icerikbulutu.com’dan SEO Uyumlu İçerik Talebi Rehberi

SEO bir ülke olsaydı, bu ülkenin para birimi orijinal ve kaliteli içerik olurdu. Markalar içerik üretmenin öneminin farkındalar ve bu uğurda ciddi yatırım yapıyorlar. Fakat bazı özel durumlarda içerik üretmek için profesyonel destek almak gerekebilir.

içerik bulutu seo uyumlu içerik rehberi

İçerik Bulutu, pek çok farklı alanda uzman yazarları ile markalara ve ajanslara kaliteli içerik üretimini başarıyla gerçekleştiriyor. Bu blog yazımızda İçerik Bulutu servisini kullanan markalara Google Trends, SEMrush ve SEOmonitor araçlarını kullanarak nasıl daha iyi bir içerik talebi oluşturabileceklerini ekran görüntüleriyle ve uygulamalı anlattık.

İçerik Bulutu, pek çok konuda uzman yazarlar topluluğuna sahip bir platform ve markaların kalite içerik talebini karşılama noktasında son derece başarılı bir performans sergiliyor. İçerik Bulutu kullanıcısı bir SEO ajansı olarak, İçerik Bulutu uzmanlarını hazırlanacak yazı konusunda daha iyi bilgilendirerek verimini arttırmak isteyen markalara pratik, uygulanabilir ve dönüşüm odaklı bir içerik talep etme yöntemi oluşturduk. Gelin hep birlikte bir örnek üzerinden ilerleyelim.

Google Trends ile Yazı Konusunun Belirlenmesi

Varsayalım ki sağlık üzerine bir blog yönetiyorsunuz ve sağlık ile ilgili bu aralar popüler bir konuda içerik üretmek gibi hedefiniz var. Google Trends bu tür popüler konuları tespit etme aşamasında size yardımcı olabilir:

google-trends-saglik-kategorisi

Son 90 günlük dönemde “kirazın faydaları” aramasında %2.850 artış yaşanmış ve bir sağlık blogu için harika bir konu gibi görünüyor. Ayrıca “kirazın faydaları” arama sorgusunda başka bir sayfa zengin cevaplar kategorisinde en üstte yer alıyor:

google-trend-arama-zengin-cevaplar

Pro İpucu: Hedefiniz bu snippet içinde yer almak ve ekstradan trafik çekmekse, doyurucu bir yazı yazmak için bazı yardımcı öğelere ihtiyacınız olabilir. “Zero position” olarak da adlandırılan bu konuma uygun içerik üretmenin formüllerini öğrenmek istiyorsanız “Featured Snippets Nedir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

SEOmonitor Topic Explorer ile Konu ile ilgili Arama Sorgularının Tespiti

Son birkaç yılda Google sonuçlarında öne çıkan içerikleri incelediğimizde, sadece tek bir anahtar kelime öbeğine odaklanmadıklarını, aynı zamanda yardımcı anahtar kelimeleri de içerdiklerini görüyoruz. Bu itibarla sadece tek bir anahtar kelime öbeğine odaklanmak çok fazla trafik elde etmenizi sağlamayabilir, bu açıdan yardımcı konulara da değinmenizde fayda var. İşte bu noktada ücretsiz olarak kullanabileceğiniz SEOmonitor Topic Explorer ile “kirazın faydaları” arama terimi ve yardımcı olabilecek diğer anahtar kelimeler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz:

seomonitor-topic-explorer-ornek

SEOmonitor aracını daha yakından tanımak isteyenler Yeni Başlayanlar için SEOmonitor Rehberimize göz atabilirler.

Pro İpucu: YoY (Yıldan Yıla Karşılaştırma) bölümünde “kirazın faydaları” arama kelimesinin aranma hacminin bir önceki yıla göre %22 artışta olduğunu görebiliyoruz. YoY bölümündeki bu artış doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Siz bir anahtar kelimenin popüler olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak Topic Explorer’daki yıldan yıla artış oranını muhakkak dikkate almanızı tavsiye ederiz. Araç sayesinde aynı konu ile ilgili ve arama hacmi yıldan yıla artmış farklı arama sorguları tespit edebilirsiniz.

SEMrush Keyword Magic Tool ile Anahtar Kelime Listesinin Zenginleştirilmesi

Semrush kullanıcıları ise Keyword Magic Tool aracıyla “kirazın faydaları” araması ve kullanmayı düşündükleri diğer anahtar kelimeler ile ilgili önemli verileri tespit edebilir. Daha önce hiç Semrrush kullanmamış olanlar Yeni Başlayanlar için Semrush rehberimize göz atabilirler.

semrush-keyword-magic-tool-ornek

 

Semrush Topic Research İle Daha Önce Konu ile İlgili Yazılmış Yazıların Tespiti

Semrush’ın yeni çıkarttığı Topic Research aracı ile yazı konunuz ile ilgili daha önce yayımlanmış yazıları ve bunlarla bağlantılı arama sorgularını görmeniz ve bunları da işin içine katarak yazınızı daha da zenginleştirmeniz mümkün. Özellikle aracın konu ile ilgili yazıları mind map (zihin haritası) formatında sunuyor olması, konuyu görselleştirmenizi ve farklı başlıkları rahatlıkla seçmenize olanak sağlıyor.

icerik-bulutu-icerik-talebi-proje-detaylari

Pro İpucu:  Belirttiğimiz tüm araçları kullanırken önemli olan alt konu başlıklarını belirlemek ve yazının ana hatlarını o başlıklara göre derlemek olmalıdır. Böylece yazıda kullanılacak olan alt başlıklar, iç ve dış linkler, bağlantı metinleri ve giriş – gelişme – sonuç yapısı ortaya çıkmış oluyor.

İçerik Bulutu Uzmanlarından Talep Edeceğimiz Yazının Ana Hatları

Google’da yapacağımız basit bir “kirazın faydaları” araması sonucunda en altta görünen ilgili aramaları da işin içine katarak Icerikbulutu.com üzerinden içerik talebi oluşturmadan önce sizin için aşağıdaki gibi bir liste hazırladık:

Kirazın Faydaları Nelerdir – Ana Başlık

Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir – Alt Başlık (Yardımcı Arama Sorgusu)

Kuru Kirazın Faydaları  Nelerdir – Alt Başlık (Yardımcı Arama Sorgusu)

Hamilelikte Kirazın Faydası Var Mı? – Alt Başlık (Yardımcı Arama Sorgusu)

Kirazın Zararı Var Mı? – Alt Başlık (Yardımcı Arama Sorgusu)

İçerik Bulutu İçerik Talebi Oluşturma Aşaması

İçerik Bulutu uzmanlarından talep edeceğiniz içeriğin ana hatları belli olduğuna göre; sonraki aşamada bunları İçerik Bulutu yayıncı arayüzüne en doğru şekilde girmemiz gerekiyor. Aşağıda bu konuda size yardımcı olacağını düşündüğümüz bir rehber hazırladık. Öncelikle yayıncı hesabınızın sağ üst köşesindeki “İçerik Talebi Oluştur” butonuna tıklayıp 5 adımlık süreci başlatmanız gerekiyor.

icerik-bulutu-icerik-talebi

Oluşturacağınız talebin oluşturacağı iş yüküne göre fiyatının değişeceğini göreceksiniz, böylece bütçenizle orantılı bir içerik talebi oluşturabilirsiniz. Biz aşağıdaki örnekte minimum 1000 kelimelik bir içerik talebi oluşturmayı denedik. İçerik uzunluğunun seçtiğiniz konuya ve anahtar kelimeye göre değişeceğini lütfen unutmayın. Her içeriğe en az 1000 veya en az 250 kelime gibi bir sınır koymak mantıklı değil çünkü bazı konular birkaç paragraf ile dahi anlatılabilecekken zoraki bir şekilde 1000 kelimeyle anlatmaya çalışmak kullanıcıları sıkmaktan başka bir işe yaramaz.

Pro İpucu: Bu noktada Semrush Content Template özelliğini kullanarak önerilen uzunluk hakkında fikir sahibi olunabilir. Content Template ile giriş yaptıktan sonra önerilerin bir çıktısını alabilir ve saklayabilirsiniz, döküman olarak aldığınız dosyayı Google Docs aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Bu yöntemle daha derli toplu bir öneri listesi elde edebileceğinizi söylemek mümkün.

semrush-content-template-onerilen-icerik-uzunlugu

Örnek olarak seçtiğimiz “kirazın faydaları” konusu için önerilen yazı uzunluğu 941 kelime olarak karşımıza çıkıyor. Bu durumda 1000 kelimelik bir içerik talebi oluşturmak çok faydalı olabilir.

icerik-bulutu-icerik-talebi-proje-detaylari

Bir sonraki adımda içeriği uzman içerik üreticilerinin mi yoksa seçtiğiniz alanda tecrübe sahibi, alanında başarılarını kanıtlamış bir GURU tarafından mı yazılacağını seçmek sizin elinizde. Yaptığınız seçime göre talep bütçesinin değişeceğini de belirtmek isteriz:

icerik-bulutu-icerik-talebi-yazar-turu-secimi

Sonraki adımda yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelime çalışmalarının sonuçlarını içerik talebinize ekleyerek içeriğiniz için daha iyi ipuçları ve ek bilgiler sağlamanız, daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Eksik bilgi ve detay verilerek oluşturulan taleplerin hiçbiri sağlıklı bir içerik üretimi sağlamaz.

icerik-bulutu-talep-detaylari

Bir sonraki adımda talep ettiğiniz içeriğin kapsamlı tanımını yapmanızı tavsiye ederiz. İçeriğin nasıl anlatılması gerekir? Teknik detaylar nedir? Özellikle hangi kitleye hitap etmeyi hedefliyorsunuz? Bu gibi soruların cevabını talep açıklaması bölümünde iletmenizi tavsiye ederiz:

icerik-bulutu-brief-ve-aciklama

Ve son olarak içerik talebinizde kullanılacak olan hedefleme detaylarına geçebilir ve talebinizi tamamlayabilirsiniz. Bu bölümde hitap dilini ve anlatım şeklini seçebilir, varsa eklemek istediğiniz dosyaları da gönderebilirsiniz.

icerik-bulutu-hitap-sekli-ve-dosya-gonder

Sonuç – Garbage In, Garbage Out

Bilgisayar mühendislerinin aşina olduğu bir deyim vardır; “garbage in, garbage out” ya da Türkçesiyle “çöp içeri, çöp dışarı”. İçerik Bulutu’nun alanında uzman profesyonel yazar ekibini hazırlanacak içerik konusunda ne kadar detaylı şekilde bilgilendirirseniz, hazırlayacakları içerik de o denli başarılı olacaktır. Bunun için öncelikle gerekli hazırlığı ve araştırmayı yapmış olmalısınız.

Özetlemek gerekirse icerikbulutu.com servislerinden daha iyi verim almanızı sağlayacak şekilde bir içerik talebinin oluşturulması için gerekli detaylar şunlardır:

  • İçerik üretilmesini istediğiniz konuyu net bir şekilde belirlemek
  • Hedeflenen anahtar kelimeleri net bir şekilde tespit etmek
  • Konunun ana hatlarını ve alt başlıklarını belirlemek

İçerik yayımlandıktan sonra Google’da hızlıca indekslenmesini sağlamak için Search Console hesabı üzerinden Google Gibi Getir yapmayı unutmayın. Ayrıca Semrush ya da SEOmonitor üzerinden yayınlanan içeriğin ana ve yardımcı kelimelerinin sıralama durumlarını takip edebilirsiniz. Önerdiğimiz bu yöntem ile hem İçerik Bulutu’ndan aldığınız verimi artırabilir, hem de yayınlanacak içeriklerin hedef kitlenizi ve Google’ı tatmin etmesini sağlayabilirsiniz. Başarılar dileriz!

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir