Google Mobil SEO Güncellemesi – Sıkça Sorulan Sorular

Google’ın 21 Nisan 2015’te hayata geçireceği Mobil Uyumluluk Güncellemesiyle ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Yeni bilgiler geldikçe, aklımızda yeni soru işaretleri oluşması da mümkün. Soruları, cevapları ve gelen yeni bilgileri derleyelim ve Türk İnternet girişimcilerine yardımcı olalım istedik.

mobil seo - sıkça sorulan sorular

1.Google Mobil Uyumluluk Algoritması Neleri Değiştirecek?

Google, uygulama dünyasında, Google Play’de, mobil arama motorunda vb. platformlarda birçok yeniliğe gitti. Sonunda, mobil Web ile ilgili bu değişilikliğin yapılmasına karar verdi. Güncelleme, mobil İnternet kullanımının hızla artmasıyla beraber, hem kullanıcı deneyimini maksimum düzeye çıkarmak, hem de mobil aracılığıyla yapılan aramalarda daha iyi sonuçlar getirmek için gerçekleşiyor.

Ayrıca, söylentiler arasında yeni bir mobil arama motoru botunun kullanılmaya başlanacağı da var. Büyük ihtimalle, “Android User-Agent” ismiyle yer alacak olan bu arama botu, tek bir tanıtım sayfasına sahip olan Mobil Uygulamaları daha iyi taramak için kullanılacak. Daha önce Google’da Mobil Uygulamaların indekslenmesi konulu yazımızda bu yenilikten bahsetmiştik.

Bu güncelleme sonrası kullanılması planlanan bir başka önemli özellik de, yavaş açılan siteler için “yavaş” (slow) ibaresini göstermek. Arama sonuçlarında, sayfa başlığının sol tarafında kırmızı renkle yer alan bu etiket, yavaş ve kalitesiz Web sitelerinin sıralamada aşağılara inmesine sebep olabilir.

google mobile slow label

 

Bu güncelleme muhtemelen 21 Nisan 2015’te hayata geçmeyecek, ancak ilerleyen zamanlarda karşılaşırsanız, sakın şaşırmayın. Bu yüzden, sitenizi şimdiden hızlandırmaya bakın. Sözünü ettiğimiz güncelleme, web sitelerinin mobil performanslarını büyük etkide etkileyecek ve trafikte değişim yaratacak.

2.Web Sitem Mobil Uyumlu Değilse, Masaüstündeki Sıralamam Da Bundan Etkilenecek Mi?

Google’dan Zineb Ait Bahajji’nin söylediğine göre bu sorunun cevabı şu an için, hayır. Mobil Uyumluluk güncellemesi, Mobil siteler ve Masaüstü siteler için ayrım yapabilecek şekilde gelmekte.

3. Mobil Web’deki Sıralama Ne Kadar Etkilenecek?

Yine Zineb Ait Bahajji tarafından yanıtlanan bu sorunun cevabı şöyle;

Bu güncelleme Panda ve Penguen güncellemelerinden daha fazla etki yaratacak. Ancak şu an için sıralamalarda ne gibi bir değişiklik olacağını öngöremiyoruz. Belki sadece Android Cihaz kullanıcılarında, belki de sadece iOS kullanıcılarında ya da her ikisinde de eşit düzeyde farklılıklar gözlemlenebilir. Kuvvetle muhtemel Android cihazlardaki sıralamalarda biraz daha fazla değişkenlik gözlemlenebilir.

Ayrıca, mobil e-posta aracılığıyla elde edilen trafikte de, geçtiğimiz 3 yıla göre %180 oranında artış var. Kulllanıcıların büyük çoğunluğu, arama motoru olarak Google kullandıkları gibi, e-posta hizmeti olarak da Gmail kullanmaktalar ve e-posta ile gelen trafiğin artışı bu şekilde değerlendirilebilir.

4. Mobil Alt-Alan Adlarına Yönlendirilmiş Web Siteleri Nasıl Değerlendirilecek? (örn: m.facebook gibi)

Bu ilginç bir soru; çünkü güncellemeyle beraber şu an yapılan testlerde söz konusu siteler “m.” ifadesini gösterecek şekilde sıralanıyor. Bu siteler büyük oranda mobil dostu olarak gösterilseler de, güncelleme sonrası içerik açısından nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacakları henüz belli değil.

5. Sitemin Google’a Göre “Mobil Dostu” Olması İçin Neye İhtiyaç Duyacağımı Nasıl Öğrenebilirim?

İlk olarak Google’ın “Mobil Uyumluluk Test Aracı“nı kullanabilirsiniz. Siteniz testten geçemiyorsa, bu durumun sebeplerini sıralayan faktörleri inceleyerek sitenizi geliştirebilirsiniz.

