Google Mobil Sıralama Kriterleri

Mobil İnternet kullanımının hızla artmasıyla ortaya çıkan “mobil uyumluluk” kavramı kullanıcı deneyimini bambaşka bir boyuta taşıdı. Mobil İnternette kullanıcı deneyimi ve mobil sıralama kriterlerini inceleyerek özellikle mobil sonuçlarda üst sıralarda yer almak için dikkat etmeniz gerekenleri paylaştık.

google mobil uyumluluk güncellemesi

Google, kendine has sıralama kriterlerine sahip ve daha önce Masaüstü Sıralama faktörlerini anlamak için “Searchmetrics 2015 Google Sıralama Kriterleri” ve “Moz 2015 Google Sıralama Kriterleri Analizi” başlıklı yazılarımızı yayımlamıştık. Şimdi benzer bir incelemeyi Mobil İnternet kullanıcıları için yapalım.

Google Mobil Uyumluluk Güncellemesini (Mobilegeddon) hayata geçirdiğinde akıllarda büyük soru işaretleri vardı. 21 Nisan 2015 tarihinde gerçekleşen güncellemenin etkilerini ölçmek için çeşitli incelemeler yapmıştık ancak gördük ki, güncelleme uzun vadede ve yavaş yavaş etki eden bir yapıya sahip. Üzerinden 5 ay gibi bir süre geçtikten sonra yapılan incelemelerde, mobil uyumlu olan Web sitelerinin arama sorgularındaki sıralamaları az da olsa olumlu etkilenmiş durumda.

Güncelleme öncesi sıralamaya girmiş sayfalar arasında yapılan testlerde, sayfaların %68’inin mobil uyumlu olduğu görülürken, güncelleme sonrası bu rakamın %71’e ulaştığı görülmekte. Ayrıca mobil uyumlu olan sayfaların sahip olduğu sıralama, mobil uyumlu olmayan sayfalara göre %0.20 oranında artmış. İlk bakışta bu oran çok küçükmüş gibi görünebilir fakat İnternette çok sayıda Web sayfası olduğunu düşünürsek gayet büyük bir oran olduğunu söyleyebiliriz.

Meraklısına not: Ölçülebilen sayısıyla 2014 yılında 900 bin civarında olan Web site sayısının 2015 yılında 1 milyon 400 bin civarına ulaştığını söylemek mümkün (Kaynak: Netcraft). Her Web sitesinin yüzlerce alt sayfası olduğunu düşünürsek, yukarıda verdiğimiz oranla birlikte çok fazla sayfanın gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz.

Google mobil uyumlu istatistik

Mobil Sıralama Faktörleri

Web sitelerinin zamanla evrilerek mobil uyumlu olmasından önce sıralama faktörleri sadece masaüstü sonuçlarını etkiliyordu. Mobil İnternet kullanımının artmasıyla işler değişti ve artık bir Web sitesinin her platformda yüksek kullanıcı deneyimi yaşatması gerekiyor. Mobil İnternet için de en başta kullanıcı deneyimi geliyor. Genel olarak baktığımızda hem tasarım hem hız hem de kullanıcı dostu bir Web sitesi, yüksek kullanıcı deneyimi yaşatabiliyor. Bu kavramı arama motorlarıyla birleştirdiğimizde durum biraz daha karmaşık bir hal almakta.

Kullanıcı Deneyimi ve Teknoloji

Google, arama motorunu kullanan kullanıcılar için en doğru sonuçları bulmak için hızlı, güncel ve kaliteli içeriğe sahip Web sitelerine öncelik veriyor. Mobil İnternette de durum böyle. Hatta şunu söylersek yanlış olmaz: Mobil İnternette her şeye çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Masaüstü kullanıcılarının teknolojik şartlarını ele alırsak, mobil İnternet kullanıcılarından daha avantajlı ve rahat olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak mobil cihazlar, aşağıda kısaca değineceğimiz sebeplerden dolayı İnternet erişimi esnasında çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler. Her Akıllı telefonun aynı çözünürlüğe, aynı işlemci hızına, aynı internet bağlantı hızına sahip olamaması sebebiyle mobil Web sitesinde yapılacak optimizasyonun her mobil cihaz için en orta noktada buluşması gerekmektedir.

Erişim Hızı:

 • Masaüstü kullanıcıları İnternet erişimini genellikle geniş bantta yüksek hızlarla gerçekleştirmekte
 • Mobil kullanıcıların büyük bır kısmı limitli hızlarla İnternete erişebilmekte

Ekran Çözünürlüğü:

 • Masaüstü kullanıcıları daha büyük çözünürlükte ve rahat bir ekran kullanmakta
 • Mobil kullanıcılar küçük ve düşük çözünürlüklü ekranlarla İnterneti kullanmaya ‘çalışmakta’

Donanım Teknolojileri:

 • Masaüstü kullanıcıları daha hızlı ve gelişmiş bir donanım teknolojisi kullanmakta, bilgisayarların sahip olduğu yüksek hızlı donanımlar, İnternet erişimini sağlayan diğer teknolojileri doğrudan etkilemekte:
  • Yüksek hızlı ve çok çekirdekli işlemci (CPU) Geçici Bellek (Ram) Depolama aygıtları (Harddisk- SSD veya yüksek devirli SATA) Gelişmiş Ekran Kartları (PCI Express vb.)  ve büyük monitörler gibi donanımların yüksek hızda olması, tarayıcının daha hızlı çalışmasını, verinin daha hızlı transfer edilmesini de düzgün görüntülenebilmesini sağlamakta. Ayrıca tarayıcının çalışma limitlerini çok fazla kısıtlamadığı için aynı anda birçok işlemin bir arada yapılabilmesine olanak tanımakta.
  • Donanım teknolojilerinin en büyük artısı, yükseltmeye olanak vermesidir (upgrade).
 • Mobil kullanıcılar yüksek hızlı donanımlarla donatılmış cihazlar kullanabiliyor olsa da, teknolojileri sınırlı. Akıllı telefonların sahip olduğu donanım teknolojisi, marka ve modele göre farklılık gösterdiği için, bir Web sitesinin en düşük konfigürasyona göre optimize edilmesi şarttır.
  • Mobil İnternet kullanıcıları için Akıllı Telefonların donanım yükseltme seçenekleri sıfıra yakın olduğu için, kullanıcı daha gelişmiş bir cihaz satın alarak donanım gücünü artırabilir.

Tarayıcı Teknolojileri:

 • Masaüstü kullanıcılar, donanım teknolojilerine bağlı olarak istedikleri tarayıcıyı ve tarayıcı eklentisini rahatça kullanabilmektedirler. Bir tarayıcının görüntüleme ve depolama amacıyla kullandığı donanımların hızlı ve gelişmiş teknolojilere sahip olması, Web sitesi içeriğini doğrudan etkilemektedir.
 • Mobil kullanıcılar, tarayıcı ve eklenti seçimi konusunda çok fazla özgür değildir. Donanım teknolojilerinin ve özellikle ekran çözünürlüğünün getirdiği kısıtlamalar nedeniyle mobil tarayıcılar, masaüstü tarayıcılar kadar yüksek performans göstermeyebilir.

Yukarıda temel olarak ele alabileceğimiz teknolojik farklılıklar sebebiyle mobil İnternet kullanıcılarının İnternet erişimi esnasında karşılaşabilecekleri her olumsuz durum, kullanıcı deneyimine olumsuz yansımaktadır. Mobil cihazlar için hazırlanan Web sitelerinin en düşük performanstaki cihazlarla da hızlı şekilde çalışmasını sağlayacak şekilde optimize edilmesi çok faydalıdır.

Kullanıcı deneyimini etkileyen faktörler, donanımsal olduğu kadar yazılımsal da olabilir. Sadece akıllı telefonların teknik özelliklerinden değil, Web sitesinde kullanılan kodların tarayıcı tarafından sağlıklı şekilde derlenememesi sebebiyle karşılaşılan görünüm ve fonksiyon problemleri kullanıcının Web sitesini istediği gibi kullanamamasına yol açmaktadır.

Yükleme, Görüntüleme ve Sonuç Alma Hızı

Yükleme ve görüntüleme hızı, yukarıda bahsettiğimiz donanımsal ve yazılımsal bileşenlerin doğru kullanılmasıyla iyileştirilebilir. Kullanıcı deneyiminin gereksinimlerinden biri olan yükleme hızı, mobil sitenizdeki dönüşüm hızını da artırmaktadır.

Örneğin, mobil cihazlarda düzgün görüntülenemeyen iletişim veya satın alma formunu iyileştirerek düzelten mobil sitelerde, %100 ila %300’e varan dönüşüm artışı olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıda Google Analytics ile ölçümünü yaptığımız küçük bir örneğe göz atalım:

Spesifik bir sektörde hizmet veren bir Web sitesinin, Haziran – Eylül 2015 dönemindeki trafik dağılımı aşağıdaki gibi gerçekleşmiş; gördüğünüz gibi mobil erişim masaüstü erişimden çok daha yüksek:

masaüstü ve mobil erişim

Haziran – Temmuz dönemi içerisinde, mobil cihazlarda düzgün görüntülenemeyen bir talep formuna sahip olan örneğimizde, dönem içerisinde talep formunun tamamlanma sayısı: 21

Ağustos – Eylül dönemi içerisinde, aynı formun Ağustos ayında mobil uyumlu hale getirilmesiyle hedefin tamamlanma sayısı: 132

mobil erişim teklif al formu

Gördüğünüz gibi, mobil talep formunda yapılan iyileştirme, kullanıcı taleplerini büyük oranda artırıyor ve dönüşümün beklenen düzeylere ulaşmasını sağlıyor. İletişim, satın alma ya da talep formu, kullanıcının rahatlıkla tamamlayacağı şekilde hazırlandığında elde ettiğiniz dönüşüm büyük oranda artmaktadır. Verdiğimiz örnekteki trafik ve dönüşüm rakamları çok yüksek olmasa da, yüksek ziyaretçisi olan bir Web sitesinin dönüşümlerinin bu oranda artıyor olması, çok büyük bir kazanım anlamına gelmektedir.

Aynı zamanda sitenizin yükleme hızı, kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen bir başka etkendir. Sitenizde kullandığınız sunucu ve teknoloji, yükeleme hızını doğrudan etkilemektedir. Hizmet aldığınız sunucunun yeterli hız sağlayamaması veya sitenizde kullanmayı seçtiğiniz tasarım teknolojileri, Web sitenizin mobil cihazlardaki yükleme süresini olumsuz etkileyebilir. Çoğu kullanıcı 9-10 saniye içerisinde açılmayan bir Web sitesini beklemeyi tercih etmez.

İç ve Dış Bağlantılar

Kullanıcı deneyiminin bir başka önemli parçası, iç ve dış bağlantı fonksiyonlarının doğru kullanılmasıdır. Bağlantı oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar;

 • Bağlantıların makul sayfalara yapılması
 • Oluşturulan bağlantıların ne çok az ne de çok fazla olması
 • Bağlantı oluşturulurken anlamlı “Bağlantı Metni” (Anchor Text) kullanılması
 • Bağlantının verildiği yazının kolay görünür renk, font ve font büyüklüğünde seçilmesi
 • Bağlantının verildiği görselin iyi bir çözünürlüğe ve düşük boyuta sahip olması, “alt text” özelliğine sahip olması

Bağlantılar sadece bir metin üzerinden belirli bir sayfaya doğru oluşturulmayabilir. Bir görsel ile ya da bir reklam ile de bağlantı verebilirsiniz. Görsel ile verilen bağlantılarda yüksek çözünürlüklü ve hızlı açılacak boyutlara göre optimize edilmiş görseller kullanmanız önemlidir, ayrıca görselin “alt text” özelliğine mantıklı ifadeler eklemeniz sağlıklı olacaktır.

Reklamlarla verilen bağlantıların mümkün olduğunca sayfanın küçük bir bölümünü kaplaması, içeriğin üzerini kapatmaması, çok sık kullanılmaması ve kullanıcının yanlışlıkla tıklayabileceği bir alanda yer almaması, kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Yoğun sayıda, içeriğin üzerini kapatan, yanlışlıkla tıklanabilecek şekilde konumlandırılan reklamlar doğrudan dezavantaj yaratmaktadır. Aynı şekilde yazılı metin üzerinden verilen bağlantıların da yanlışlıkla tıklanmayacak şekilde hazırlanması, bunun yanında sayfanızda belirgin ve görünür tasarım seçenekleri doğrultusunda yer alması çok faydalı olacaktır.

Genel Olarak Değerlendirirsek

Mobil uyumluluk, teknolojinin getirdiği yeniliklerle donatılmış bir Web sitesinin varlığını tek başına kabul etmemektedir. Kullanıcı deneyimi kendi içinde birçok alt kriterle birlikte bir Web sitesinin kullanılabilirliğini belirleyebilmektedir. Mobil İnternet kullanıcılarını memnun etmek ve ziyaretleri dönüşüme çevirmek için yapacağınız iyileştirmeleri kapsamlı olarak değerlendirmeniz şarttır. Yukarıda ayrı ayrı ele aldığımız her bir unsur, Web sitenizin mobil kullanıcılar için optimize hale getirilmesi açısından bir başlangıç noktası olarak ele alınabilir.

Her yazımızda temel unsurlardan bahsetmekteyiz ve belki de dikkatinizi çekmiştir, belirli bir sektörle ya da belirli bir alanla ilgili örnekler vermiyoruz. Bunun sebebi, her sektörün ihtiyacının farklı olmasıdır. Ayrıca bir Web sayfasında yer alan her unsurun SEO açısından farklı değerlendirilmesi en sonunda sıklıkla bahsettiğimiz bir takım kriterler dahilinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu açıdan yazılarımız gereğinden fazla uzun ve gereksiz görünebilir, ancak belirtmek isteriz ki bahsettiğimiz konular ihtiyaçları farklı olan birçok sektör için geçerlidir. Her şeye rağmen, bizleri takip ettiğiniz için sonsuz teşekkürler. Değerli yorumlarınızla sitemiz çok daha zengin hale geliyor. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle…:)

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar