Tek Sayfa Siteler SEO Açısından Ne Kadar Uygun?

Teknolojinin günlük hayatta gerçekleştirdiğimiz işleri kolaylaştırmak için sadeleşmesi ve kullanıcı deneyimi alanında yapılan iyileştirmelerle istenilen bilgiye anında ulaşılması artık alışılagelmiş bir durum.

Bu değişimin bir parçası olan internet siteleri ise mobil kullanılabilirliği arttırmak ve daha hızlı bilgi sağlamak amacıyla tek sayfa tasarımlı olarak tercih edilmeye başlandı. Peki bu tek sayfalık siteler SEO açısından bir dezavantaj oluşturuyor mu? Yoksa avantajları mı var? Gelin hep birlikte tek sayfalık sitelerin avantajlarına ve dezavantajlarına göz atalım.

Tek sayfalık web sitelerinin SEO açısından ne gibi artıları ve eksileri olduğunu bir kaç maddede sizlere sunmak istiyoruz. Tek sayfa sitelerin ne olduğundan tam emin değilseniz, yazıyı okumadan önce aşağıda yer alan örnek sitelere göz gezdirebilirsiniz.

Adrenalin Kaldığı Yerden! Toyota GT86
Profleet Filo Yönetim Çözümleri

Mobil Deneyim ve Performans Avantajı

İnternette yaptığımız aramaların yarısından çoğunu akıllı telefonlarımızdan yaptığımız aşikar. Durum böyle olunca, sitenize giren ziyaretçilerin hızlı bir şekilde deneyimi elde etmeleri kullanıcı deneyimi açısından çok önemlidir. Tek sayfalık web siteleri genellikle daha hızlı ve kolay mobil deneyim sağlar ve ziyaretçileri kolayca içeriğe ulaştırır.

Tek sayfalık tasarıma sahip siteler çoklu sayfaya sahip sitelere göre daha hızlı açıldığı için, site yükleme hızı ve buna bağlı olarak ziyaretçilerin hemen çıkma oranlarına büyük etkisi olacaktır.

Belli Bir Kitleye Hitap Etmekte Kolaylık

Eğer sadece belirli bir kitleye hitap edecek, sadece bir ürünü tanıtacak bir web sitesine sahipseniz, tek sayfalık tasarımlar size göre. Kullanıcının sayfalar arasında dolaşmasına mani olarak, bütün içeriği, sizin istediğiniz şekilde görmesini sağlar ve site içi deneyimi en üst düzeyde tutmuş olursunuz. Tek sayfalık web sitelerinin analitik verilerine göz atarken, kim hangi sayfadan nereye geçmiş, hangi sayfayı okumayı unutuyorlar gibi sorularla boğuşmak zorunda kalmazsınız.

SEO açısından baktığımızda; ürün tanıtımı sebebiyle oluşturduğunuz bu websitesinde tek bir anahtar kelimeye odaklanıyorsanız; elinizde varolan bütün içeriği tek bir sayfa üzerinden anahtar kelimeye yönlendirerek sayfa içerik dengesini korumuş olursunuz.

Siteye Verilen Linkler ve Sayfa Değeri

SEO stratejileri arasında diğer websitelerinden link almak önemlidir. Normal şartlarda sitenize gelen bağlantıların site içinde doğru sayfalara verilmiş olması ve bu sayfa içerisinden de gerekli bütün iç linklemelerin yapılmış olması gerekmektedir. Tek sayfa websitelerinde bütün linkler ana sayfaya geldiğinden ve başka bir link verilecek iç sayfa olmadığından sitenin bütün trafiği tek sayfada toplanıyor ve iç linkleme yapma şansı kalmıyor.

Geniş Kelime Gruplarına Hedefleme Yapılamaz

Arama motorları aracılığıyla yeni müşteriler kazanmak ve çeşitli arama teriminde ilk sıralarda çıkmak istiyorsanız tek sayfalık websiteleri size göre olmayabilir. Anahtar kelime sıralamalarının en önemli değişkeni, benzer anahtar kelimeler için ayrı sayfa yaratmaktır ve arama motorlarında görünülürlüğü en üst düzeye çıkartmaktır.

Yeterli İçeriğe Sahip Misiniz?

Tek sayfalık websitelerinin bir diğer dezavantajı ise çok sayfalı sitelere göre daha az içeriğe sahip olmasıdır. Sayfa uzunluğunu arttırmamak için daha özet içerik sunulmaktadır. Ancak bu özet içerik yeterli mi?

Tasarımınız ne kadar sıra dışı ve güzel olsa da; ziyaretçiler detaylı bir bilgi almak için siteye geliyorsa, sonuç hüsran olacaktır. Yüksek hemen çıkma oranı, sayfanızın sıralamalarda gerilemesine ve organik trafik düşüşüne neden olur.

İçerikleri Güncel Tutabilmenin Önemi

Google ve diğer arama motorları, internet sitelerinde kontrol ettiği önemli değişkenlerden biri de içeriklerin güncel olup olmamasıdır. Geçtiğimiz aylarda dediğimiz gibi Eski Yazılarınızla Organik Trafik Artışı Sağlayın! Tek sayfalık web sitelerinde içerik özet bir şekilde verildiğinden dolayı içeriği güncelleme şansı oluşmayabilir. Bunun da sonucu olarak arama motorları tarafından eski ve güncel olmayan bir websitesi olarak tanımlanabilirsiniz.

Kullanılamayan SEO Teknikleri

Sitenizin tek sayfadan oluşması, bazı SEO tekniklerini uygumalanamaz hale getireceğini unutmamalısınız. Normalde kullanılan ancak tek sayfada yapamayacağınız bazı durumlar şu şekilde:

  • Sitenizde yazdığını bir yazı ayda on binlerce organik trafik elde ediyorsa, bu sayfanın yarattığı etki, verdiğiniz iç linklerin de güçlenmesini sağlayacaktır.
  • Yeni bir anahtar kelime için strateji planı yapıp o plana uygun hedef sayfa oluşturabilir, anahtar kelimenin sıralamasında yükselebilirsiniz.

Son söz olarak;

Eğer sadece bir ürünü, bir kaç aylığına tanıtmak için bir websitesi oluşturmak istiyorsanız ve organik trafik sizin KPI’larınız arasında değilse, SEO konusunu dert etmeyebilirsiniz. Ancak çeşitli anahtar kelime gruplarında organik trafik elde etmek gibi bir gayeniz ve müşteri edinimi gibi bir sonuç istiyorsanız mutlaka çoklu sayfa modelinde bir site ile ziyaretçilerinizi ve tabii ki arama motorlarını karşılamalısınız. 🙂

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner