiklikleri takip eden ve içeriğini güncelleyen Web sayfalarını ortaya çıkarmayı amaçladığını düşünmekteyiz. Eğer bu değişime ayak uydur(a)mayıp sıralama kaybı yaşadıysanız, sonraki güncellemeyi beklemeniz gerekebilir.

Soru: Web Sitemi iyileştirmek için neler yapabilirim?

Cevap: Google 2011 yılında bu algoritmayla ve içerik kalitesiyle ilgili yaptığı açıklamada, algoritmanın odaklandığı noktaları özetlemekteydi. Ayrıca yüksek kalitede bir Web sitesini tanımlayacak sorulara da yer vermekteydi. Bu soruları aşağıda görebilirsiniz:

 • Sitede yer alan bilgileri ne kadar güvenilir buluyorsunuz?
 • Konuyu ele alan kişinin yaklaşımı uzmanca mı yoksa fanatikçe mi?
 • Site içerisinde farklı anahtar kelime varyasyonlarıyla benzer konulardan bahseden, yinelenen veya gereksiz makaleler var mı?
 • Bu siteye kredi kartı bilgilerinizi verirken kendinizi rahat hissediyor musunuz?
 • İçerikte yazım, üslup ya da olgusal hatalar var mıdır?
 • Sitenin hitap ettiği kitlenin yönlendirdiği konular mı çoğunlukta?
 • Site arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için spesifik bir konuya mı ağırlık vermiş?
 • Site içeriğinde yer alan bilgiler, orjinal raporlamaya, özgün araştırmaya, orjinal analizi mi içeriyor?
 • Sayfa, arama sonuçlarında rekabet ettiği diğer sayfalara kıyasla ne kadar fark yaratacak içeriğe sahip?
 • İçeriğin kalitesi ölçülebilir düzeyde mi?
 • İçerik konunun karşıt noktalarını tarafsızca ifade edebiliyor mu?
 • İçerikle ve konuyla ilgili tanınmış bir otoriteden bahsedilebiliyor mu?
 • İçerik aynı konuları ele alan diğer yazarların içeriklerinden mi derlenmiş? Eğer öyleyse o yazarlara referans verilmiş mi?
 • İçerik aceleyle ve dikkat edilmeden hızlıca mı üretilmiş? Bu anlaşılabiliyor mu?
 • Sağlık gibi önemli bir konuda yaptığınız sorguda gördüğünüz ve tıkladığınız bu sitede yer alan bilgiyi güvenilir buluyor musunuz?
 • Sağlıkla ilgili sorgunuzda tıkladığınız sitede yer alan kişinin Tıp konusundaki otoritesi biliniyor mu?
 • İçerik konuyu tam ya da kapsamlı olarak açıklayabiliyor mu?
 • İçerik açık şekilde derinlemesine analiz ve ilginç bilgiler içeriyor mu?
 • Sayfa sık kullanılanlara eklemek, paylaşmak, arkadaşlarınıza tavsiye etmek isteyebileceğiniz bir sayfa mı?
 • Sayfada yüksek düzeyde dikkat dağıtan reklamlar veya farklı şeyler var mı?
 • İçeriği daha önce basılı bir dergide, ansiklopedide ya da kitapta görmüş müydünüz?
 • İçerik gereğinden fazla kısa, önemsiz, ciddiyetsiz ve faydalı olabilecek kısımlardan yoksun mu görünüyor?
 • İçerikte yer alan detaylara gösterilen hassasiyet ve dikkat ne kadar büyük?
 • Kullanıcılar bu sayfayı arama sorgularında gördüklerinde şikayette bulunmaktalar mı?

Yukarıda sıraladığımız maddeler, 2011 yılında ayrıca hizmete giren Personal Blocklist Chrome extension (Kişisel Engelleme Listesi – Google Chrome Eklentisi) aracılığıyla raporlanan Web sayfalarına ilişkin sorulan soruları da kapsamaktadır.

personel blocklist

Diğer taraftan, bu konuda verilebilecek birçok cevap var. Öncelikle sitenizin hangi konularda eksik olduğunu tespit etmeniz gerekiyor. Ardından bir içerik üretim stratejisi belirlemeniz şart. Hem teknik anlamda hem de içerik yönetimi açısından kullanıcının ve arama motorunun ne tür beklentileri olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bu konuda aşağıdaki rehberlerimize göz atarak fikir alabilirsiniz:

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar