mobil arama sonuçlarında yükselme yöntemleri

Google mobil cihazlarda yapılan aramalarda görsellerin “ön izleme” modunda görüntülenmesi için test çalışmaları yapmaya devam ediyor. Yapılan testlerde, site içerisinde yer alan görselin, arama sonuçlarında görüntülenmesi söz konusu.

Şu an için küçük resimlerin tam performansta çalıştığını söyleyemeyiz, ancak zamanla daha kullanışlı hale geleceğini söylemek mümkün. Test konusunda birkaç örnek görüntüye yer verelim; aşağıdaki ekran görüntüsü Aralık 2014 döneminden:

google mobile thubmnail images

Aşağıdaki ekran görüntüsü de geçtiğimiz haftalardan:

images in google mobile

 

Mobil Uyumluluk Güncellemesinin bir parçası olduğunu düşündüğümüz test çalışmalarına dair ilk izlere, Aralık 2014 tarihinde rastlanmıştı. Bugüne kadar öncelikli olarak mobil uyumluluk algoritmasının detayları üzerinde testler yapan Google, uyumluluk haricinde gelen yeniliklere, bahsini ettiğimiz, arama sonuçlarında küçük görselle ön izlemeye imkan veren güncellemenin detaylarını test ediyor.

Google mobil ve bilgisayar kullanıcıları için sonuçların olabildiğince hızlı yüklenmesi için çalışmalara devam ediyor. Testlerin tamamlanması sonrasında yaptığımız aramayla ilgili görselleri, arama sonuçlarında sıralanan sitelerin içerisinden çekerek bize gösterecek olan Google, yaptığımız aramadan daha fazla bilgi almamızı da sağlayacak.

Arama sonuçlarında küçük görseller göstermek belki arama sayfalarının yüklenmesini yavaşlatacak ancak bu test kullanıcı deneyimini ölçmek açısından büyük fikir verecek. Kullanıcıların görselde gördüklerine göre seçim yapıp yapmayacağı ilk ve en öncelikli belirleyici etken olacak. Google’ın, sonuçlarda gösterilecek görseli sitedeki hangi etkene bağlı olarak seçeceği henüz belli değil; belki en uygun görsel seçilecek, belki de Web yöneticisinin görseli seçmesi sağlanacak. Her iki şekilde de, sayfanıza yüklediğiniz görsellerin önemi daha da artacak gibi görünüyor.

Emre Ercan on LinkedinEmre Ercan on Twitter
Emre Ercan
Expert at Stradiji
Emre Ercan
1983 Eskişehir doğumludur.
Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra 6 sene boyunca Vodafone Türkiye bünyesinde çeşitli görevlerde yer almıştır. Buradaki görevinden sonra Medya / Reklam sektörüne geçiş yapıp People Initiative bünyesinde raporlama ve planlama görevlerini üstlenmiştir. 2013 yılından bu yana Stradiji'de SEO ve Dijital Pazarlama uzmanlığı görevini yürütmektedir. Bağımsız olarak fotoğrafçılık ve müzisyenlik de yapmaktadır.