Google’dan Küçük İşletmelere Özel Web Sitesi Oluşturucu

Dünya genelinde küçük işletmelerin %60’ının henüz bir Web sitesine sahip olmadığını biliyor muydunuz? Bu durum karşısında Google ve Google My Business kolları sıvamış ve basit bir Web sitesi hazırlama aracı geliştirmiş.

google-benim-isletmem-website

Google My Business (Google Benim İşletmem) yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre artık Google’ın pratik web sitesi oluşturucusunu kullanarak işletmenizi temsil edecek ücretsiz ve basit bir Web sitesi sahibi olabileceksiniz. Gelin hep birlikte bu yeni servisi inceleyelim.

Küçük işletmeler bir Web sitesine sahip olmayı gereksiz görüyor olabilirler, ancak teknoloji çağında bir Web sitesine sahip olmanın faydası kayda değer noktalara ulaşabilir. Bu ihtimali değerlendirmek için Web sitesi yaptırmayı düşündüğünüzde karşınıza çok yüksek bütçeler çıkıyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıyorsanız, basit bir alternatifiniz var. Kendinize bir Google My Business hesabı açıp “Website” aracını kullanarak tek sayfalık, basit bir Web sitesi sahibi olabilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, Google My Business hesabınızdaki her bilgiyi doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmak. Sonrasında Website aracını kullanarak kendinize bir tema seçebilir, işletmenizle ilgili kısa ve özet bilgileri girebilir, fotoğraflar ekleyebilirsiniz. Bu araçla yapacağınız basit Web sitesinin yüzde yüz mobil uyumlu olduğunu da belirtelim.

Website aracını kullanarak bir tema seçtikten ve Google My Business hesabınızda girilmiş olan işletme bilgileri haricinde kısa bir özet yazdıktan sonra siteniz yayına hazır hale gelecek. Bu araçla hazırladığınız Web sitesini yayına aldığınızda adresiniz “sirketadiniz.business.site” şeklinde oluşacaktır. Eğer özel bir alan adı satın alırsanız oluşturduğunuz Web sitesini bu adres üzerinde de yayınlama şansınız var.

Orta ve büyük ölçekli işletmeler için çok uygun olmasa da bu yöntem küçük işletmelere dijital ortamda var olma şansı verebilir. Küçük işletmelerin %60’ının bir Web sitesine sahip olmadığı düşünülünce bu aracın değerlendirilmesi gereken bu fırsat olduğunu düşünüyoruz. Google da hem Web sitesi olmayan küçük işletmelerin oranını azaltmaya çalışıyor hem de bu  işletmelere güzel bir fırsat sunuyor.

Tasarım seçenekleri açısından kısıtlı olmasına ve tek sayfadan ibaret olmasına rağmen bu araç işe yara görünüyor. Çünkü bazı işletmelerin büyük Web sitelerine ihtiyacı olmayabilir. Web sitesi açıldıktan sonra güncellenen her Google My Business işletme kaydının bu Web sitesiyle senkronize çalıştığını da eklemek isteriz. Yani bu sayede sitenizi güncel tutmanız da mümkün hale geliyor. Ayrıca bir güncellemeyi isterseniz bilgisayarınızdan, isterseniz tabletinizden, isterseniz de cep telefonunuzdan yapabilirsiniz. Ek olarak oluşturduğunuz Web sitesini AdWords reklamları için de kullanabiliyorsunuz.

Ve son olarak oluşturduğunuz Web sitesinin performansını ölçmeniz mümkün. Web sitenize kaç kişi göz atmış? İletişim bilgilerinizi kaç kişi görüntülemiş? Müşterileriniz Web sitenizi hangi şehirlerden ziyaret etmiş? Sitenizde en çok ilgi gören fotoğraflar hangisi? Google My Business Website aracıyla buna benzer sorulara cevap bulmanız da mümkün.

Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız Google’ın yardım dökümanına ve Google Lokal (Yerel) SEO Rehberi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Paylaş!

Bunlar ilginizi çekebilir

Popüler Yazılar

Son Yazılar

Semrush Partner