mobil seo performans analizi

Bir web sitesi için SEO analizi yaparken, mobil SEO performansından bahsetmeden geçersek, eksik bir analiz yapmış oluruz. O yüzden, sitemizin mobil SEO performansını da ölçebilmeliyiz. Gelin bunu basit şekilde nasıl yapabileceğinize göz atalım.

Öncelikle şunu söylemeliyiz, Türkiye’deki web sitelerinin neredeyse tamamı, mobil versiyonları için özel bir geliştirme yapılmadan hizmet veriyor. Yani mobil SEO optimizasyonu yapılmadan erişime açık durumda oluyorlar. Bunun sebebi, mobil SEO analizinin tam olarak yapılmıyor olmasıdır diyebiliriz. Şöyle bir baktığınızda, web ile mobil arama sorguları arasında bir fark olmadığını düşünebilirsiniz, ancak durum hiç de düşündüğünüz gibi değil. Bunu görebilmek ve Mobil SEO analizimizi başlatmak için, gelin birlikte Google Web Yöneticisi Araçları’na bir göz atalım:

arama sorguları web

Yukarıdaki istatistikler, web üzerinden gelen arama sorgularını gösteriyor.

arama sorguları mobil

Yukarıdaki istatistikler ise, mobil arama sorgularını göstermekte. Gördüğünüz gibi, arada ciddi fark mevcut. Demek ki, mobil internet kullanıcılarıyla web internet kullanıcıları, farklı yönlerde eğilim gösterebiliyorlar.

İlk olarak, mobil internet kullanıcılarının eğilimlerini tespit etmek için, buradaki verileri indirip karşılaştırabilirsiniz. Örneğin, bu listede en yüksek gösterim performansı göstermiş olan 15 arama teriminin, tıklama oranı ortalamasını inceleyebilirsiniz. Biz indirdiğimiz veride bu incelemeyi yaptığımızda, Web kullanıcılarının %7, mobil kullanıcılarının da %4 oranında tıkladıklarını gözlemledik. Yani, web kullanıcıları, karşılaştıkları sonuçtan daha memnun kalmış gibi görünüyorlardı. Eğer daha önce bu web sitesinin mobil versiyonuyla kötü bir tecrübe yaşamış olan bir mobil kullanıcı varsa, arama sonuçlarında listelense bile o sayfaya tıklamayacaktır. Bu da mobil tıklamaların daha düşük olmasında ciddi bir etken diyebiliriz:

mobil - web tıklama ortalaması

Yukarıdaki tabloda, bahsettiğimiz tıklama oranlarını görebilirsiniz. Mobil arama sorgularında, ikinci sıradaki rakamlar dikkatinizi çekti mi? 3.944 arama sorgusu yapılmış, ancak sadece 1 defa sonuca tıklanmış. Aynı arama sorgusunun Web’deki sorgu sayısı 2.834,  tıklama sayısı da “4”. İstatistikler basitçe şunu söylüyor; “bu sayfanızda bir problem var, arama sonuçlarında sıklıkla yer alıyor olmasına rağmen, kimse tıklamıyor!”.

Bu yüzden, sayfalarınızın mobil performansını ölçüp, acil olarak düzenleme yapmanız şarttır. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, gösterim alan ancak tıklanmayan birçok sayfanız olabilir. Tıklanmama sebebi ise, birden fazla olabilir; İlgi çekici bir sayfa başlığı atılmamış olması, sayfa açıklamasının ilgi çekici olmaması, içeriğin belli bir dönemde ulaşılamaz durumda olması, içeriğin arama sorgusunun karşılığını vermemesi, rakiplerin daha doyurucu ve iyi içerik sunması vb. Birçok sebep yüzünden, sayfalarınızın mobil SEO performansı bu denli düşük olabilir.

21 Nisan 2015 tarihinde Google tarafından resmi olarak bir sıralama kriteri ilan edilecek olan Mobil Uyumluluk, sitenizin mobil kullanıcılar için optimize edilmesi için başlıbaşına bir sebep. Sadece bu sebepten değil, kullanıcıların sitenizde aradıklarını bulabilmesi, sitenizin sadık kullanıcıları olması ve organik trafiğin artması için de sitenizin mobil uyumluluğunu maksimum düzeye çıkarmanız gerekir.

Ayrıca Mobil Uyumluluk konusunda yazdığımız yazıda, Google Analytics’ten de yararlanabileceğinizden bahsetmiştik. Bu yazıda ek olarak ele aldığımız bir başka kavram da, sadece içeriğin etkisi değil, sitenin tasarımı ve tablet ve mobil cihazlarla uyumluluğunun etkisiydi. Sitenizin mobil olarak başarılı olabilmesi için, aşağıdakilerin hepsini karşıladığından emin olun:

1- Kullanıcı ve Cihaz Dostu Tasarım:
Sitenizin mobil tasarımı, hem kullanıcı dostu, hem de her türlü akıllı telefon ve tablet dostu olmalıdır. Artık önceliğiniz sadece masaüstü ya da dizüstü kullanıcıları olmamalı. Mobil kullanımın hızla arttığı günümüzde, mobil kullanıcıların ihtiyaçlarını da karşılayabiliyor olmalısınız.

2- Her Alanda Yeterli İçerik:
Web kullanıcılarına sunduğunuz tüm hizmetleri, mobil kullanıcılara da verebiliyor olmalısınız. İçeriğinizi kısmamalı, ama fazla da uzun tutmamalısınız; hedefiniz, mobil kullanıcının istediğini hızlı bir şekilde bulabilmesi olmalıdır.

3- Hızlı ve Akışkan Bir Yapı:
Sitenizin hızı, kullanıcıların her platformdaki davranışlarını etkileyecektir. Siteniz hem masaüstünde, hem de mobilde yeterince hızlı değilse, yoğun düzeyde trafik kaybı yaşayabilirsiniz. Bu sebeple, hem tasarım hem de sunucu seçiminizi, sitenizin maksimum hızda olmasını sağlayacak şekilde yapmalısınız.

4- İletişim, Paylaşım, Görünüm Değiştirme Seçenekleri:
Mobil kullanıcılar sizinle iletişim kurmakta sıkıntı yaşamamalıdır,  e-posta  ya da telefonla size ulaşabilmelidirler. Ayrıca sayfanızla ilgili bir içeriği sosyal medyada paylaşmakta sıkıntı yaşamamaları için, rahat erişilebilecek bir noktada sosyal medya paylaşım butonlarının yer alması sağlıklıdır. Ve son olarak, sayfanızın “web görünümü”ne dönüşü sağlayacak bir buton eklemeyi unutmayın! Bu aynı zamanda sitenizin “web” versiyonunun, mobil cihazlardaki performansının nasıl olduğunu görmenizi de sağlayacaktır.

Uzun zamandır mobil kullanıcıların beklentileriyle ilgili birçok yazı yazdık ve yayınladık. Eğer tavsiyelerimizi dikkate alıp uyguladıysanız, 21 Nisan’dan sonra içiniz rahat olacaktır. SEO kavramı gitgide genişliyor ve kullandığımız her cihazda geçerli olmaya başlıyor. Sadece SEO’nun teknik kısımları değil, kullanıcı deneyimi, tasarım, özgün içerik gibi konular da sitenizin web’de görünür olmasını sağlayan etkenler haline geldi. O halde diyebiliriz ki, SEO’nun bütün gerekliliklerini yerine getirip, sitenizi sürekli geliştirdiğiniz sürece içiniz rahat olsun.

Ayrıca bakınız: Mobil Uyumlu Siteye geçişte sıklıla yapılan 7 hata

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Emre Ercan
1983 Eskişehir doğumludur.
Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 6 sene boyunca Vodafone Türkiye bünyesinde çeşitli görevlerde yer almıştır. Buradaki görevinden sonra Medya / Reklam sektörüne geçiş yapıp People Initiative bünyesinde raporlama ve planlama görevlerini üstlenmiştir. 2013 yılından bu yana Stradiji'de SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı görevini yürütmektedir. Bağımsız olarak fotoğrafçılık ve müzisyenlik de yapmaktadır.