Bir başka yol ise; mobil telefonunuzun tarayıcısında “site:sitenizinadresi.com” (örn:site:stradiji.com) şeklinde arama yapabilirsiniz. Çıkan sonuçlar arasında “mobil uyumlu” etiketine sahip olmayan sayfalarınızı görmeniz mümkündür.

mobil uyumluluk incelemesi

 

6. Sitemin Sıralamasını Etkilemek İçin Nasıl Bir Mobil Uygulamaya Sahip Olmalıyım?

Arama yaptığınız terime göre, arama sonuçlarında bazı mobil uygulamaların sıralandığını görmüşsünüzdür. Eğer uygulamanız yüksek puanlamaya sahipse ve ayrıca doğru optimize edilmişse, (bkz: App Store Optimization, ASO) sıralamaya büyük ölçüde pozitif katkı sağlaması söz konusudur. Uygulamanızın yüksek puana sahip olması, doğru optimize edilmiş olması, cihaz uyumluluğu konusunda sıkıntısı olmaması ve yine SEO kapsamında doğru optimize edilmiş bir web sayfası olması, sıralamayı pozitif etkileyecektir.

angry birds

7. Henüz bir Mobil Uygulamam Yok, Ancak İhtiyacım Olduğunda, Sadece Android İçin Mi, Yoksa Sadece iOS İçin Mi Sahip Olmalıyım? Kısıtlı Bütçem Varsa Ne Yapmalıyım?

Eğer bütçeniz yeterliyse, Mobil Uygulama ve Mobil Site, trafiğinize büyük katkıda bulunacaktır, fakat aynı zamanda bakım masrafları da bir miktar artacaktır. Eğer bütçeniz her ikisine birden yetmiyorsa, bir seçim yapmanız gerekmekte. İş alanınızın gerekliliklerini göz önünde tutarak, Mobil Uygulama mı daha fazla getiri sağlar, Mobil Site mi, ölçmenizde fayda var. Ancak şunu söyleyebiliriz; çoğu firma, her cihaz için optimize edilmiş tek bir Mobil Site yaparak hem SEO avantajını kullanıyor hem de her kullanıcıya aynı şekilde ulaşmayı amaçlıyor. Genel olarak, bu noktada Mobil Site çok daha avantajlı görünmekte. Sürekli güncellenen içerikle, sosyal medya ve e-postayla desteklenen Mobil Web siteniz, çok daha iyi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Eğer mobil uygulama, firmanızın acil gereksinimi değilse, Mobil Site üzerine yoğunlaşmanız çok daha doğrudur.

Bu noktada, Mobil Uygulamaların biraz daha riskli olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak platform farklılıkları sorun yaratıyor; yani iOS, Android, Windows Mobile, BlackBerry gibi birden fazla işletim sistemine aynı anda hitap etme zorluluğu; bir başka deyişle her platform için hazırlayacağınız uygulamanın ayrı bütçeye ve ayrı zamana mal olması. Bununla beraber, yüksek bütçe ve uzun geliştirme süreci, ek olarak güncelleme bütçesi ve güncelleme süreci, uygulama tamamlandıktan sonra uygulama markete yüklenmesi ve yüklemeden sonra uygulamanın popülerliğiyle ilgili elinizde herhangi bir kontrol mekanizması bulunmaması, başlıca dezavantajlarıdır diyebiliriz.

Ancak işiniz bir mobil uygulamaya sahip olmanızı zorunlu hale getiriyorsa, kullanıcı trafiğinizi iyi analiz etmelisiniz. Google Analytics, web sitenizi baz alarak, sitenize gelen kullanıcıların en çok kullandığı işletim sistemini tespit etmenizde yardımcı olabilir. Her ne kadar bu analiz sizin için faydalı olsa da, diğer işletim sistemlerini geriye atmanıza sebep olacaktır.

8. Kullanıcıların Arama Sorguları Mobil Trafiği Nasıl Etkileyecek? Web Sitemdeki Anahtar Kelimelerin Hem Masaüstünde Hem De Mobil Web’de İşe Yarayıp Yaramadığını Nasıl Anlayabilirim?

Bu soru, güncellemeyle beraber bir durumu ortaya çıkarıyor; Google, Mobil Kullanıcı Deneyimine daha fazla ağırlık vermeye başladı. Şöyle bir düşünürsek, bilgisayar kullanıcılarının web’deki davranışlarını ölçmek için yeterli miktarda zaman geçti ve artık hem kullanıcı deneyimi açısından hem de SEO açısından belli kurallardan bahsedebiliyoruz. Ancak Mobil için henüz yeteri kadar zaman geçmedi, bazı önemli başlıklardan yeni yeni bahsetmeye başladık. Ayrıca Mobil İnternet kullanımı şaşırtıcı düzeyde büyük bir ivmeyle arttı, bu da bazı şeylerin takip edilmesi için biraz daha zaman ve tecrübe gerektiren bir konu haline geldi.

Özellikle, Mobil İnternetin tek başına “İnternet”le donatılmış olmaması, telefon ve arama özelliklerine sahip olması, en önemlisi “mobil” olması, yani hızlıca bir yerden başka bir yere gidebiliyor olması da, başka faktörleri ortaya çıkardı. İşin içine bu ve bunun gibi diğer faktörleri de kattığınızda, sosyal medya, görüntülü arama, GPS vb. bir çok özellik, ayrıca her cihazın farklı ekran büyüklüğüne, farklı bağlantı ve derleme kabiliyetine, farklı işletim sistemine sahip olması; mobil telefonların yüksek düzeyde “özelleştirilebilir” olmasına sebep olduğu için, mobil İnternet kullanımındaki tecrübeler de çok sayıda farkılı senaryoyu ortaya çıkarıyor. Bu da mobil kullanıcıları, geleneksel bilgisayar kullanıcılarından ayrıştıran en önemli fark haline geldi.

Sorunun ilk kısmını bu şekilde cevaplayabiliriz. Mobil Web’de yapılan aramaların, oldukça “özelleştirilmiş” sonuçlar döndürmesi ihtimali yüksek. Web siteniz, söz konusu senaryolara uygun hazırlanmışsa, organik trafiğinizin artması işten bile değil.

Sorunun ikinci kısmına bakarsak, çok da farklı bir durum ortaya çıkmıyor. İki önceki soruya tekrar göz atarsak, nasıl bir mobil uygulamayla eşleşen bir arama yaptığınızda uygulamayı cihazımıza yüklememiz sağlayan “Ücretsiz” butonu çıkıyorsa, başka bir arama yapıldığında benzer fonksiyona sahip bir butonun çıkması sağlanabilir.
Örneğin, Google My Business ve beraberinde Google Plus, bu konuda büyük bir etkiye sahiptir. Mobil Web’de yapılan bir arama sorgusuna, ekstra birçok özellik eklenebilir.

google my business

Veya, yine Google My Business aracılığıyla gelen “Ara” (Call) özelliği de, firmanıza erişim konusunda büyük etki yaratabilir; “Yolu Tarif Et” butonuyla bulunduğunuz nokta ile arama yaptığınız yer arasındaki yolu öğrenebilirsiniz.

telefon et

Gördüğünüz gibi, Mobil Web Sitenize ekleyeceğiniz ufak tefek bilgilerle, birçok faydalı fonksiyona ulaşabiliyorsunuz. Bu açıdan, güncellemenin Mobil Web’de büyük etkiye yol açacağını söylememiz yerinde olacaktır.

9. Mobil Uyumluluk ile Google’ın Hedefi Nedir?

Bu soruya verilebilecek birçok cevap olabilir, ancak en başta söyleyebiliriz ki, Google daha iyi bir mobil kullanıcı tecrübesi ortaya çıkarmak ve mobil kullanıcıların aradıklarını tam olarak bulmasını sağlamak istiyor. Ayrıca işin bir de ekonomik tarafı var; Google’ın ücretli olarak sağladığı tüm hizmetlerin (Google AdWords, Google Play vb.) sürdürülebilmesi için, kullanıcıların Google’dan uzaklaşmaması gerekiyor. Basitçe düşünürsek kullanıcılar, yaptıkları aramalarda ilgisiz sonuçlar getiren bir arama motorunu artık kullanmak istemiyorlar. Her hizmetini dengeli ve “mütevazi” şekilde kullanıcılara sunmayı hedefleyen Google, sektördeki liderliğini daha da sağlamlaştırmak istiyor diyebiliriz.

Sonuç:

Daha önce sıkça ifade ettiğimiz gibi, Mobil Uyumluluk konusu, Web’de büyük değişikliklere yol açacak ve güncelleme için 2 haftadan az bir süre kaldı. Bu süre içerisinde Mobil Web Siteniz için yapacağınız her geliştirme, online trafiğinize, organik arama performansınıza, e-ticaret istatistiklerinize doğrudan yansıyacaktır. Bu yüzden, zaman kaybetmeden sitenizi Mobil Uyumlu hale getirmenizi tavsiye ederiz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

WordPress Uzmanı: Buğra Yazar