HTTPS’e Geçerken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Google’ın HTTPS Protokolünü bir Sıralama Faktörü olarak ilan etmesinden bu yana Web sitelerinin HTTPs’ye geçişi iki katına çıktı ve veri güvenliği açısından büyük adımlar atılmış oldu.

google-https-bir-siralama-faktoru

 

İncelemeler Https geçişlerinin bir yılda %2,9’dan %9,6’ya kadar arttığını gösteriyor. Peki bu geçişle ilgili özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Bir milyona yakın Web sitesinde yapılan incelemede yukarıdaki oranda artış gözlemlenirken, en popüler 10 bin Web sitesindeki artış da %6,3’ten %12.8’e çıkarak iki kat artış gösteriyor. Kullanıcı verisinin güvenliğini sağlamak açısından büyük bir adım olan SSL sertifikasının uygulanmasındaki en büyük unsur, Google tarafından yapılan açıklamalar olarak değerlendirilebilir. Google, HTTPs protokolünü kullanan Web sitelerinin arama sonuç sıralamalarında bir adım önde olduğunu açıkladığından beri Web siteleri birer birer SSL sertifikası almaya başlıyor. Henüz SSL sertifikanızı almadıysanız çok geç kalmış sayılmazsınız, eğer SSL sertifikanızı aldınız ancak uygulama konusunda aklınızda soru işaretleri varsa, şu yazımızı mutlaka inceleyin: “HTTP’den HTTPS’ye Geçiş İçin SEO Checklist

HTTPs geçişiyle ilgili bahsedebileceğimiz bir diğer önemli nokta da link trafiğinin önemi. RankBrain Algoritma güncellemesi sonrası içerik konusunda birçok yeni güncelleme geldi ve içerik her zamanki gibi çok önemli bir faktör olarak değerlendirmeye devam etti. Ancak RankBrain ve diğer algoritmaların ağırlık verdiği bir başka elementten daha söz etmezsek olmaz; linkler. Web sitenize verilmiş olan her link, tek tek takip ediliyor ve sitenizin ne kadar kaliteli olduğu konusunda Google’a fikir vermeye devam ediyor. Https geçişi sonrası link değerinin korunmasına dair yapmanız gereken en bir çalışma daha var, Http bazlı sayfa URL’lerinin Https olarak açılmasını sağlamak. Böylece başka Web sitelerinden verilen linklerin çalışmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

https-bir-siralama-faktoru

RankBrain algoritması geçtiğimiz seneki sorguların sadece %15’inde etkinken, günümüzde her sorgu için kullanılmaya başlandı. Google algoritmanın daha hızlı öğrenmesi için açığı kapattı ve en yaygın şekilde İngilizce dilindeki sorgularda kendini göstermeye devam ediyor. Türkçe’nin dil olarak daha farklı ve karmaşık olmasından dolayı öğrenme süreci yavaş ilerliyor gibi görünse de kullanıcı sayısının çokluğu sayesinde Google Türkçe hakkında daha fazla veri alabilir durumda. Bu sebeple süreci çok da gevşetmeden, emin adımlarla ilerleyerek SEO projenizi hızlandırmanızı tavsiye ederiz.

Trafik Artışını Hızlandırmak ve Geliştirmek Sizin Elinizde

SEO süreci biraz da sağlıklı olmak amacıyla uyulması gereken egzersiz programına benziyor. Sağlıklı olmayı amaçlayan bir insanın sadece sağ kolunu çalıştırması nasıl biraz abes kaçıyorsa, sadece belli bir alana odaklanan SEO projeleri de benzer nitelik taşıyor. Bu açıdan baktığımızda yukarıda bahsettiğimiz Https konusu vücudumuzun bir bölgesi gibi, tek başına çalıştırılmaması gerekmekte. Web sitenizin genel olarak başarıya ulaşması için her türlü trafik kaynağını iyi değerlendirmeniz, sadece belli bir noktaya yoğunlaşmamanız gerekiyor. Spor yapanların spordan çok protein desteğine bel bağlaması gibi Web siteleri de dışarıdan destek alarak sadece dijital reklama yatırım yapıyor ve bu şekilde bir yere gelebileceklerini düşünüyorlar. Fakat gerçekler değişmiyor, reklam projeniz birkaç ay sonra eskisi kadar dönüşüm sağlamayacak, kısıtlı bir kapsamda kalacak ve bütçenize yük oluşturmaktan başka bir işe yaramayacak. Burada size “destek almayın” demek istemiyoruz, desteği doğru noktada ve tutarlı şekilde alırsanız işe yarar demek istiyoruz.

  • HTTPs geçişini yaptıktan sonra tüm URL’lerinizin ve backlinklerinizin doğru çalıştığından emin olmalısınız.
  • Google Search Console, Bing Webmaster Tools veya Yandex Metrica gibi araçlarda sitenizin Https versiyonunun çalışır durumda olduğunu teyit etmelisiniz.
  • Tüm http > https yönlendirmelerinin 301 kalıcı yönlendirme ile yapıldığından emin olmalısınız.
  • Canonical Tag eklediğiniz tüm URL’lerin https versiyonunu işaret ettiğinden emin olmalısınız.
  • Robots.txt ve Sitemap.xml gibi kaynak dosyalarınızdaki URL’lerin https versiyonunu içermesini sağlamalısınız.
  • Web sitenizdeki içeriğin RankBrain algoritmasının getirdiği yeniliklere hazır hale getirmelisiniz.
  • Her kullanıcının güvenli bağlantıyı tarayıcısında görebildiğinden ve sertifikanın geçerli olduğundan emin olmalısınız.
  • RankBrain algoritmasıyla ilgili nasıl bir hazırlık yapabilirsiniz? Buyrun: “Makine Öğrenmesi SEO’yu Nasıl Değiştiriyor?
  • Google’ın Https indekslemesiyle ilgili duyurusuna göz atmak için buyrun: Indexing HTTPS pages by default

https-baglanti-sorunu

SSL sertifikanız geçerli olsa bile bazı kullanıcılar, yukarıdaki ekran görüntüsüne benzer bir ekranla karşılaşabiliyor. Bazı güvenlik programları (anti-virüs, anti-malware gibi) anlık Web taraması yaparak girilen sitelerin sertifikalarını da tarar ve bazı sertifika gruplarının güvenilir olmadığı uyarısı alınabilir. Bu noktada SSL sertifikası aldığınız firmanın güvenirliğinden emin olmanız şarttır. Aksi taktirde kullanıcı güvenilir bir Web sitesine girmediğini düşünerek ziyaretini sonlandırabilir.

Ayrıca güvenli bağlantı kullanıcıların bilgilerinin üçüncü kişi veya kurumlar tarafından erişilebilir olmasını engelleyerek rahatsız edici durumların meydana gelmesini önler. Kullanıcılarınızın Web sitenizdeyken kendilerini güvende hissetmesini istiyorsanız Https protokolüne geçiş yapmayı ciddi ciddi düşünmenizi tavsiye ederiz. Böylece sadece kullanıcılarınıza güven vermekle kalmazsınız, arama sonuçlarında bir adım önde olma fırsatını da yakalarsınız.

Birçok Backlink Analiz yazılım ekibi tarafından yapılan araştırmalar, backlink’lerin halen oldukça önemli bir sıralama faktörü olduğunu gösteriyor. Doğal olarak Https geçişiyle birlikte üzerine titizlikle düşülmesi gereken konulardan biri de, backlinkler oluyor. Geçişe kadar elde ettiğiniz linklerin değerini kaybetmemesi için, süreç tamamlanmadan hazırlıklı olmanızda büyük fayda var. Çünkü kaybedeceğiniz her bir link, ciddi düzeyde trafik kaybını da beraberinde getirecektir. Özellikle de yüksek otoriteli Web sitelerinden link almışsanız, kısa sürede trafiğinizin yarısını kaybettiğiniz üzülerek görebilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, aldığınız linkleri olabildiğince hızlı ve dikkatlice incelemeli, Https geçişinden sonra da bu linklerin sağlıklı şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

Yapılan çalışmalarla ilgili yaklaşık istatistikler şöyle:

link-sayisi-ve-siralama-iliskisi

Yukarıda gördüğümüz gibi, link alınan site sayısı arttıkça arama sonuçlarında ilk 3’e girme ihtimali artıyor. Ancak alınan linklerin, kaliteli sitelerden alınmış olması büyük bir etken:

domain-otoritesi-ve-siralama-iliskisi.

Sayfalarınıza link veren Web sitelerinin yüksek domain otoritesine sahip olması da arama sonuçlarında ilk 3’e girme ihtimalini artırdığı için, kaliteli linklerin bir kenarda unutulması çok büyük bir hata olacaktır. Yani Https geçişiyle ilgili ikinci önem düzeyine sahip olan konu, link konusu. Ek olarak söz konusu linkleri sadece “backlink” olarak değerlendirmeyip, iç linkleme yapınızı da dikkatlice gözden geçirmeniz, site için gezinmenin eskisi gibi akıcı olduğundan emin olmanız büyük fayda sağlayacaktır.

Daha güvenli bir site, daha rahat ve özgür kullanıcılar demektir. Kullanıcılarınızın güvenliğini ve rahatlığını bir miktar daha artırmak istiyorsanız, vakit kaybetmeden Web sitenizde SSL kullanmaya başlamanızı tavsiye ederiz. SSL sertifikanızı aldınız ve uyguladınız ancak aklınızda soru işaretleri mi var? Bize danışmaktan çekinmeyin. Eğer içiniz rahatsa, yine de sitenizin ve sertifikalarınızın güvenilirlik düzeyini test etmeyi unutmayın.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar